*alt_site_homepage_image*

Sudervės

decoration
Vilniaus g. 25, Sudervės k., LT-14201 Vilniaus r.
Pirmadieniais – ketvirtadieniais 8.00–17.00 val., penktadieniais 8.00–15.45 val., pietų pertrauka 12.00–12.45 val.

Priėmimo dienos

Antradieniais 13.00–17.00 val.
Ketvirtadieniais 8.00–12.00 val.

Papildomos gyventojų prašymų ir skundų priėmimo valandos 

Antradieniais 17.00–18.00 val.
Ketvirtadieniais 7.00–8.00 val.

Seniūnė: Česlava Pavilovič
Tel. +370 5 249 0220

Sudervės seniūnija yra Vilniaus rajono vakaruose. Ji ribojasi su kaimyninėmis Zujūnų, Avižienių, Maišiagalos, Dūkštų seniūnijomis bei Trakų ir Elektrėnų rajonais. 

Seniūnijos plotas siekia 7911 ha, iš jų 4761 ha. žemės ūkio naudmenos, 3150 ha –  miškų, vandenų ir kitos paskirties plotai. Seniūnijos teritorijoje yra išsidėstęs 31 kaimas. Seniūnijoje gyvena 3 375 gyventojai. Didžiausios gyvenvietės: seniūnijos centras – Sudervės kaimas, Rastinėnai, Grikieniai. 

Vardo kilmė: Įdomus yra miestelio pavadinimo atsiradimo aiškinimas. Manoma, kad jis kilo iš naktinės žvejybos ant trijų Sudervės ežerų. Žmonės naudojo keliui apšviesti pagalius „su derva“, kurie ilgai degė. Žmonės sakydavo: „einame žvejoti su derva“. Apie vietovardžio Sudervė kilmę taip pat rašė Vladislavas Sirokomlė savo1860 m. išleistoje knygoje „Iškylos iš Vilniaus po Lietuvą“. Jo nuomone, šis žodis reiškia dervuotą deglą, kuris galėjo būti senovėje naudojamas apeigose. Aišku, tai yra tik gražus pasakojimas, mėginantis etimologiškai  paaiškinti Sudervės pavadinimo kilmę. Apie tai, kokia iš tikrųjų šio pavadinimo kilmė, trūksta informacijos. 

Herbas: 2022 m. rugpjūčio 18 d. dekretu Nr. 1K-1102 herbą patvirtino Lietuvos Respublikos Prezidentas. Raudoname lauke vaizduojama sidabrinė rotondos formos bažnyčia su auksiniu kryžiumi viršuje. Taip yra vaizduojama Švč. Trejybės bažnyčia. Herbo etalono autorius – dailininkas Rolandas Rimkūnas.

Seniūnijos istorija: Rašytiniai šaltiniai mini Sudervę1493 m. Jau tada čia buvo dvaras, o1507 m. – valsčius.1637 m. dvaras ir žemė priklausė tuometiniam Vilniaus burmistrui J. Senkevičiui. Nuo1669 m. dvaras atiduotas jėzuitams. XVIII a. antroje pusėje jį įsigijo Vilniaus vyskupas Ignotas Masalskis, turėjęs keletą dvarų netoli Vilniaus.1833 m. dvaras atiteko vyskupui V. Vočackiui, kurio pastangomis1822 m. buvo pastatyta graži Šventosios Trejybės bažnyčia Sudervėje. Tai klasicizmo stiliaus statinys, pagal Vilniaus universiteto profesoriaus, architekto L. Stuokos-Gucevičiaus (1753-1798) projektą. Statybos darbus prižiūrėjo jo mokinys architektas L. Bartkevičius. Ši bažnyčia išsiskiria tuo, kad ji yra vienintelė Lietuvoje, turinti apvalią formą, jos architektūra labai savita. Po apvaliu bažnyčios kupolu yra vertingų XIX amžiaus freskų. Iš šio laikotarpio išliko ir varpinė bei 13 vertingų bažnytinės tematikos meno kūrinių. Tai – skulptūros, varpas ir paveikslai. 

