*alt_site_homepage_image*

Vilniaus rajono savivaldybė mini 1863-1864 metų sukilimo 160-ąsias metines

decoration

2023-ieji Vilniaus rajone paskelbti Sausio sukilimo metais. Minint 160-ąsias, lietuvių ir lenkų tautoms reikšmingo sukilimo metines, sausio 24 d. Vilniaus senajame teatre įvyko iškilmingas renginys, skirtas sukilimo dalyvių ir tremtinių atminčiai pagerbti.

Jubiliejiniame, Vilniaus rajono savivaldybės, Lenkijos Respublikos ambasados ir „Virtualios lenkų mokyklos Lietuvoje“ (lenk. „Polska Szkoła Wirtualna na Litwie“) organizuojamame renginyje dalyvavo Lietuvos lenkų rinkimų akcijai-Krikščioniškų šeimų sąjungai atstovaujantis Lietuvos Respublikos Seimo narys Česlav Olševski, Vilniaus rajono savivaldybės merė Marija Rekst,  Lenkijos Respublikos ambasados Lietuvoje pirmoji sekretorė, konsulinio skyriaus vadovė Irmina Šmalec (Irmina Szmalec), Vilniaus rajono savivaldybės Švietimo skyriaus atstovai, pedagogai, mokiniai ir kiti garbūs svečiai.

„Gerbiami svečiai, organizatoriai, brangus jaunime, nuoširdžiai dėkoju už šio minėjimo organizavimą, domėjimąsi ir aktyvų dalyvavimą. Didžiuojuosi Vilniaus krašto jaunimu, jų smalsumu, žingeidumu, kaskart aktyviu dalyvavimu organizuojamose konkursuose. (...) Esu tikra, kad patriotiški renginiai Vilniaus rajone ir toliau bus organizuojami, nes mums svarbu prisiminti, pažinti ir perduoti ateities kartoms, kas mes esame, prisiminti savo šaknis ir tuo didžiuotis. Dėkoju organizatoriams bei švietimo įstaigoms už tai, kad skiepijate patriotiškumą ir tradicijas mūsų jaunimui. Be galo svarbu yra pažinti savo šaknis bei neaprėpiamą jų istoriją. Negalime pamiršti didvyrių, atidavusių savo gyvybę už laisvę – juk būtent dėl jų gyvename laisvoje šalyje“, – sveikinimo žodžius tarė Savivaldybės merė M. Rekst.

Renginio metu apdovanoti „Virtualios lenkų mokyklos Lietuvoje“ organizuoto regioninio literatų konkurso „Visi savi“ nugalėtojai:

Amžiaus kategorijoje iki 12 m.

I vieta – Mažena Karnecka, Vilniaus r. Lavoriškių Stepono Batoro gimnazijos skyrius Mostiškių mokykla-daugiafunkcis centras (mokytoja Danuta Černiavska);
II vieta – Elizabeta Sivačiova, Vilniaus r. Riešės Šv. Faustinos Kovalskos pagrindinė mokykla (mokytoja Alina Černiavska);
III vieta – Emilija Judžentytė, Vilniaus r. Sudervės Mariano Zdziechovskio pagrindinė mokykla (mokytoja Kristina Stankevičienė).

Amžiaus kategorijoje 14-15  m.

I vieta
Karolina Jevsa, Vilniaus r.  Nemėžio šv. Rapolo Kalinausko gimnazija (mokytoja Božena Bieleninik);
Daniel Kolba, Vilniaus r. Maišiagalos kun. Juzefo Obrembskio gimnazija (mokytoja Valentina Tomašun);
Dominik Tomaševič, Vilniaus r. Egliškių šv. Jono Bosko gimnazija (mokytoja Kristina Dejnarovič);

II vieta – Kamila ir Karina Turbaitės, Vilniaus r. Maišiagalos kun. Juzefo Obrembskio gimnazija (mokytoja Natalija Jankovska);
Gabrielė Klincevič, Vilniaus r. Nemėžio šv. Rapolo Kalinausko gimnazija (mokytoja Božena Bieleninik);

