*alt_site_homepage_image*

Naudingi patarimai prasidėjus šildymo sezonui, siekiant išvengti gaisrų

decoration

Kasmetinė gaisrų statistika byloja, kad gyventojams pradėjus šildyti savo būstus šalyje išauga gaisrų gyvenamajame sektoriuje skaičius. Dažnai gaisrai kyla dėl krosnių įrengimo ir jų eksploatavimo taisyklių pažeidimų, netvarkingų elektrinių šildymo prietaisų ir kt.

Tokių gaisrų padariniai dažnai būna ypač skaudūs: sudega gyvenamosios patalpos, jose esantis turtas, apsinuodiję smalkėmis žūsta žmonės.

Siekiant apsisaugoti nuo gaisrų, kylančių dėl netvarkingų šildymo prietaisų ir eksploatavimo pažeidimų, dalijamės naudingais patarimais prasidėjus šildymo sezonui.


Prieš kūrenant krosnis:

 • būtina jas gerai sutvarkyti ir išvalyti dūmtraukius. Gaisrai namuose, šildomuose krosnimis, kyla, kai jos yra perkaitinamos, atsiranda plyšių kaminų ar židinių sienelėse, pro kurias gali prasiveržti ugnis, taip pat, kai prakurams naudojami degalai ir kiti greitai užsiliepsnojantys skysčiai;
 • negalima malkų ir kitų degių medžiagų džiovinti bei laikyti ant krosnių arba arti jų palikti atvirų pakuros durelių;
 • kad iš krosnies pakuros iškritusios žarijos neuždegtų grindų, būtina prie jų prikalti skardos lapą arba įrengti nedegų pagrindą;
 • kai kūrenasi krosnis ar dega dujinė viryklė, neišeikite iš namų, nepatikėkite jų priežiūros mažamečiams vaikams.


Kūrenant krosnis:

 • ypač pavojingos smalkės, jos yra bespalvės ir bekvapės ir jomis galima apsinuodyti, todėl būtina laikytis tam tikrų taisyklių. Iškūrenę krosnį per anksti neužstumkite sklendės. Sklendę galima visiškai uždaryti tik įsitikinus, kad ugnis jau baigė rusenti. Išsiskiriančios smalkės labai pavojingos, apsinuodijimas jomis gali baigtis mirtimi.

Rekomenduojama pasirūpinti savo saugumu ir gyvenamosiose patalpose įsirengti smalkių detektorius.


Pirmieji apsinuodijimo smalkėmis požymiai:

 • lengvas apsvaigimas, mieguistumas, sąmonės netekimas.

Apsvaigusį nuo smalkių žmogų išveskite į gryną orą ir nedelsdami skambinkite skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112, o patalpas gerai išvėdinkite.


Jeigu šildotės elektriniais prietaisais:

 • pavojinga į elektros tinklą iškart įjungti kelis elektros prietaisus, nes perkraunama elektros instaliacija, kaista laidai, gali įvykti trumpas jungimasis, dėl ko dažnai ir kyla gaisrai;
 • elektrinius šildymo prietaisus statykite toliau nuo užuolaidų bei baldų;
 • nepalikite ant jų padžiautų drabužių;
 • išeidami iš namų elektrinius šildymo prietaisus būtinai išjunkite.
 • Užtikrinkite gaisrinių automobilių privažiavimą prie pastatų, vandens telkinių, hidrantų, neužstatykite jų transporto priemonėmis. Įsigykite ir gyvenamosiose patalpose įsirenkite autonominius dūmų detektorius, kurie įspėtų apie gaisro pavojų.


Jeigu naudojatės dujiniais šildytuvais:

 • naudojantis dujiniais prietaisais, reikia laikytis gamintojo techninėje instrukcijoje nurodytų konkrečių reikalavimų;
 • įrengiant dujinius prietaisus, turi būti įrengiama patalpų uždujinimo signalizacija ir automatinis dujų išjungimo vožtuvas;
 • patalpos, kuriose įrengiami dujiniai prietaisai, turi būti vėdinamos. Jose turi būti varstomas langas arba orlaidė ir durys. Langas turi būti išorinėje pastato sienoje (į lauką).

Atminkite, kad naudojantis dujiniais prietaisais (kaip ir kūrenant krosnis) kyla pavojus apsinuodyti smalkėmis. Todėl bent jau miegamuosiuose patartina įsirengti smalkių detektorių. Įsidėmėkite – dujų nuotėkio atveju (dujoms susikaupus ore) kyla sprogimo grėsmė.


Visuose būstuose privalo būti įrengti autonominiai dūmų detektoriai

Taip pat verta pabrėžti, kad tam, kad nelaimių būtų mažiau, viena efektyviausių priemonių yra autonominis dūmų detektorius. Kai patalpoje atsiranda dūmų, šie prietaisai garsiu signalu perspėja žmones apie kilusį gaisrą ir tragedijos dažniausiai pavyksta išvengti.

Dūmų detektoriai turi būti tvirtinami ant lubų patalpose, kuriose žmonės miega arba koridoriuje šalia miegamojo. Kilus gaisrui pastatą būtina palikti vos išgirdus dūmų detektoriaus signalą ir nedelsiant kviesti ugniagesius skubios pagalbos tarnybų telefonu 112.

Saugokite save ir savo namus, tinkamai pasirūpinkite šildymo sistemomis!

Parengta pagal Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento informaciją


Įvertinkite naujieną