*alt_site_homepage_image*

Nesąžininga prekybos praktika žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinėje: ką svarbu žinoti?

decoration

VšĮ „Kaimo ir verslo rinkų plėtros agentūra“ kviečia bendradarbiauti siekiant užkirsti kelią nesąžiningai prekybai žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinėje.

VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra (toliau – Agentūra) pagal Lietuvos Respublikos nesąžiningos prekybos praktikos žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinėje draudimo įstatymo (toliau – Įstatymas) 7 straipsnio 1 dalį, yra nesąžiningos prekybos praktikos draudžiamų veiksmų priežiūros institucija, kuri prižiūri, kaip žemės ūkio produkcijos pirkėjai, išskyrus didelę rinkos galią turinčias mažmeninės prekybos įmonės (IKI Lietuva, Lidl Lietuva, Maxima LT, Norfos mažmena, Rimi Lietuva), laikosi šio Įstatymo reikalavimų.

Įstatymas parengtas perkeliant Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos (ES) 2019/633[1] nuostatas. Žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinėje – skirtinguose žemės ūkio ir maisto produktų gamybos, perdirbimo, rinkodaros, platinimo ir mažmeninės prekybos etapuose – veikia įvairūs verslo subjektai ir tarp pastarųjų – tiekėjų ir pirkėjų derybinės galios disbalansas yra dažnas reiškinys. Toks derybinės galios disbalansas gali lemti nesąžiningos prekybos praktiką, kai didesni ir daugiau galios turintys prekybos partneriai siekia nustatyti tam tikrą sau naudingą praktiką ar sutartines sąlygas prekybos sandoriuose. Tikėtina, kad tam tikra praktika gali būti akivaizdžiai nesąžininga, net jei abi šalys jai pritaria, tačiau nežino, kad tokie veiksmai yra draudžiami įstatymu. Plačiau apie draudžiamą nesąžiningą prekybos praktiką galite pasiskaityti: https://www.litfood.lt/veiklos-sritys/rinkos-prieziuros-tyrimai/apie-nesazininga-prekyba/

Įstatyme įtvirtinti konkretūs draudžiami nesąžiningos prekybos praktikos veiksmai, už kuriuos Agentūra turi įgaliojimų skirti baudas, todėl Agentūra, atlikdama ūkio subjektų priežiūrą, pirmiausia siekia kuo daugiau žemės ūkio ir maisto produktų pirkėjų bei tiekėjų konsultuoti ir teikti jiems metodinę pagalbą dėl nesąžiningos prekybos praktikos.

Kviečiame tiekėjus kreiptis informuojant apie įtariamus Nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo pažeidimus ir prisidėti prie nesąžiningos prekybos praktikos atvejų sumažinimo tiekimo grandinėje.

Kontaktiniai duomenys: Agentūros tinklapio skiltis „PRANEŠK“, el. paštas pranesk@litfood.lt, tel. Nr.  +370 631 03 555.

Asmeniui, pateikusiam informaciją apie pažeidimą, jo prašymu bus taikomas anonimiškumas. Nesąžiningų veiksmų draudimo įstatyme užtikrinama tiekėjų asmens duomenų apsauga, tad konfidencialumas garantuojamas!

VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra siekia prevenciškai supažindinti su draudžiama nesąžininga prekyba ir pristato trumpą filmuką apie tai, ką svarbu žinoti siekiant apsaugoti žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinės dalyvių interesus:

 

Parengta pagal VšĮ „Kaimo ir verslo rinkų plėtros agentūra“ informaciją, asociatyvi nuotr. freepik.com


Įvertinkite naujieną