*alt_site_homepage_image*

Polonijne Mistrzostwa Zaolzia w strzelaniu z broni pneumatycznej w Cieszynie

decoration

10 listopada 8 osobowa grupa sportowców Rejonu Wileńskiego przybyła do czeskiego Cieszyna, żeby wziąć udział w pierwszych Polonijnych Mistrzostwach Zaolzia w strzelaniu z broni pneumatycznej.

W piątek w pierwszej połowie dnia mieliśmy 11-kilometrowy pieszy marsz w Beskidzkie góry, słoneczna pogoda pozwoliła podziwiać przepiękny widok na Bystrice, Milików i Słowackie góry. Po obiedzie mieliśmy wycieczkę do czeskiego Cieszyna. Po drodze zajechaliśmy do Zespołu Szkół z czeskim i polskim językiem nauczania. Tu obok czeskiego gimnazjum jest polska szkoła podstawowa i Przedszkole im. Stanisława Hadyny w Bystricach z polskim językiem nauczania. Przy zespole szkół są wspaniałe warunki do zajęcia sportem, basen, duża hala, sale do tenisa, siatkówki, boiska dla piłki nożnej.

W sobotę w polskim Cieszynie w miejscowości Gumno na strzelnicy Ośrodka Sportu mieliśmy zawody strzeleckie z pistoletu i karabinu pneumatycznego. W strzelaniu wzięło udział prawie 30 zawodników z Austrii, Rejonu Wileńskiego i Czech. Nasi sportowcy rywalizowali w strzelaniu z karabinku pneumatycznego, a także po raz pierwszy wypróbowały swoje siły w strzelaniu z pistoletu. Strzelcy mieli wykonać po 20 strzałów z odległości 10 m do tarcz. Rywalizacja odbyła się w trzech grupach wiekowych do 14 lat, 15-18 oraz 19-26 lat. Pierwsze zmagania odbyły się w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego. Przedstawiciele Rejonu Wileńskiego dostojnie prezentowały się na mistrzostwach, zdobywając najwyższe miejsca na podium w strzelaniu z pistoletu i karabinku. W kategorii do lat 14 wśród dziewcząt Miła Sienkiewicz zajęła 5 miejsce, Eliza Szidłauskaitie – 6, a Gabriela Buchowskaja – 7. Dominik Nowickas wystrzelił 142 punk. i zajął 1 miejsce, Łukasz Mincewicz nazbierał 135 punktów i zajął 3 miejsce. W kategorii dziewcząt 15-19 lat zwyciężczynią została Kotryna Kozłowskitie z wynikiem 149 punk. W grupie chłopców zwyciężył Damian Rynkiewicz 151 punkt. Ałan Kaszperow zajął 3 miejsce z wynikiem 134 punk. W strzelaniu z karabinku pneumatycznego w kategorii do lat 14 zwyciężył Dominik Nowickas, strzelając 160 punk. Łukasz Mincewicz zajął 2 miejsce z wynikiem 149 punk. Gabriela Buchowskaja zajęła 2 miejsce z 162 punktami, ustępując dla przedstawicielki z Austrii Ricie Piechota – 171 punkt. Kotryna Kozłowskitie odniosła drugie zwycięstwo z wynikiem 158 punk. W grupie chłopców 15-19 lat podwójne zwycięstwo odnieśli Ałan Kaszperow, zajmując 1 miejsce z 173 punktami i Damian Rynkiewicz 2 miejsce z 160 punktami.

Zwycięzcy 1-3 miejsca zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami rzeczowymi, wszyscy uczestnicy Polonijnych Mistrzostw otrzymali dyplomy za udział i słodycze.

Po zawodach zwiedziliśmy stare miasto, rynek i na pieszo przez polsko-czeską granicę, rzekę Olza zwiedzili Czeski Cieszyn. Polonijne zawody, to nie tylko zmagania sportowe, ale i integracja młodzieży polskiego pochodzenia z różnych zakątków świata, dowodem tego może służyć łamanie zasad nocnej ciszy w obcowaniu do północy z rodakami z Austrii.