*alt_site_homepage_image*

Vilniaus rajone minima Laisvės gynėjų diena

decoration

Šiandien, sausio 13-ąją, jau keturioliktą kartą Lietuvoje organizuojama visuotinė pilietinė iniciatyva „Atmintis gyva, nes liudija“, prie kurios, kaip ir kasmet, aktyviai jungiasi Vilniaus rajono švietimo ir kultūros įstaigos, bibliotekos bei bendruomenės nariai. Prisimenant 1991 m. sausio 13-ąją iškovotą laisvės pergalę ir pagerbiant tuos, kurie susivieniję atkovojo mūsų laisvę, languose dešimčiai minučių uždegtos vienybės, atminimo ir pergalės žvakutės.

Iniciatyvos simbolis – žvakė, kuri simbolizuoja gyvybę, šviesą, teisingumą, atmintį ir vienybę. Žvakės liepsna tai ir mūsų simbolinė padėka visiems už Laisvę kovojusiems ir žuvusiems.


Š. m. sausio 13 d. VKEM filiale Čekoniškių kaimo verbų ir buities seklyčioje įvyko Laisvės gynėjų dienos minėjimas „Atmintis gyva“

Laisvės gynėjų dienos minėjimas Čekoniškių kaimo verbų ir buities seklyčioje prasidėjo atminimo žvakučių ugnele seklyčios lange. Renginys vyko nuo 11.00 val.

Seklyčios vedėja, Janina Norkūnienė pasidalijo savo prisiminimais apie 1991 m. įvykius.

Tais metais ji dainavo Radijo ir televizijos chore. Nors prabėgo 31 metai, budėjimai prie Seimo, laivės gynėjų laidotuvės, mitingas prie televizijos išliko toks pat ryškus kaip ir kadaise.

Dokumentinių filmų kadrai taip pat paryškino prisiminimus renginio dalyviams. Kiekvienas prisiminė gyvai ar žiniasklaidoje matytus vaizdus bei patirtas emocijas.

Šią dieną vyko tautodailininkės Oksanos Graužinienės darbų iš vilnos parodos atidarymas bei edukacinis neužmirštuolių - Laisvės gynėjų simbolio vėlimo užsiėmimas.

Tautodailinikės meistriškumo, nuošidumo bei šilto bendravimo dėka kiekvienas renginio dalyvis grįžo namo su kuklia gėlyte, kurią galės pasipuošti kitais metais bei prisiminti tas akimirkas, kurios vienijo mus šią dieną.


Sausio 13-osios minėjimas Rudaminos daugiafunkciniame kultūros centre ir skyriuose

Sausio 13-ąją dieną Lietuvoje yra minima Laisvės gynėjų diena, skirta kruviniems 1991 metų sausio įvykiams atminti. Naktį, iš sausio 12-osios į 13-ąją vilniečiai išėjo į gatves ginti Seimo, Lietuvos radijo ir televizijos pastatų bei televizijos bokštą nuo sovietų kariuomenės. Per susirėmimus žuvo 14 žmonių, 600 buvo sužeista.

Sausio 13-oji – viena svarbiausių datų mūsų šalies istorijoje. Tądien visas pasaulis įsitikino, kad laisvės troškimas ir žmonių vienybė yra stipresni už bet kokią kitą jėgą!

Rudaminos daugiafunkcinis kultūros centras ir jo skyriai pakvietė visus dalyvauti visuotinėje pilietinėje iniciatyvoje „Atmintis gyva, nes liudija“. Kaip ir kasmet, sausio 13-osios rytą buvo pagerbti žuvusieji už mūsų šalies laisvę. Kartu su visa Lietuva languose buvo uždegtos atminimo žvakelės.


Sausio 13-osios minėjimas Rudaminos daugiafunkciniame kultūros centre ir skyriuose

Sausio 13-ąją dieną Lietuvoje yra minima Laisvės gynėjų diena, skirta kruviniems 1991 metų sausio įvykiams atminti. Naktį, iš sausio 12-osios į 13-ąją vilniečiai išėjo į gatves ginti Seimo, Lietuvos radijo ir televizijos pastatų bei televizijos bokštą nuo sovietų kariuomenės. Per susirėmimus žuvo 14 žmonių, 600 buvo sužeista.

Sausio 13-oji – viena svarbiausių datų mūsų šalies istorijoje. Tądien visas pasaulis įsitikino, kad laisvės troškimas ir žmonių vienybė yra stipresni už bet kokią kitą jėgą!