III vieta
Marcin Mečkovski, Vilniaus r. Riešės šv. Faustinos Kovalskos pagrindinė mokykla (mokytoja Alina Černiavska);
Urtė Aidukaitė, Vilniaus r. Kalvelių Stanislavo Moniuškos gimnazija (mokytoja Lucja Podvorska);
Dominika Staniulionytė, Vilniaus r. Maišiagalos kun. Juzefo Obrembskio gimnazija (mokytoja Valentina Tomašun).

Amžiaus kategorijoje 16-19 m.

I vieta – Evelina Korvel, Vilniaus r. Nemėžio šv. Rapolo Kalinausko gimnazija (mokytoja Božena Bieleninik);
II vieta – Adelė Orlovska, Vilniaus r. Riešės šv. Faustinos Kovalskos pagrindinė mokykla (mokytoja Alina Černiavska);
III vieta – Adriana Čiraitė, Vilniaus r. Nemėžio šv. R. Kalinausko gimnazija (mokytoja Božena Bieleninik).

Istorinę renginio tematiką išsaugojo ir į neatmenamus laikus žiūrovus perkėlė Valdemar Šelkovski ir jo pasakojimas „Atsiminimai iš Sibiro“ (lenk. „Wspomnienia z Syberii“), o paskutinis scenoje pasirodė ir su šalta šiaurietiška žiema tremtyje supažindino Nemėžio šv. Rapolo Kalinausko gimnazijos teatras „Kelionė“ (lenk. „Wędrówka”) su spektakliu „Kūčios Sibire“ (lenk. „Wigilia w Syberii“).

Renginyje dalyvavo daugiau nei 350 mokinių ir mokytojų iš Vilniaus rajono švietimo įstaigų. Prieš renginį mokiniai aplankė Vilniaus Senųjų Rasų kapinių koplyčią, kurioje palaidoti 1863-1864 metų sukilimo vadai ir dalyviai, uždegė žvakes, padėjo gėlių bei tylos minute pagerbė už laisvę kovojusių didvyrių atmintį.

Projektą finansuoja Lenkijos Respublikos Ministro Pirmininko kanceliarija, dalyvaujant konkurse „Polonia ir lenkai užsienyje 2022“. Straipsnyje išsakoma tik autoriaus nuomonė, kuri negali būti tapatinama su oficialia Ministro Pirmininko kanceliarijos pozicija. Finansavimas skiriamas iš Lenkijos Respublikos biudžeto ir Nacionalinio laisvės instituto – Pilietinės visuomenės plėtros centro lėšų pagal Vyriausybės 2018-2030 metų pilietinių organizacijų plėtros programą PROO 1a.

Vilniaus rajone minint 160-ąsias Sausio sukilimo metines, sausio mėnuo Vilniaus rajono švietimo ir kultūros įstaigose paskelbtas „Sausio sukilimo mėnesiu“. Šios sukakties proga Vilniaus rajone prasidėjo jubiliejinių renginių ciklas, kurio tikslas – prisiminti sukilimo dalyvius, vertybes, kuriomis jie vadovavosi gyvenime ir sudominti jaunimą istorija, kaip ir pademonstruoti kovos už laisvę bei patriotizmo idėją. Jubiliejinė, Vilniaus rajono savivaldybės merės Marijos Rekst globojama programa apima daugiau kaip 120 renginių.

Vilniaus rajono mokyklų ir kultūros įstaigų programose taip pat planuojamos iškilmingos veiklos, skirtos Sausio sukilimo didvyriams atminti.

Plačiau apie organizuojamas veiklas Vilniaus rajone minint 1863-1864 m. sukilimo 160-asias metines, kviečiame skaityti čia: https://www.vrsa.lt/1863-1864-m.-sukilimo-160-osios-metines/1065

 


Įvertinkite naujieną