Seniūnijoje veikia: Vilniaus r. Sudervės M. Zdziechovskio pagrindinė mokykla,  Vilniaus r. Mariano Zdziechovskio  pagrindinės mokyklos Rastinėnų pagrindinio ugdymo skyrius, Buivydiškių pagrindinės mokyklos Sudervės pradinio ugdymo skyrius, Sudervės Švč. Trejybės bažnyčia, Valstybinės miškų urėdijos Nemenčinės regioninio padalinio Neries girininkija, penkios parduotuvės, Nemenčinės kultūros centro Sudervės ir Rastinėnų skyriai, Vilniaus rajono savivaldybės Centrinės bibliotekos Sudervės ir Rastinėnų struktūriniai padaliniai, Vilniaus rajono centrinės poliklinikos Sudervės bendrosios praktikos gydytojo kabinetas, Sudervės naujosios ir senosios kapinės, 9 kaimo turizmo sodybos, didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelė, žirgynai, akmens skulptūrų parkas „Vilnoja“, vandens pramogų parkas Splash wake park (vasaros sezono metu). 

Teritorijoje veikiančios įmonės: UAB „Vilpros pramonė“ – kaminų ir dūmtraukių gamyba; UAB „Bio Circle Balticum“ – inovacinių cheminių ir biotechnologinių produktų kūrimas ir pardavimas; UAB „Seminga“ – prekyba krautuvais ir sandėliavimo įranga; UAB „MK technika“ – vėdinimo sistemų elementų (ortakių ir fasoninių dalių) gamyba; UAB „Dažų ir dangų fabrikas“ – gamyba ir didmeninė prekyba dažais, lakais; UAB „Skandinavijos langai“; UAB „Admera“ – metalo laužo supirkimas, pardavimas; UAB „Kvarcmeta“ – metalo supirkimas, pardavimas, gamyba; UAB „Jogmetis“ – nestandartinio metalo gamyba; UAB „Kaimo verslas“ – prekyba ekologiniais grūdais;  UAB „Artconsta“ – statybinių atliekų surinkimas ir išvežimas ir kt.

Sudervės gamta ir istoriniai paminklai: Sudervės seniūnija įsikūrusi gražioje aplinkoje, šalia trijų ežerų. Dėl šios priežasties žavi nė tik turistus, bet ir vietinius gyventojus. Per seniūnijos vakarinės dalies teritoriją tęsiasiNeries regioninis parkas, kuris įsteigtas pačioje gražiausioje Neries atkarpoje, raiškiam upės slėnio  kraštovaizdžiui, savitai augalijai ir gyvūnijai, unikaliai Neries vidurupio kilpų sistemai ir natūralių intakų apsaugai bei kultūros paveldui išsaugoti.Neries regioninis parkas išsidėstęs turistams labai patraukliame, gerais krašto keliais sujungtame trikampyje Vilnius – Trakai – Kernavė.  Seniūniją supa 11 ežerų: Vilnojos, Riešė, Kaušelio, Purvio, Elniakampio ir kt. yra Velniakampio (Elniakampio), Sidaronių I ir Sidaronių II pilkapiai.Seniūnijoje yra keli objektai, įtraukti i Senosios Lietuvos šventviečių katalogą. Tai į pietryčius nuo Sudervės telkšantis Riešės ežeras, Latviškių akmuo bei akmuo su pėda‚ „Latviškių pievoje“ prie Geležių Antakalnių kaimo.

Seniūnijos teritorijoje yra įsikūręs akmens skulptūrų parkas „Vilnoja“, kuris pakrikštytas ežero vardu. Netikėta ir unikali idėja buvo eksponuoti skulptūras ne tik sausumos landšafte, bet ir perkelti jas į ežerą. „Vilnojos“ akmens skulptūrų parko įkūrėjas – Vidmantas Martikonis. Šiuo metu parke eksponuojama virš 60 granitinių skulptūrų.

Turistų dėmesį patraukia Sudervės kaime ant pilies kalno stovinti mūrinė Švč. Trejybės bažnyčia. Tai XIX a. pradžios Lietuvoje retai sutinkamos architektūros paminklas – klasicistinių formų kupolinė rotonda, su giliomis išėmomis ties šoniniais altoriais, išorėje - šešių dorėninių kolonų portiku, juosiančiu bažnyčios nišose stovinčias keturių evangelistų ir Šv. Petro statulas. Virš bažnyčios kupolo yra žibintas su kryžiumi. Šventoriuje stovi klasicistinė mūrinė varpinė. Šventorių ir kapines juosia akmenų mūro tvora. Suprojektavo ją garsusis architektas ir matematikas Laurynas Stuoka-Gucevičius, daugiausia žinomas klasicizmo architektūros kūrėjas, Vilniaus arkikatedros, Vilniaus rotušės, Verkių dvaro rūmų, kitų garsių pastatų projektų autorius, Vilniaus universiteto profesorius, Architektūros katedros vedėjas. 

Sudervės seniūnijos perspektyviausios veiklos sritys: žemės ir miškų ūkis, gyventojų aptarnavimas.