Rudaminos daugiafunkcinis kultūros centras ir jo skyriai pakvietė visus dalyvauti visuotinėje pilietinėje iniciatyvoje „Atmintis gyva, nes liudija“. Kaip ir kasmet, sausio 13-osios rytą buvo pagerbti žuvusieji už mūsų šalies laisvę. Kartu su visa Lietuva languose buvo uždegtos atminimo žvakelės.

     
     
     
     
     
     
     
     

Vladislavo Sirokomlės muziejus ir Vilniaus rajono turizmo informacijos centras prisijungė prie visuotinės pilietinės iniciatyvos Laisvės gynėjams atminti – „Atmintis gyva, nes liudija“

     

 Kai norime kalbėt apie tėvynę,
 
Pirmiausia žodį žuvusiems suteikim.
 
Tai jų alsavimas, kaip vėjo gūsis,
 
Išskleidžia mūsų vėliavas; jų rankos
 
Palaimina ir duoną, ir svajonę.
 
(Just. Marcinkevičius)

Vilniaus pasienio rinktinėje Laisvės gynėjams atminti – žvakutės languose

Minint Sausio 13-ąją tūkstančiuose langų sušvito vienybės, pergalės ir atminimo žvakelės, suplevėsavo vėliavos. Jų plazdesy įsipynė ir prisiminimų vainikas, kai kurie dar neišblėsę 1991 metų viduržiemio karo vaizdai, dangų nušvietė atminimo laužų šviesa.

VSAT Vilniaus rinktinės pareigūnai minėjo Sausio 13-osios įvykių metines bei Laisvės gynėjų dieną. Pagerbiant žuvusius laisvės gynėjus visuose Vilniaus pasienio rinktinės padaliniuose buvo uždegtos žvakelės.


Sausio 13-oji - Laisvės gynėjų diena - Vilniaus r. Paberžės „Verdenės“ gimnazijoje

2022 m. pilietinė iniciatyva „Atmintis gyva, nes liudija“ Lietuvoje vyks jau penkioliktą kartą. Kasmet minėjimas įgauna naują, ypatingą prasmę, nes, pasak žiniasklaidoje skambėjusios frazės, „laisvėje gimusios kartos Sausio įvykius pažįsta tik iš istorijos vadovėlių ir negausių dokumentinių kadrų“. Todėl labai svarbu perduoti žinią jaunajai kartai apie 1991 metų sausio įvykių prasmę mūsų valstybei.

Prieš 31 metus Lietuva nebuvo NATO ir ES nare, Lietuvos teritorijoje vis dar šeimininkavo okupacinė sovietų kariuomenė, tačiau vieninga ir laisvės trokštanti tauta tomis dienomis apgynė Nepriklausomybę ir pasipriešino agresoriui. Manome, kad ir šiandien pilietiškumas ir visuotinis pasiryžimas ginti savo šalį yra kertinis potencialų agresorių atgrasantis veiksnys. Laisvės gynėjų dienos minėjimas yra puiki proga parodyti ne tik sau, bet ir visam pasauliui (taip pat ir potencialiems agresoriams), kad ir šiandien esame vieningi ir pasiruošę apginti iškovotą laisvę.

Vos tik pravėrę gimnazijos duris, tiek mokiniai, tiek mokytojai pajuto, jog ši diena yra ypatinga… Šią dieną gimnazijos pirmo aukšto fojė buvo paruoštas informacinis stendas, o koridoriuose esančiuose televizorių ekranuose visą dieną buvo demonstruojami filmai, skirti Laisvės gynėjų dienai. Mokiniai drauge su mokytojais 8 val. gimnazijos languose uždegė žvakutes - vienybės ir atminimo simbolius. Degančios liepsnelės priminė šios istorinės dienos svarbą. Pirmos pamokos pradžioje visa gimnazijos bendruomenė klausėsi radijo laidos, kurios metu buvo prisiminti tragiški Sausio 13 – osios įvykiai, kalbama apie jų svarbą Lietuvai ir kiekvienam žmogui, tylos minute buvo pagerbti žuvusieji. Likusią pamokos dalį mokytojai  vedė netradicines žmogiškumo pamokas, kurių metu kalbėjo, kokia  Sausio 13-osios - Laisvės gynėjų dienos - reikšmė, kodėl negalime pamiršti tų, kurie atidavė gyvybę už Lietuvos laisvę.

