*alt_site_homepage_image*

 „Vilnijos kraštas – kultūros paribys amžių tėkmėje”. Etnokultūros dienos Rudaminoje

decoration

Rudaminos daugiafunkcinis kultūros centras jau 8-ąjį kartą visus pakvietė į etnokultūros dienas „Vilniaus kraštas – kultūrų paribys amžių tėkmėje“. Organizatoriai parengė itin turtingą ir įdomią programą.

Lapkričio 14 dieną atidaryta austų takų paroda. Šių gražių darbų autorė yra Helena Bakulo – Vilniaus krašto audimo meno entuziastė, Vladislovo Sirokomlės muziejaus Bareikiškėse direktorė, teatro studijos „Kulfon“ vadovė. Helenos darbai visus sužavėjo savo spalvomis ir atlikimo preciziškumu.

Tą pačią dieną vyko choreografijos praktinis seminaras vaikams ir choreografams „Lietuvos etnografinių regionų žaidimai ir šokiai“. Užsiėmimą vedė Rudaminos daugiafunkcinio kultūros centro choreografė Ineta Dubininkaitė. Dalyviai galėjo išmokti naujų šokių, smagiai praleisti laiką dalyvaudami įvairiuose įdomiuose žaidimuose.

Lapkričio 15 d. surengta Totorių kultūros diena sulaukė ypatingo susidomėjimo. Lietuvos totorių atstovai pristatė savo istoriją ir tradicijas. Totoriai Lietuvoje gyvena daugiau nei šešis šimtmečius. Pirmieji totoriai Lietuvos Keturiasdešimt Totorių kaime apsigyveno dar Vytauto Didžiojo laikais 1397 m. Vykstant Vilniaus krašto etnokultūros dienoms Rudaminoje, svečiai galėjo susipažinti su Lietuvos totorių istorija ir papročiais, apžiūrėti jiems skirtą parodą, iš arčiau pasidomėti įvairiais gaminiais ir paragauti totorių virtuvės patiekalų. Kartu su totoriais į Lietuvą atkeliavo tokie patiekalai kaip: saldus plovas, chalva, čeburekai ar šimtalapis. Totorių virtuvė yra neįprastas skonių ir aromatų derinys. Lietuvos totorių gastronominės tradicijos įtrauktos į nematerialaus kultūros paveldo sąrašą.

Lapkričio 16 dieną RDKC darbuotojai visus pakvietė į Advento vainikų pynimo dirbtuves. Šių dirbtuvių metu dalyviai patys gamino vainikus, kurie taps kalėdine jų namų puošmena. Seminaro dalyviai turėjo galimybę parodyti savo kūrybiškumą, o pagalbą ir gerus patarimus suteikė Anna Taukin – Vladislovo Sirokomlės muziejaus darbuotoja, kuri vedė užsiėmimą. 

Lapkričio 17 dieną Čekoniškių kaimo verbų ir buities seklyčia pakvietė visus į parodą „Linas – mūsų šiaudas“. Svečiai turėjo galimybę susipažinti su Vilniaus krašto vietiniais amatais. Vyko konferencijų medžiagos ir leidinių etninės kultūros tema pristatymas. Taip pat buvo pristatyta knyga „Slabados kaimo istorija“. Šioje knygoje medžiaga pateikiama lietuvių, rusų ir lenkų kalbomis. Leidinį parengė Zbignev Glazko. Knygoje aprašyta kaimo istorija nuo pirmojo paminėjimo iki mūsų laikų, slabadiečių ir emigrantų iš Slabados likimai, šio kaimo tradicijos ir papročiai. Leidinys turi daug iliustracijų. Slabados kaimo bendruomenė, kurios pastangomis išleista ši knyga, dėkinga čia gyvenančiam Henrikui Selevičiui už paramą rengiant tekstus ir jo darytas nuotraukas bei filmą, kurio vaizdo diskas pridedamas prie knygos. Kai kurios nuotraukos buvo darytos iš specialiai šiam tikslui išnuomoto lėktuvo.

Paskutinę etnokultūros dienų minėjimo dieną, lapkričio 18 d., Janinos Norkūnienės knygų „Vilniaus verbos: gyvoji istorija“ ir „Vilniaus krašto vestuvių apeigos ir tradicijos“ pristatymas. Šios knygos yra nepaprastai įdomios ir vertingos. Leidinys „Vilniaus verbos: gyvoji istorija” yra skirtas plačiajai visuomenei, besidominčiai etnografiniu Lietuvos regionų paveldu, jų savitumu, verbų istorija, taip pat tiems, kurie nori išmokti rišti verbas. Skaitytojams trumpai pasakojama Vilniaus verbų istorija, apibūdinamos senos ir naujos verbų formos, pristatomos jų kūrėjos, pateikiamos žinios apie verboms naudojamus augalus, jų rinkimą, dažymą, pagrindinius verbos rišimo ir atskirų jų elementų gaminimo principus.

Vilniaus verbų rišimo tradicija yra svarbus ne tik Vilniaus krašto, bet visos Lietuvos paveldas. Knygoje „Vilniaus krašto vestuvių apeigos ir tradicijos“ skaitytojas ras 121 seną praėjusio amžiaus nuotrauką, 59 įvairiose Vilniaus krašto vietose dainuotų liaudies dainų tekstus, mįsles ir patarles. Autorė daug metų rinko medžiagą. Jos pastangų dėka šios vestuvinės dainos nebus pamirštos. Renginio metu svečiai taip pat galėjo apžiūrėti senų nuotraukų parodą „Vilniaus krašto vestuvės“. Tai buvo puiki proga pažinti Vilniaus krašto vietinių amatų specifiką ar vestuvių papročius. Liaudiškos muzikos mylėtojų laukė etnografinio kolektyvo „Cicha Nowinka“ CD įrašų „Pieśń płynąca rzeką“ pristatymas.

Vilniaus krašto gyventojai ir svečiai turėjo puikią galimybę turiningai praleisti laisvalaikį ir pažinti savo gimtojo krašto tradicijas bei papročius, taip pat susitikti su juos puoselėjančiais ir jaunajai kartai perteikti bandančiais žmonėmis.

Rudaminos daugiafunkcis kultūros centras dėkoja Vilniaus rajono savivaldybei už finansinę paramą organizuojant tokį gražų renginį. Organizatoriai dėkoja Vilniaus rajono savivaldybės Centrinės bibliotekos ir Nemenčinės daugiafunkcinio kultūros centro darbuotojams už aktyvų dalyvavimą etnokultūros dienose „Vilnijos kraštas – kultūros paribys amžių tėkmėje“.

 

Inf., nuotr. RDKC


Įvertinkite naujieną