kaires_puses_index
 
 
  
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

Projekto „Istorijos ir kultūros Vilnijos krašto keliu“ veikla Kalvelių „Aušros“ gimnazijoje

2018-2019 m. m. gimnazijoje buvo vykdomos kultūros projekto „Istorijos ir kultūros Vilnijos krašto keliu“, skatinančio tautinių mažumų kultūrų plėtotę, veiklos. Projektas buvo dalinai finansuojamas Tautinių mažumų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės.


Pietryčių Lietuvos krašte ryškius kultūros ir istorijos pėdsakus paliko daug tautų: lietuviai, lenkai, rusai, baltarusiai (gudai), ukrainiečiai, žydai, totoriai. Projektas skirtas pažinti šių tautų istoriją, paveldą ir tradicijas. Mums tai labai aktualu, nes gyvename šiame daugiakultūriniame regione ir mūsų gimnazijoje mokosi vaikai iš įvairių tautinių mažumų. Įgyvendinant projekto „Istorijos ir kultūros Vilnijos krašto keliu“ veiklas buvo siekiama tęsti ir plėtoti pažintį su tautinių mažumų istorija ir etnokultūra, aplankyti Vilnijos krašto svarbiausias ir mums artimiausias vietoves bei objektus, sudominti mokinius senoviniais Vilnijos krašto amatais, užmegzti ryšį tarp mūsų gimnazijos ir Šalčininkų r. Dieveniškių „Ryto“ gimnazijos bendruomenių.

Projekto vadovė Ana Kairienė supažindino Vilniaus r. Kalvelių „Aušros“ gimnazijos bendruomenę su projekto „Istorijos ir kultūros Vilnijos krašto keliu“ tikslais, uždaviniais ir veiklomis. Istorijos mokytoja Edita Burvytė kartu su 6-8 klasių „Gidų mokyklėlės“ mokiniais pristatė pranešimus apie aplankytus istorinius ir kultūrinius objektus: Medininkų pilį bei Juozapinės ir Aukštojo kalnus. Pradinio ugdymo mokytoja Jolanta Pašutienė papasakojo apie 1-2 klasių mokinių edukacinį užsiėmimą „Lietuvos pinigų istorija“ ir 3-4 klasių mokinių užsiėmimą Medininkų pilies kieme „Lankai ir jų naudojimas“.

Projekto pabaigą vainikavo birželio 11 d. išvyka po Šalčininkų rajoną. Mokytojai ir 5-8, I-III G klasių mokiniai anksti ryte išvyko į pažintinę kelionę. Nuvykę į Jašiūnų dvarą klausėsi gido pasakojimo apie dvaro savininkų Balinskių, Sniadeckių šeimų gyvenimą, dvaro ir aplinkinių vietovių istoriją, pasivaikščiojo po įspūdingas dvaro sales, parką. Vėliau nuvykę į Bėčionis, kilo į Bėčionių piliakalnį, nuo kurio atsivėrė nuostabūs Vilnijos krašto gamtos vaizdai. Važiuodami į Dieveniškes grožėjosi Dieveniškių švč. Mergelės Marijos Rožančinės bažnyčia. Šalčininkų r. Dieveniškių „Ryto“ gimnazijos bendruomenė labai maloniai visus sutiko. Gimnazijos direktorė Lolita Mikalauskienė supažindino su gimnazijos istorija, veikla, vykdomais projektais. Kalvelių „Aušros“ gimnaziją pristatė 8 klasės mokinė Monika Podvorska. Projekto vadovės Ana Kairienė ir mokytoja Jolanta Pašutienė pabrėžė Vilnijos krašto pažinimo bei abiejų gimnazijų bendruomenių bendradarbiavimo svarbą ir naudą. Kelionės pabaigoje buvo aplankytas Grybiškių ąžuolas ir Dieveniškių istorinis regioninis parkas. Dieveniškių istorinio regioninio parko lankytojų centre mokiniai sužinojo apie senovės amatus, XIX-XX a. mokymosi ypatumus, tyrinėjo Dieveniškų krašto namų apyvokos reikmenis, mokinių kuprines, vartė dienynus ir kt. Visos kelionės metu mokiniai žemėlapiuose žymėjo maršrutą, sustojimo vietas, o grįždami namo užrašė savo įspūdžius. Mokinių nuomone: „Labiausiai patiko Jašiūnų dvaras, nes tai priminė senovės laikus, gražūs eksponatai ir gamta“; „Kelionė labai patiko, nes sužinojome daug nauja, praplėtėme istorines žinias“; „Buvo labai įdomu pasivaikščioti po Jašiūnų dvarą ir parką“; „Labai patiko! Turiningai praleidome laiką“; „Labiausiai patiko Poškonys, nes ten pamačiau įdomių įrankių, gražių dirbinių“. Vakare grįžome namo pavargę, bet laimingi. Džiaugiamės, kad susipažinome su Vilnijos krašto istoriniu ir etnokultūriniu paveldu.

 

Projekto vadovės, pradinio ugdymo vyresnioji mokytoja Ana Kairienė
ir pradinio ugdymo mokytoja metodininkė Jolanta Pašutienė

Shadow up