*alt_site_homepage_image*

Savaitgalio maršrutas: miestas aplink upę – Nemenčinė ir jos apylinkės

decoration

Nustebsite sužinoję, kokia turtinga yra Vilniaus rajone įsikūrusi Nemenčinė ir jos apylinkės – čia rasite viską, ko reikia turiningam vasaros savaitgaliui. 

Europos geografinis centras

1989 m. Prancūzijos nacionalinio geografijos instituto mokslininkai pranešė, kad pagal naujausius skaičiavimus tikrasis Europos centras yra Lietuvoje, 26 km į šiaurę nuo Vilniaus (Molėtų kryptimi), tarp Purnuškių ir Bernotų kaimų. Prancūzų mokslininkai skaičiavimams atlikti pasitelkė gravitacijos centrų metodą, iki tol nenaudotą Europos žemyno centriniam taškui nustatyti. Skaičiavimai daryti atsižvelgiant į geometrinius Europos žemyno kontūrų ypatumus ir santykį su žemės traukos jėga.

Šiam įspūdingam faktui pažymėti 1997 m. ant kalvos, atitinkančios nustatytas koordinates – 54 laipsniai 54 minutės šiaurės platumos ir 25 laipsniai 19 minučių rytų ilgumos, buvo užridentas 9 tonas sveriantis akmuo. 

Tai labai graži Lietuvą reprezentuojanti 912 ha teritorija, lankytojus traukianti ne tik nuostabiu kraštovaizdžiu, bet ir unikaliu kultūriniu paveldu. Europos geografiniame centre ir apylinkėse yra:

  • Europos centrą žymintis akmuo su iškaltomis tiksliomis koordinatėmis
  • Lietuvos Respublikos vadovų sodinti ąžuolai
  • Marmuru grįsta pasaulio šalis žyminti aikštelė
  • Europos Sąjungai skirtas paminklas (G. Jokūbonio kompozicija) 
  • Bernotų piliakalnis ir alkakalnis
  • Girijos ežeras

Kalvos papėdėje suręstame name įsikūręs informacijos centras, norintys įsiamžinti apsilankymą Europos centre gali įsigyti tai liudijantį sertifikatą. Europos centro ekspoziciją po atviru dangumi galima lankyti ištisus metus bet kuriuo paros laiku. Be to, netoliese yra vienas seniausių Lietuvoje – Bernotų – piliakalnis, šalia kurio aptikti archeologiniai radiniai liudija žmones čia gyvenus nuo I a. po Kr. 

Adresas: Golfo g. 6, Girijos k., Nemenčinės sen., Vilniaus r.


Struvės geodezinio lanko punktas Meškonyse

Iš esmės Struvės geodezinis lankas – tai matavimo priemonė, specialiai sukurta apskaičiuoti tam tikrus Žemės parametrus, pvz., formą, dydį, dienovidinio ilgį. Šis lankas driekiasi nuo Juodosios jūros pakrantėje prie Dunojaus žiočių esančio istorinio Izmajilo miesto iki Arkties vandenyno skalaujamo Fugleneso švyturio. Tarp pietinės Ukrainos iki šiaurinės Norvegijos pakrantės nubrėžtas lankas jungia dešimt dabartinių valstybių: Ukrainą, Moldovą, Baltarusiją, Lietuvą, Latviją, Estiją, Rusiją, Suomiją, Švediją ir Norvegiją. Įdomu ir tai, kad Struvės lankas beveik sutampa su Vakarų ir Rytų Europos riba.

Struvės geodezinį lanką sudaro 258 trikampių grandinė su 265 jį žyminčiais pagrindiniais punktais. Objektai pažymėti įvairiais simboliais: išgręžtos daubos akmenyse, geležiniai kryžiai, specialiai pastatyti paminkliniai obeliskai, informacinės lentelės ir pan.

