*alt_site_homepage_image*

36 Jaunuoliai tvarkė Neries regioninio parko apylinkes ir bandė atkreipti dėmesį į atsakingą vartojimą

decoration

Nesibaigiant įvairiems gamtos kataklizmams ir kiekvienais metais pereikvojant Žemės planetos resursus (pagal Earth Overshoot Day 2022 home - #MoveTheDate, – kiekvienais metais nuo liepos galo žmonija jau skolinasi išteklius iš ateities kartų) 36 jaunuoliai iš Rumunijos, Ispanijos, Portugalijos ir Sudervės apylinkių, dalyvaudami ES Erasmus+ finansuotuose jaunimo mainuose „Kam ne DZIN“ („Be Proactive“). Vilniaus rajone jie švarino erdves, kuriose žmonės galėtų pajusti „lėtosios kultūros“ privalumus. Jaunuoliai rinko šiukšles iš Neries regioninio parko, juose esančių upeliukų, taip pat išgrynino pasiūlymus vietos bendruomenei, kuriais galime prisidėti ne tik prie atsakingo vartojimo, bet ir prie klimato kaitos mažinimo.

 

Šiais pasiūlymais dalinamės ir su Vilniaus rajono savivaldybe ir jos gyventojais:

1. Stengtis mažinti asmeninį sugeneruojamą anglies dioksido (CO2) kiekį:

Daugiau nei ketvirtadalis (25 proc.) šiltnamio efektą sukeliančių dujų pagal EPA kyla iš transporto. Taigi automobilio pakeitimas kelionei į darbą į dviratį ar paspirtuką ženklai pagerintų situaciją. Aišku, jei šios priemonės jums per didelis iššūkis, – viešasis transportas ar vykimas į darbą su Jūsų kolegomis viename automobilyje gali prisidėti prie CO2  emisijos sumažinimo mažiausiai dvigubai.

Jūsų CO2 suvartojamą kiekį taip pat labai sumažintumėte jei rinktumėtės vartoti Lietuvoje pagamintus, o ne atvežtinius maisto produktus. Dar efektyviau šiuo aspektu gyventumėte, jei susidraugautumėte su netoliese esančiu ūkininku ir sutartumėte būdą kaip produktus galėtumėte pirkti iš jo.

 

2. Praktikuoti šiukšlių negaminimo judėjimo („Zero Waste“) mintis:

  • Įsigyti daugkartinį kavos puodelį ir prašyti kavą padaryti jame;
  • Einant į parduotuvę pasiimti iš namų maišelius ir daugkartinius indus sveriamiems; produktams, kad nereiktų naudoti naujų, vėliau išmetamų;
  • Pirkti tik tiek, kiek planavote ir nepasimauti ant marketinginių akcijų „du už vieno kainą“ kabliukų;
  • Spausdinti dokumentus ant abiejų pusių, jei neišeina jų nespausdinti;
  • Susirasti artimiausią „Zero Waste“ („ nulis šiukšlinimo“) idėjomis grįstą parduotuvę ir apsipirkti joje.

 

3. Valgyti mažiau mėsos ir daugiau daržovių:

Pagal Jungtinių Tautų skaičiavimus, gyvulininkystės pramonė naudoja daugiau nei bet kas kitas planetos paviršiaus ir sukuria daugiau nei 14,5% žmonijos CO2 dujų emisijos. Taigi vartojamo mėsos kiekio sumažinimas būtų puikus žingsnis. Neprivalote vadovautis šūkiu viskas arba nieko, bet galite pradėti nuo Pirmadienių be mėsos ar pasidomėjimo vegetariniais receptais.

 

Parengta VšĮ Sudervės bendruomenės iniciatyvų


Įvertinkite naujieną