*alt_site_homepage_image*

Valstybės, Karaliaus Mindaugo karūnavimo ir Tautiškos giesmės dienos minėjimo atgarsiai Vilniaus rajone

decoration

Liepos 6-ąją Lietuvoje švenčiama kunigaikščio Mindaugo vainikavimo karaliumi šventė – Valstybės diena. Tą dieną taip pat yra švenčiama Tautiškos giesmės diena. Šių svarbių švenčių proga, Vilniaus rajono gyventojai rinkosi bendram ir iškilmingam Tautiškos giesmės giedojimui ant Juozapinės kalvos, Nemenčinės piliakalnio ir Europos geografiniame centre. Taip pat vyko renginiai kultūros įstaigose, skirti liepos 6-ajai.


Valstybės diena ant Juozapinės kalno

Liepos 6 d., antradienį, Lietuvoje yra švenčiama valstybės diena – Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo diena. Tą pačią dieną švenčiama ir Tautiškos giesmės diena.

Karaliaus Mindaugo karūnavimo diena buvo minima Lietuvoje tarpukaryje. 1990 m., atkūrus nepriklausomybę, liepos 6-osios šventė vėl buvo atkurta ir paskelbta Lietuvos valstybingumo diena. Šventės datą – liepos 6-ąją – pasiūlė istorikas prof. E. Gudavičius 1989 m., atsitiktinai pasirinkdamas vieną iš 1253 m. liepos sekmadienių, nes manė, kad karūnacijos galėjo vykti sekmadienį. Pirmą kartą po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo iškilmės buvo surengtos 1991 m. liepos 6 d. Tautiškos giesmės diena buvo nustatyta ne taip seniai, 2019 m.

Šių mūsų šaliai svarbių švenčių proga Vilniaus rajono gyventojai tą dieną buvo pakviesti ant Juozapinės kalno, trečią pagal aukštį Lietuvos tašką, esantį netoli Medininkų, prie Baltarusijos pasienio. Būtent prie Juozapinės kalno yra Mindaugo – Lietuvos karaliaus – paminklas, kuris čia buvo pastatytas 1990 m.

Šventė prasidėjo iškilminga eisena su tautinėmis vėliavomis ir karūna. Procesiją lydėjo būgnų, grojančių maršą, garsas. Simbolinis sostas, pastatytas ant Juozapinės kalno, buvo iškilmingai užklotas girlianda iš ąžuolo šakų. Minėjime dalyvavusių svečių laukė šventinė programa, kurią paruošė Rudaminos daugiafunkciame kultūros centre ir jo filialuose veikiantys kolektyvai. Prieš publiką pasirodė folklorinis ansamblis „Verdenė“ (vad. Rasa Kauzonaitė) ir vyrų vokalinis ansamblis „Seni draugai“ (vad. Petras Garšva), veikiantys Zujūnų kultūros centre, ansamblis „Gija“ (vad. Leonas Pamerneckis) ir vokalinis ansamblis „Kolurija“ (vad. Janina Pamarnackienė), veikiantys RDKC, bei mišrus choras „Pagirių dainoriai“ (vad. Janina Pamarnackienė), veikiantis Vaidotų kultūros centre. Šių kolektyvų pasirodymo metu šventės svečiai galėjo išgirsti gražių patriotinių dainų apie Lietuvą ir įvairių karo dainų. Vakaro metu skambėjo taip pat graži poezija.

Juozapinės kalne vykusioje šventė dalyvavo taip pat garbingi svečiai. Tarp jų reikėtų paminėti LLRA-KŠS parlamento narį Česlovą Olševskį, Tarybos narį Gediminą Kazėną, Vilniaus rajono savivaldybės Kultūros, sporto ir turizmo skyriaus vedėją Liliją Andruškevič ir Medininkų Švč. Trejybės ir Šv. Kazimiero parapijos kunigą Juzefą Makarčiką. Česlav Olševski nuoširdžiai pasveikino visus susirinkusius. „Mes susitinkame čia kasmet. Mūsų yra vis daugiau. Šiandien švenčiame nepaprastą šventę – karaliaus Mindaugo karūnavimą. Šio karaliaus, vienintelio mūsų šalies istorijoje, dėka mes turėjome gražią istoriją “, – sakė parlamentaras. Ir pridūrė: „Mes skirtingi. Mus vienija Lietuva – mūsų bendra tėvynė, kur šalia gyveno mūsų protėviai. Turime didžiuotis bendra istorija “.

Šventės kulminacija buvo kartu sugiedotas valstybės himnas. Tokiu būdu Vilniaus rajono gyventojai prisijungė prie tradicija tapusios visoje šalyje vykusios patriotinės akcijos. Sugiedoję himną šventės dalyviai į dangų paleido balionus, kurių spalvos priminė Lietuvos nacionalinę vėliavą.          

Taip pat reikėtų paminėti, kad visą dieną Rudaminos gyventojai ir svečiai galėjo padaryti atminimo nuotrauką prie fotosienelės papuoštos lietuvių liaudies ir patriotine simbolika. Šią fotosieną buvo galima rasti prie Rudaminos daugiafunkcinio kultūros centro.

