*alt_site_homepage_image*

Rekonstruotame Mozūriškių dvare planuojama įkurti muziejų, kuris kviestų lankytojus pažinti Vilniaus krašto verbų rišimo tradiciją

decoration

2022 m. startavę Mozūriškių dvaro tvarkymo darbai sparčiai juda į priekį ir šiuo metu svarstomi projektiniai pasiūlymai ir idėjos šiame istorijos paveldo objekte įkurti Verbų muziejų, kuris kviestų Vilniaus rajono gyventojus ir svečius pažinti unikalią Vilniaus krašto verbų rišimo tradiciją.

Idėja įkurti Mozūriškėse Verbų muziejų kilo neatsitiktinai – aplink šią gyvenvietę gyvuoja ir iš šių apylinkių kilo verbų rišimo tradicija. Vilniaus krašto verbos – tai unikalus reiškinys, o verbų rišimo tradicija Vilniaus krašte yra įrašyta į Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Unikalią Vilniaus krašto verbą atkartoja ir Vilniaus rajono savivaldybės logotipas.

Idėjas, kaip galima būtų pateikti Vilniaus krašto verbų tradicijos istoriją Mozūriškių dvare, gegužės 23 d. pristatė UAB „Ekspozicijų sistemos“ atstovai. Atvykę svečiai pristatė galimą verbų muziejaus ekspozicijų projektavimą ir pastato baldų parinkimą.

Planuojama, kad muziejaus pirmame aukšte bus verbų muziejinė ekspozicija, parodų ir renginių salė, kūrybinės dirbtuvės. Kūrybinių dirbtuvių salėse būtų vykdomi verbų rišimo užsiėmimai, kurių metu lankytojas, verbų rišėjų padedamas, savo rankomis suriš verbą. Antrame aukšte planuojama poilsio zona su staliukais, minkštasuoliais ir kt., kur būtų saugomos priemonės, reikalingos užsiėmimams.

Verbų ekspozicijų patalpoje planuojami ekspoziciniai baldai ir sienelės būtų išdėstyti pagal temas, leidžiančias išsamiai susipažinti su verbų kilme, tradicijomis, rišimu ir naudojamais augalais. Pristatoma vizualinė stilistika ir spalvingumas remiasi geometriniais raštais, naudojamais verbų puošyboje.

Kadangi dvare būtų pristatomos verbos, jų istorija, rišimo tradicijos, dėl to baldų spalvos, raštai ir stilistika atspindėtų verbose ir žolynuose randamus grafinius ir spalvinius motyvus. Pasak UAB „Ekspozicijų sistemos“ dizainerės, pagrindinė spalva gali būti pasirinkta neutrali – sudžiūvusių augalų rusva, ji būtų paįvairinama oranžiniais, geltonais ir violetiniais akcentais. Baldus ir kitas medines dekoracijas papuoštų išpjaustyti ažūriniai raštai. Virtuvės ir valgomojo erdvių dekore siūloma naudoti širdelės motyvą, atkartojantį tradicinio Kaziuko meduolio formą.

Patalpose taip pat planuojama įrengti interaktyvius ekranus, kuriuose būtų rodomi vaizdo įrašai, būtų galimybė interaktyviai sudėlioti verbą iš elementų ir kt. bei išgirsti verbų rišėjų pasakojimų.

Verbų muziejaus įrengimo darbus planuojama vykdyti pagal projektą „Kultūra, paveldas, identitetas ir turizmo pridėtinė vertė“, pagal 2021-2027 m. Interreg VI-A Lietuva-Lenkija programą bendradarbiaujant su Koricinio valsčiumi (Lenkija).

Vilniaus rajono savivaldybės suplanuotų veiklų suma siekia 440 000 Eur.

Vilniaus rajono savivaldybė pateikė paraišką. Šiuo metu atliekamas paraiškos tinkamumo tikrinimas, o vėliau – kokybės vertinimas. Sėkmės atveju, paramos sutartį planuojama sudaryti 2023 m. gruodžio mėn.

Mozūriškių dvaro tvarkymo darbai įgyvendinami pagal kitą projektą. Darbai pradėti 2022 m. pavasarį. Projekto vertė – daugiau kaip 1,7 mln. Eurų, Vilniaus rajono savivaldybė šiam projektui skyrė net 1,3 mln., iš valstybės biudžeto gauta 400 tūkst. eurų. Dvaro tvarkymo darbus planuojama pabaigti šių metų gruodį.

Mozūriškių dvaro sutvarkymo projektas taip pat susijęs su kito Vilniaus rajono savivaldybės administracijos įgyvendinamo projekto „Pikeliškių ir Mozūriškių dvarų želdyno teritorijos kraštovaizdžio arealo sutvarkymas bei pažeistų žemių tvarkymas Vilniaus rajone“ dalimi.

Įgyvendinant pastarąjį projektą tvarkoma Mozūriškių dvaro želdyno teritorija: įrenginėjami pėsčiųjų takai, sodinami želdiniai ir sėjama veja. Taip pat bus įrengta aikštelė prie kūdros ir automobilių stovėjimo vietos.


Įvertinkite naujieną