Ką verta žinoti grįžtant į Vilniaus rajono savivaldybę?
Patariame grįžtant į Lietuvą parsivežti šiuos dokumentus:
- U1 dokumentas – nedarbo draudimo stažui sumuoti
Jei dirbote ES ar EEE valstybėje narėje arba Šveicarijoje, iš tos šalies kompetentingos įstaigos gaukite U1 dokumentą, patvirtinantį nedarbo draudimo ir darbo laikotarpius. Į šiuos laikotarpius bus atsižvelgiama skaičiuojant nedarbo socialinio draudimo išmoką Lietuvoje. Atkreipiame dėmesį, kad nedarbo socialinio draudimo išmoka skiriama toje šalyje, kurioje asmuo paskutinį kartą vykdė darbinę veiklą ir buvo draustas nedarbo socialiniu draudimu.
- U2 dokumentas – nedarbo socialinio draudimo išmokai išsaugoti
ES ar EEE valstybėje narėje arba Šveicarijoje gaunamą nedarbo išmoką galite eksportuoti į Lietuvą. Pasibaigus darbo sutarčiai arba ją nutraukus, turėtumėte kreiptis į paskutinės darbovietės šalies Užimtumo tarnybą dėl U2 dokumento išdavimo. U2 dokumentas gali būti išduodamas, jeigu esate registruotas Užimtumo tarnyboje bent 4 savaites ir turite teisę į nedarbo išmoką.
Gavę U2 dokumentą, per 7 dienas privalote užsiregistruoti Užimtumo tarnybos klientų aptarnavimo skyriuje Lietuvoje. Nedarbo išmoka bus mokama tokio dydžio, kokią paskyrė U2 dokumentą išdavusi įstaiga, ir ne ilgiau kaip iki dokumente nurodytos datos.
- E104 arba S041 formos pažyma – ligos, motinystės, invalidumo ir mirties atvejais
Šioje pažymoje nurodoma, kokias įmokas mokėjote šalyje, kurioje gyvenote ir dirbote. Pažymą turite pateikti „Sodrai“.
- S2 arba E112 formos pažyma – sveikatos priežiūros paslaugoms gauti
Ši pažyma reikalinga, jei norėtumėte atvykti gydytis Lietuvoje – gavus planines asmens sveikatos priežiūros paslaugas Lietuvoje, už jas sumokėtų dokumentą išdavusios šalies institucija. Šią pažymą išduoda ES ar EEE šalies arba Šveicarijos valstybinio sveikatos draudimo įstaiga.
Jei esate apdraustas ES ar EEE valstybėje narėje arba Šveicarijoje ir planuojate svečiuotis Lietuvoje, išvykdami nepamirškite pasiimti Europos sveikatos draudimo kortelės, kurią išduoda tos šalies valstybinio sveikatos draudimo įstaiga. Ši kortelė pravers, jei Lietuvoje prireiktų būtinosios medicinos pagalbos.
- Deklaruokite savo gyvenamąją vietą – tą padaryti galite prisijungę prie Elektroninių valdžios vartų portalo epaslaugos.lt arba nuvykę į savivaldybę ar seniūniją, kurioje gyvenate. Vilniaus rajono seniūnijų kontaktus rasite čia: https://www.vrsa.lt/savivaldybes-administracija/seniunijos/3.
- Pasirūpinkite privalomuoju sveikatos draudimu: jei grįžę iš užsienio kurį laiką nedirbate ir nesate draudžiamas valstybės lėšomis, sumokėkite nustatytas privalomojo sveikatos draudimo įmokas.
- Pasirinkite gydymo įstaigą ir joje užsiregistruokite: prieš registruodamiesi įsitikinkite, kad pasirinkta gydymo įstaiga yra sudariusi sutartį su teritorine ligonių kasa dėl paslaugų teikimo ir apmokėjimo.
Siekiant prisidėti prie emigracijos mažinimo ir grįžtamosios emigracijos skatinimo, nuo 2019 m. Vilniaus rajono savivaldybėje taikomos lengvatos gyventojams, įsigyjantiems verslo liudijimus vykdomai veiklai. 30 proc. lengvata numatyta gyventojams, kurie grįžo į Lietuvą prieš 12 mėnesių, skaičiuojant nuo verslo liudijimo įsigijimo dienos.
- Telefonu (8 800 22922 (nemokama tel. linija Lietuvoje) ir +370 525 14 352 (skambinant iš užsienio), internetu (live-chat www.renkuosilietuva.lt) bei el. paštu (renkuosilietuva@iom.lt). Taip pat teikiamos gyvos konsultacijos centro biure adresu: Jakšto g. 12, Vilnius;
- Interneto puslapyje www.renkuosilietuva.lt rasite susistemintus atsakymus į dažniausiai grįžtantiesiems kylančius klausimus, temines atmintines, patarimus ir jau grįžusių migrantų patirtis;
- Registracija nemokamai psichologo konsultacijai – psichologas@iom.int;
- Patarimai grįžtantiems bei aktualiausia informaciją apie įvyksiančius renginius socialiniuose tinkluose Facebook ir LinkedIn);
- Vebinarų įrašai ir informaciniai filmukai „Renkuosi Lietuvą“ YouTube kanale;
- Svarbiausios naujienos naujienlaiškio prenumeratoriams – https://bit.ly/38RgkR8.