„Vladislavo Sirokomlės kelias“ – taip vadinasi naujas einamųjų metų kalendorius, kurį išleido Vladislavo Sirokomlės muziejus Bareikiškėse siekdamas populiarinti poeto, vadinamo kaimo lyriku, kūrybą.
„Vladislav Sirokomlė gimė 1823 m. ir šiemet minimos jo 200-osios gimimo metinės – tai svarbus įvykis mums, muziejininkams, visai lenkų ir lietuvių bendruomenei, kultūros ir literatūros atstovams“, – pasakė muziejaus vadovė Helena Bakulo sveikindama sausio 6 d. į naujo kalendoriaus pristatymą susirinkusius svečius.
V. Sirokomlė kartu su šeima į Bareikiškes atvyko 1853 m., čia praleido 9 metus su pertraukomis. Laikotarpis, kurį V. Sirokomlė pragyveno Bareikiškėse, buvo ypač produktyvus ir sėkmingas. Čia jis parašė garsiausius savo kūrinius. Jo gyvenimo metais Bareikiškėse sodybos kieme buvo įrengta altana, kurioje stovėjo iš malūno girnų padarytas stalas. Čia jis priiminėjo svečius, čia gimė ne vienas jo kūrinys. Ši girnapusė išsaugota iki šiol. Muziejuje išsaugoti XIX a. pabaigos autentiški baldai, kaba portretai, piešiniai, surinkti kai kurie poeto asmeniniai daiktai, taip pat daugybė jo knygų.
Kalendoriaus koncepcijos sumanytoja Alina Balčiūnienė teigia, kad kiekvienas kalendoriaus puslapis yra suskirstytas į 3 dalis. Vienoje dalyje yra poeto gyvenimo arba jo kūrybos fragmentas, antroje – kelio vedančio į muziejų nuotrauka, trečioje – kalendorius su vardadieniais ir svarbių metų įvykių datomis. Naujojo kalendoriaus grafinis dizainas – kompiuterinės grafikos dizainerio Slavomiro Subotovičiaus darbo rezultatas.
Į kalendoriaus pristatymą muziejuje susirinkę svečiai taip pat išklausė prozininko, humanitarinių mokslų daktaro Juzefo Šostakovskio pranešimą apie Ašmenos kelio svarbą šalies politiniame ir ekonominiame gyvenime bei papasakojo apie istorinius įvykius, vykusius maršruto atkarpoje nuo Vilniaus iki Medininkų.
Kalendoriaus pristatymas tapo pirmuoju įvykiu V. Sirokomlės muziejaus renginių plane, minint žymaus poeto 200-ąsias gimimo metines. Kadangi kalendoriaus pristatymas vyko Trijų karalių dieną, kalendoriai buvo įteikti ir Bareikiškių gyventojams.
© Nuotr. Vladislavo Sirokomlės muziejus