Tęsdama tradiciją, gimnazijos mokinių komanda su mūsų mokytojais Vytautu Garšva ir Laima Juodėniene šiemet, kaip ir kiekvienais metais, dalyvavo tradiciniame pagarbos bėgime „Gyvybės ir mirties keliu“, skirtame Sausio 13-osios aukoms atminti. Bėgimo tikslas – pagerbti Sausio 13-osios įvykių aukas – žmones, žuvusius 1991 m. sausio 13-osios naktį ir mirusius nuo sužalojimų, patirtų sovietiniams kariniams daliniams šturmuojant Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos komiteto pastatą. Šis bėgimas suteikia galimybę dar kartą pamąstyti apie svarbiausias vertybes ir jas puoselėti.

Taip Vilniaus r. Paberžės „Verdenės“ gimnazijoje buvo prisiminta prieš 31 metus Lietuvos piliečių vieningumo dėka pasiekta ir apginta laisvė. Gyva istorija turi išlikti, todėl labai svarbu nepamiršti Lietuvai svarbių datų ir su pagarba jas minėti. Juk tik pažindami ir gerbdami praeitį, kuriame Lietuvos ateitį, mokomės atsakomybės.

Bibliotekininkė, istorijos vyresnioji mokytoja Renata Boguslavska


Sausio 13-oji Nemėžio vaikų lopšelyje-darželyje

Vilniaus r. Nemėžio vaikų lopšelis-darželis prisijungė prie visuotinės pilietinės iniciatyvos „Atmintis gyva, nes liudija“. 1991 m. žuvusiųjų už Lietuvos laisvę atminimas pagerbtas languose uždegant vienybės ir atminimo žvakutes.

Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Ana Jusevič


Sausio 13-osios minėjimas Avižienių gimnazijoje      

Sausio 13 – ąją Lietuvoje minima Laisvės gynėjų diena. Šią dieną vyksta akcija ,,Atmintis gyva, nes liudija“, kurioje aktyviai dalyvauja Avižienių gimnazija. Žvakių liepsnos moksleiviams primena šį liūdną, tragišką įvykį, pareikalavusį žmonių aukų. Per pirmąją pamoką vyko pokalbiai, dokumentinių filmų peržiūros, susipažinimas su stendo medžiagą. Tai buvo pilietinio ugdymo pamoka, refleksijos ir apmąstymo pamoka.

Kaip buvome vieningi Sausio 13 – ąją ir toliau būkime vieningi kurdami sėkmingą savo Tėvynės ateitį.


Laisvės gynėjų diena Vilniaus r. Pakenės Česlovo Milošo pagrindinėje mokykloje

Sausio 13-ąją prisijungėme prie Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti organizuojamos pilietinės akcijos „Atmintis gyva, nes liudija”, skirtos Sausio 13-osios – Laisvės gynėjų dienai paminėti. 8.00 val. mokykloje buvo užgesinta šviesa ir languose dešimčiai minučių uždegtos atminties žvakutės. Vyresnių klasių mokiniai 1991 m. sausio 13 d. įvykius pavaizdavo savo piešiniuose.


Mes žinome, kodėl esame laisvi

Sausio 13-osios rytą, 8 val. Buivydžių Tadeušo Konvickio gimnazijos bendruomenė prisijungė prie pilietinės iniciatyvos „Atmintis gyva, nes liudija…”. Pagerbiant žuvusiuosius ir nukentėjusiuosius dalyvius už mūsų tėvynės laisvę dešimčiai minučių languose įžiebtos vienybės, atminimo ir pergalės žvakutės.

1-4 klasių mokiniai buvo pakviesti į netradicinę integruotą pamoką, kurią vedė lietuvių kalbos mokytoja Beata Martinkevič. Mokinukus aplankė sniegena, kuri snapelyje atnešė laiškelį. Sniegenos laiškely buvo aprašyti 1991 m. sausio mėnesio įvykiai bei žmonės, kurie tuo metu rinkosi prie Vilniaus televizijos bokšto ir kovojo už mūsų visų laisvę. Vėliau gimnazijos prezidentė, IIG klasės mokinė Sandra Šimanelytė pristatė pranešimą Laisvės gynėjų dienos  tema, tuomet vyko trumpo filmuko apie šios dienos įvykius vaikams, pagal Vytauto Lansbergio pasakojimą ,,Sausio sniegenos“ peržiūra ir aptarimas, po kurio pradinukai aktyviai įsitraukė į kūrybinį procesą ,,Sausio 13-osios sniegenos“.