Juozapinės kalne vykusios šventės metu svečiai galėjo ne tik pasidžiaugti kolektyvų pasirodymais, bet ir pasigrožėti nuo kalno besidriekiančiais nuostabiais vaizdais bei gražiu saulėlydžiu. Tą dieną oras buvo gražus. Dar ilgai po to, kai šventė buvo pasibaigusi, žmonės, pasiilgę gyvo bendravimo, neskubėjo grįžti į savo namus. Dar ilgai tęsėsi pokalbiai, skambėjo lietuviškos patriotinės ir liaudies dainos.

Pagrindinis šios šventės organizatorius buvo Rudaminos daugiafunkcis kultūros centras su partneriais – Vilniaus rajono savivaldybe ir Medininkų seniūnija.         

Organizatoriai nuoširdžiai dėkoja Vilniaus rajono savivaldybei už šios šventės finansinę paramą.


Andžej Aškelovič


Valstybės dienos minėjimas ant Nemenčinės piliakalnio

Jau ketvirtą kartą prie Nemenčinės piliakalnio, liepos 6 d., aidėjo šventinis koncertas. Čia Valstybės dieną šventė ir jaunimas, ir vyresnio amžiaus žmonės, ir šeimos su vaikais. Renginys priviliojo būrį puikiai nusiteikusių vietos gyventojų ir svečių. Šventėje muzikinius kūrinius atliko solistė Viktorija Šareiko, NDKC vokalinis kolektyvas „Inventum“,  vakaro žvaigždės – atlikėjai Igoris Jarmolenko ir Julijan Verdee.

Artėjant 21 val. piliakalnio papėdėje uždegtas simbolinis laužas. Susirinkusieji užkopė ant Nemenčinės piliakalnio, kur Generolo A. Ramanausko kovinio rengimo centro kariai iškilmingai pakėlė vėliavą ir „Tautiška giesmė“ nuo Nemenčinės piliakalnio nuaidėjo į pasaulį. Po iškilmingo himno giedojimo tęsėsi šventinis koncertas.

Buvo pasveikinti į šventę atvykę vyrai vardu Mindaugas, renginio svečiai skanavo lietuviškos virtuvės patiekalų, įvairių skanumynų ir linksmai leido laiką.


„Tautiška giesmė aplink pasaulį“ Europos geografiniame centre

Liepos 6 d. Europos geografinio centro lankytojai ir svečiai, minėdami Valstybės dieną, prisidėjo prie akcijos „Tautiška giesmė aplink pasaulį“. Ši akcija čia buvo surengta pirmą kartą. Organizatoriai tikisi, kad tai taps kasmetine gražia tradicija ir dėkoja visiems prisidėjusiems už nuoširdų bendravimą bei šventinę nuotaiką.

Tautiškos giesmės giedojimo vaizdo įrašą galite rasti čia.


Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dienos minėjimas Vilniaus rajono savivaldybės Centrinėje bibliotekoje 

Liepos 5 dieną Vilniaus rajono savivaldybės Centrinė biblioteka kartu su Nemėžio struktūriniu padaliniu pakvietė vaikus į sporto ir loginio mąstymo varžybas „Tu didvyrių žemė”, skirtas paminėti Mindaugo karūnavimo dieną, kuri kasmet švenčiama liepos 6-ąją. Labai džiugu, kad prie komandų prisidėjo ir Juodšilių vaikų dienos centras, kartu su mokytoja Daiva, kuri sukvietė savo auklėtinius dalyvauti šioje šventėje.  Iš viso renginyje dalyvavo 3 komandos, kurioms buvo išdalinti  marškinėliai su bibliotekos logotipu. Simboliškai  tarpusavyje rungtyniavo Geltonųjų,  Žaliųjų ir Raudonųjų komandos. 

Pirmiausiai, komandos dalyvavo orientacinėse varžybose, kurias suorganizavo Orientavimosi sporto klubo „Rudamina“ pirmininkas Kostas Duda. Dalyviai pagal žemėlapius turėjo surasti 7 taškus. Visos komandos, išklaususios išsamų instruktažą, stengėsi kuo greičiau įveikti užduotį ir atbėgti prie finišo. 

Truputį pailsėję, vaikai rungėsi sportinėse estafetėse, kuriose privalėjo įveikti įvairias kliūtis. Šios užduotys pareikalavo daug jėgų ir sportinės ištvermės.  Komandos stengėsi iš visų jėgų. Atsigaivinę ledais, numalšinę troškulį, vaikai toliau sprendė loginius žaidimus ir artėjo prie paslėpto lobio. Teisingai atsakę į klausimus, įminę mįslę, sudėlioję Lietuvos himną ir Lietuvos miestų pavadinimus pagal abėcėlę, supratę, kad trispalvis Lietuvos simbolis yra Valstybės vėliava, vaikai nubėgo ieškoti lobio. Raudonųjų komandos narė pirmoji surado dėžutę, kurioje buvo paslėpta karūna, Liepos 6-osios šventės simbolis.  Suskaičiavus taškus, išaiškėjo nugalėtojai.  Raudonųjų komanda užėmė pirmą vietą, Žaliųjų komanda – antrą vietą, o Geltonųjų komanda užėmė trečią vietą. 

Nuoširdžiai visus sveikiname ir dėkojame komandoms už dalyvavimą, už geras emocijas ir puikiai praleistą laiką kartu. Ačiū Juodšilių vaikų dienos centro mokytojai Daivai, Orientavimosi sporto klubo „Rudamina“ nariams, tėvams, vaikams ir visiems prisidėjusiems prie šios gražios šventės organizavimo.


Nuotr. organizatorių


Įvertinkite naujieną