2005 metais Struvės geodezinis lankas buvo įrašytas į UNESCO Pasaulio kultūros ir gamtos paveldo apsaugos konvencijos (toliau – Pasaulio paveldo konvencija) Pasaulio paveldo sąrašą. Iš 34 įrašytų į sąrašą geodezinio lanko punktų trys yra Lietuvoje! Tai Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės Ūkio ministerijos ir Vilniaus Gedimino technikos universiteto Geodezijos instituto išrinkti valstybinio geodezinio tinklo punktai:

  • Meškonyse (Nemenčinės sen., Vilniaus r.)
  • Paliepiukuose (Nemėžio sen., Vilniaus r.)
  • Gireišiuose (Rokiškio r.)

Kiekvieną iš šių punktų puošia paminkliniai stulpai su UNESCO simboliniu ženklu.

Adresas: Meškonių k., Nemenčinės sen., Vilniaus r.

Vilniaus krašto švietimo muziejus

Nuo 2020 metų Ažulaukėje veikia Vilniaus krašto etnografinio muziejaus filialas – Vilniaus krašto švietimo muziejus. Muziejus įsikūręs buvusios Ažulaukės mokyklos pastate, kurios istorija siekia 1908 m. Viena svarbiausių muziejaus veiklos sričių – Vilniaus krašto švietimo istorijos tyrimas ir jos palikimo išsaugojimas.

Muziejuje vyksta susitikimai, konferencijos ir edukaciniai užsiėmimai, eksponuojamos parodos. Yra biblioteka, kuri talpina virš 5000 knygų bei periodinių leidinių.

Adresas: Nemenčinės g. 1, Ažulaukė, 15142 Vilniaus r.


Vilniaus krašto etnografinis muziejus

2000 metų vasarį duris lankytojams atvėrusiame muziejuje eksponuojama apie 1000 objektų. Juos surinko ir geranoriškai muziejui perdavė rajono gyventojai. Nuolatinę ekspoziciją sudaro įvairiausi Vilnijos krašto buities rakandai, baldai, įrankiai, papročius ir tradicinius amatus atspindintys daiktai. Eksponatų skaičius nuolat auga, renkami įdomūs radiniai iš viso Vilniaus regiono.

Be nuolat muziejuje veikiančios ekspozicijos, lankytojai kviečiami apžiūrėti laikinų parodų salėse rengiamų proginių tautodailės, tapybos, fotografijos ar senovinių amatų parodų. 2012 metais čia buvo įsteigta Vilniaus krašto etnografinio muziejaus fotografų draugija, kuri aktyviai užsiima parodine veikla, organizuoja plenerus – meninius užsiėmimus gamtoje.

Vilniaus krašto etnografinis muziejus vykdo įvairią kultūrinę veiklą. Dažnai čia rengiami koncertai, konferencijos, vykdoma vaikams bei suaugusiems skirta švietėjiška-edukacinė veikla. Be senovės medžio drožybos, karpinių ir kitus amatus pristatančių parodų, čia gyvuoja keramikos ir audimo dirbtuvės. Kiekvienas norintis su profesionalių meistrų pagalba gali nusilipdyti iš molio ar senovinėmis audimo staklėmis pasigaminti unikalų namų apyvokos reikmenį.

Adresas: Švenčionių g. 14, Nemenčinės m., Vilniaus r.


Gėlos ežeras

Gėla – tai ežeras Vilniaus rajone, 2 km į rytus nuo NemenčinėsNemenčinės miške. Šis ežeras yra vienas iš švariausių Vilniaus apylinkėse. Ypatingo šarmo Gėlos ežerui suteikia balto molio pakrantės šiaurės rytų pakrantėje, greta II paplūdimio. Ši vietovę yra itin fotogeniška.

Prie Gėlos jūsų laukia įrengtos stovyklavietės, kur po pusdienį trukusio maršruto galėsite atsipūsti ar suorganizuoti sau pikniką bei grožėtis išskirtine ežero vandens spalva. 

Adresas: 54.849425, 25.507078

 

Parengė: Vilniaus rajono turizmo informacijos


Įvertinkite naujieną