Gimnazijos fojė papuošė informacinis stendas, liudijantis dramatiškus tų dienų įvykius.

Lietuvių kalbos ir literatūros vyresn. mokytoja 
 Beata Martinkevič


Laisvės gynėjų dienos minėjimas Maišiagalos Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo gimnazijoje

Minėdami Laisvės gynėjų dieną tradiciškai prisijungėme prie pilietinės iniciatyvos „Atmintis gyva, nes liudija“ ir, pagerbdami žuvusiųjų už mūsų laisvę atminimą, dešimčiai minučių languose uždegėme žvakutes... Kiek vėliau, prisimindami 1991-ųjų metų sausio įvykius, jų reikšmę mūsų valstybės istorijai, kiekvienas pasigaminome istorinės atminties simboliu tapusį neužmirštuolės žiedą. Skambant puikiai visiems žinomoms dainoms susibūrėme gimnazijos kiemelyje ir neužmirštuolių žiedais papuošėme „Lietuvą“. Mūsų laisvė žydi!


Sausio 13-osios minėjimas darželyje

Atėjus Sausio 13-ajai, Laisvės gynėjų dienai, rytas darželyje prasidėjo pilietine akcija „Atmintis gyva, nes liudija“. Visose darželio grupėse ryte sužibo žvakelės, kaip ženklas, kad norime prisiminti ir pagerbti žuvusius ir nuketėjusius 1991 metų sausio 13-osios dalyvius.

Po to buvo organizuota įvairi veikla, siekiant, kad vaikai suprastų, kas yra Laisvė, Tėvynė ir kodėl visiems yra svarbi ši data.

Tikime, kad istorinis atminties puoselėjimas padės mūsų vaikams užaugti savimi pasitikinčiais, Lietuvą mylinčiais bei ją ginti galinčiais piliečiais, išmoks gerbti Tautos didvyrius, supras, kodėl kiekvienam ši data yra svarbi. 

Ikimokyklinio ugdymo mokytojos Danguolė Voinič, Ingrida Klimavičiūtė, Ana Gricevič
 Bezdonių Julijaus Slovackio gimnazijos Bezdonių ikimokyklinio ugdymo skyrius


Sausio 13-oji Rukainių gimnazijoje

Sausio 13 dieną Rukainių gimnazijos bendruomenė prisijungė prie visuotinės pilietinės iniciatyvos „Atmintis gyva, nes liudija“. Ši akcija, skirta prisiminti 1991 metais Sausio 13-ąją žuvusiuosius už Lietuvos laisvę. Nuo 8 val. gimnazijos fojė aukų atminimui buvo deginamos žvakutės, per pirmąją pamoką mokytojai ir mokiniai prisiminė tragiškus to meto įvykius, taip pat buvo rodomas dokumentinis filmas apie 1991 m. Sausio 13-osios įvykius.

Kaip ir kasmet, pilietinė iniciatyva buvo pratęsta Vilniuje: IG kl. mokiniai dalyvavo pilietiškumo pagrindų pamokoje, skirtoje Sausio 13-osios įvykiams paminėti, prie Televizijos bokšto. Vėliau gimnazistai pagerbė žuvusiųjų už Lietuvos laisvę atminimą aplankydami jų kapus Antakalnio kapinėse. Gimnazija tradiciškai mini Laisvės gynėjų dieną, siekdama skatinti mokinių pilietiškumą, istorinį sąmoningumą ir mokyklos bendruomeniškumą.           

 IG klasės mokinys Tomaš Blaževič


Sausio 13-osios minėjimas Avižienių vaikų lopšelyje-darželyje

Sausio 13 d. ryte darželyje prasidėjo pilietinė akcija ,,Atmintis gyva, nes liudija“.  Visose grupėse sužibo žvakelės, kaip ženklas, kad norime prisiminti ir pagerbti žuvusius ir nukentėjusius 1991 m. sausio 13 dalyvius. Mūsų ugdytiniai kartu su mokytojomis kalbėjo apie laisvę, draugiškai spalvino neužmirštuolių žiedlapius, piešė vėliavėles.


