kaires_puses_index
 
 
  
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

„Paminėkime Saugesnio interneto dieną 2014 kartu!”


2014 metų vasario 11 dieną jau 11–ąjį kartą minima Tarptautinė saugesnio interneto diena. Šių metų dienos tema „Kurkime geresnį internetą kartu”. Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kviečia visus prisijungti prie šios dienos minėjimo.2012 m. skelbto tarptautinio EU Kids Online tyrimo rezultatai rodo, kad Lietuvos vaikai priklauso didesnio naudojimosi internetu ir didesnės rizikos grupei. Daugiau naudojasi internetu ir tuo pačiu patenka į didesnę rizikos grupę dar kelios Europos Sąjungos šalys: Bulgarija, Čekijos Respublika, Danija, Estija, Norvegija, Rumunija ir Švedija. Tyrimo rezultatai taip pat rodo, kad net 52 proc. Lietuvos vaikų internete bendravo su nepažįstamaisiais. Šioje kategorijoje visoje Europos Sąjungoje mus lenkė tik Estija (54 proc. vaikų). Socialiniuose tinkluose net 35 proc. Lietuvos vaikų prisipažino skelbę savo telefoną ir adresą.

Saugumo internete supratimas pastaraisiais metais vis labiau keitėsi – siekiama kurti ne tik saugesnį, bet ir geresnį internetą. Ir tai turėtų daryti visi: vaikai, jaunuoliai, tėvai ir globėjai, mokytojai ir visuomenės sveikatos specialistai, valdžios, politikos ir verslo atstovai.

Geresnis internetas daugelio gali būti suprantamas įvairiai – tačiau pagrindinis tikslas yra skatinti, kurti pozityvų interneto turinį bei pašalinti žalingą. Ir prie to galime prisidėti visi:

Vaikai ir jaunuoliai gali prisidėti prie teigiamo interneto turinio kūrimo mandagiai ir pagarbiai bendraudami internete, saugodami savo internetinę reputaciją (taip pat ir kitų), ieškodami saugių informacijos dalijimosi būdų ir pan. Padėti pašalinti žalingą interneto turinį jie taip pat gali – tereikia visuomet pranešti atsakingoms institucijoms, jei susiduriama su priekabiavimu internete, patyčiomis, netinkama informacija ir kt. Svarbiausia mokyti vaikus nelikti abejingais.

Tėvai ir globėjai atvirai ir nuoširdžiai kalbėdamiesi su savo vaikais apie veiklą internete gali prisidėti prie teigiamo interneto turinio kūrimo. Kurdami artimą ryšį tėvai gali daug lengviau įdiegti vaikams, jog internete reikia būti saugiems, atsakingiems ir pagarbiems. Rūpindamiesi savo atžalomis tėvai turi patarti vaikams kaip elgtis susidūrus su netinkama informacija internete, pasakyti, kad visų pirma pagalbos ir patarimo gali kreiptis į juos. Augindami jaunesnio amžiaus vaikus tėvai turėtų nustatyti aiškias naudojimosi kompiuteriu ir internetu taisykles, padėti ieškoti kokybiškų ir saugių interneto išteklių. Tėvai visuomet turi domėtis savo vaikų veiklomis internete nepriklausomai nuo jų amžiaus.

Mokytojai ir visuomenės sveikatos specialistai  taip pat turi daug galimybių prisidėti prie pozityvaus interneto turinio kūrimo. Visų pirma tai daryti jie gali ugdydami mokinių skaitmeninio raštingumo įgūdžius ir suteikdami galimybę ne tik naudotis teigiamu turiniu, bet ir jį kurti. Padėdami ir patardami jaunuoliams, susidūrusiems su įvairiomis problemomis internete, padrąsindami nesigėdyti kreiptis pagalbos į kitus, mokytojai ir visuomenės sveikatos specialistai taip pat prisidės prie žalingo turinio pašalinimo.

Industrijos atstovai  atlieka svarbų vaidmenį kurdami pozityvų interneto turinį, teikdami internetines paslaugas, kurdami priemones  mūsų duomenims apsaugoti. Kurdami saugesnes sistemas ir paslaugas, labiau atsižvelgdami į naudotojų poreikius, teikdami greitą ir paprastai pasiekiamą pagalbą, kai jos prireikia, industrijos atstovai prisideda prie negatyvių interneto aspektų naikinimo.

Politikai, valdžios atstovai, švietimo srities atstovai turi siekti, kad prieš tai išvardinti visuomenės atstovai turėtų tinkamas sąlygas veikti ir kurti, pavyzdžiui užtikrinti, kad mokyklų ugdymo programose būtų numatyti saugumo internete mokymo dalykai, užtikrinti, kad tėvus ir globėjus pasiektų reikalinga informacija apie saugumą internete. Turi būti efektyviomis strategijomis užtikrinamas vaikų ir jaunuolių saugumas ir gerovė internetiniame pasaulyje.

Paminėkime šią dieną skatindami vaikus ir jaunimą saugiau ir atsakingiau naudotis interneto technologijomis ir mobiliaisiais įrenginiais bei priimkime atsakomybę ir paverskime internetą geresne vieta visiems.

Informaciją parengė:

Evelina Ručinskienė
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Vilniaus miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras
El.p. evelina.rucinskiene@vvsb.lt

Daugiau informacijos rasite internetinėse svetainėse: www.draugiskasinternetas.lt,

http://www.epilietis.eu/
(nuoroda Saugesnio interneto savaitė)

Shadow up