*alt_site_homepage_image*

Jau rytoj prasideda visoje Europoje minima Judumo savaitė

decoration

Jau rytoj, rugsėjo 16 dieną, prasideda visame žemyne minima Europos judumo savaitė. Tai didžiausia tvaraus judėjimo kampanija, kurios metu miestai savo gyventojus skatina iš automobilių persėsti ant dviračių ar į viešąjį transportą, daugiau keliauti pėsčiomis ar rinktis kitus aplinkai ir sveikatai draugiškesnius kelionės būdus.

Į rugsėjo 16–22 dienomis vyksiančią akciją su pačiomis originaliausiomis motyvacinėmis idėjomis šiais metais įsitraukia daugiau nei 2300 Europos miestų iš 45 skirtingų valstybių. Lietuvoje įvairias iniciatyvas organizuos 40 savivaldybių, tarp jų ir Vilniaus rajono savivaldybė.


Gyventojai kviečiami priimti iššūkį

Pasaulio sveikatos organizacija kiekvienam suaugusiam žmogui rekomenduoja kasdien įveikti bent 7 000 žingsnių. Judant pėsčiomis suaktyvėja mūsų širdies veikla, kvėpavimas, kraujotaka, medžiagų apykaita. Tai prisideda prie geresnės fizinės ir psichologinės savijautos, netgi senėjimo procesų stabdymo. Tuo pačiu vaikščiojimas duoda naudos ir aplinkai – iškeisdami kelionę automobiliu į judėjimą pėsčiomis mažiname oro taršą kietosiomis dalelėmis. Kad kuo daugiau gyventojų patirtų šias naudas, šiais metais Savivaldybė  kviečia priimti „Darnaus judumo iššūkį“.

„Darnaus judumo iššūkyje“ gali dalyvauti visi rajono gyventojai nepriklausomai nuo amžiaus ar gyvenamosios teritorijos. Ką reikia daryti norint prisijunti?

  1. Įsidiegti žingsniamatį į savo telefoną ar kitą įrenginį (jei tokio iki šiol neturėjote) ir rugsėjo 16-21 dienomis stengtis kuo daugiau judėti pėsčiomis. Jei nežinote, kaip jūsų telefonas gali skaičiuoti žingsnius, instrukciją rasite čia: https://www.youtube.com/watch?v=96qbWZUL-Os
  2. Įveikti 42 000 žingsnių tikslą ir atsiųsti ekrano nuotrauką el. paštu info@zaliojipolitika.lt. Laiške nurodžius savo seniūniją galima laimėti unikalų, specialiai šiai iniciatyvai sukurtą daugkartinio naudojimo puodelį.

Net dešimt pirmųjų kiekvienos seniūnijos gyventojų bus apdovanoti. Prizą bus galima atsiimti gyvai rugsėjo 22 dieną, „Dienos be automobilio“ minėjime Nemenčinėje arba savo seniūnijoje.

Specialistai rekomenduoja vaikštant stengtis keisti maršrutus, kad būtų lengviau išlaikyti motyvaciją ir treniruoti ne vien raumenis, bet ir smegenis. Mūsų savivaldybėje vaizdingų pasivaikščiojimo vietų išties daug. Rekomenduotinas Karmazinų pažintinį takas, kuris tęsiasi 7 km, iš kurių – 1,5 km driekiasi Neries pakrante. Ne tik pasivaikščioti, bet ir daugiau sužinoti apie gamtą galima Marijampolio seniūnijoje įrengtame Miško turtų pažintiniame take. Taip pat Neries regioninio parko miškuose, kur Neris daro vingį, o prie jo stūkso gražiausias panoramas atveriantis Naujosios Rėvos piliakalnis, įrengtas Šilėnų pažintinis takas.


Autobusai turi tapti pirmuoju pasirinkimu

Dar viena visame pasaulyje pripažįstama darnesnio judumo alternatyva – viešasis transportas. Vilniaus rajone gyventojai aptarnaujami 55 viešojo priemiestinio susisiekimo maršrutais. Vertinant pagal parduotų bilietų skaičių, vien pernai savivaldybėje daugiau nei milijonas kelionių įvyko autobusais. Skaičius nemažas, bet kad autobusai taptų pirmuoju pasirinkimu tolimesniems atstumams įveikti, dar turime pasistengti. Norime išgirsti gyventojų nuomonę, kas paskatintų viešąjį transportą rinktis dar dažniau, ir remiantis šia informacija pateikti rekomendacijas sistemos tobulinimui.

Gyventojai kviečiami užpildyti trumpą apklausą apie viešojo transporto Vilniaus rajone kokybę internetu. Apklausą galima rasti čia: https://bit.ly/zaliastransportas  

Vilniaus rajono savivaldybė iniciatyvas rengia bendradarbiaudama su Žaliosios politikos institutu.

Lankstinukas


Įvertinkite naujieną