Neužmirštamoji sausio 13-oji Kalveliuose

Neužmirštuolės žydi žiemą. Melsvai nusidažo stendai, drabužiai ir širdys siekiant nepamiršti, kad laisvė nėra duotybė, kad reikėjo lietuvių tautai užaugti, subręsti ir sulaukti tinkamo momento atkurti Lietuvos nepriklausomybę, o 1991 metų sausio 13-ąją susiburti tam, kad išsaugotų tą trapų laisvės žiedą.

Tradiciškai minint Laisvės gynėjų dieną Kalvelių „Aušros“ gimnazijos languose plazdeno vienybės, atminimo ir pergalės žvakių liepsnelės, kalbėta apie istorinius įvykius, rodyti filmai ir interviu. Mokiniams pasiūlyta atlikti ir kūrybinių darbų: 7 klasės mokiniai vilnos vėlimo technika kūrė darbelius meilės tėvynei tematika. II G klasės mokiniai pateikė „Laisvės kvapo“ sudedamąsias dalis, argumentavo, kodėl būtent šias kvapų natas pasirinko.

Siekiant skiepyti meilę ir pilietinę pareigą tėvynei dalyvauta Pagarbos bėgime sausio 13-osios įvykiams paminėti. Mokiniai entuziastingai įveikė pasirinktą trasą įrodydami, kad laisvė ir dėl jos pasiaukoję žmonės jiems rūpi.

Nuo tragiškų įvykių praėjo 31 metai, vaikai apie juos žino tik iš pasakojimų, vaizdo įrašų, knygų, tačiau tąnakt Vilniuje norėto įvykdyti karinio perversmo svarba neblanksta, nes mes esame laisvi. Težydi melsvosios neužmirštuolės, teplazda vienybės liepsna.

Kalvelių „Aušros“ gimnazijos  lietuvių kalbos vyresnioji mokytoja Daiva Pugačioveinė


Lietuvos laisvės gynėjų dienos minėjimas

RDKC Savičiūnų skyriuje paminėjome sausio 13-ąją, Laisvės gynėjų dieną. Ši diena – tai pavyzdys ir priminimas, jog galime būti kartu ir sugebame išlikti vieningi.1991 metais žmonės rinkosi ir buvo drauge siekdami apginti mūsų valstybę, dabar esame jiems dėkingi, prisimename praeities įvykius ir kasmet susirenkame paminėti šį svarbų istorinį nutikimą.

Apie garbingąją praeitį papasakojome ir susirinkusiems vaikams, kurie pagamino trispalves emblemas bei peržiūrėjo filmą apie sausio 13-osios įvykius. Pagerbėme žuvusius minute tylos.

Sausio 13-oji mums primena iškovotą pergalę – Lietuvos laisvę ir jos didvyrius – Laisvės gynėjus ir stiprina tikėjimą Lietuvos ateitimi.

RDKC Savičiūnų skyrius


Laisvės gynėjų diena Valčiūnų gimnazijoje

Valčiūnų gimnazija prisijungė prie visuotinės pilietinės iniciatyvos „Atmintis gyva, nes liudija“. Aštuntą valandą ryto gimnazijos fojė suplazdėjo žvakutės, tylos minute pagerbti Lietuvos laisvės gynėjai. Buvo parengtas informacinis stendas, skirtas Sausio 13-osios įvykiams atminti. Šią dieną vyko netradicinės istorijos pamokos: gimnazistai žiūrėjo dokumentinius filmus apie Lietuvos laisvės gynėjus, prisiminė 1991-ųjų metų istorinius įvykius ir aplinkybes.


Pilietinė akcija „Atmintis gyva, nes liudija 2022“

1991 m. sausio 13-oji yra ta diena, kai tūkstančiai beginklių žmonių priešinosi ginkluotiems sovietų agresoriams dėl savo Tėvynės, Lietuvos. Mūsų gimnazija, kaip ir kasmet, tradiciškai paminėjo visuotinę pilietinę akciją „Atmintis gyva, nes liudija“.

8 val. ryto buvo uždegtos žvakutės, nes žvakė tai gyvybė, šviesa, teisingumas, atmintis ir vienybė. Taip pat, buvo paruoštas stendinis pranešimas skirtas Laisvės gynėjų dienai, o pradinukai paminėjo šią dieną sportuodami.

Tekstas ir nuotraukos: IIG klasės mokinys David Jurevič   


Įvertinkite naujieną