kaires_puses_index
 
 
  
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

Kviečiame susipažinti su Vilniaus rajono muziejų veikla

Šiandien, gegužės 18 dieną Lietuvoje minima tarptautinė Muziejų diena. Šia proga kviečiame iš arčiau susipažinti su Vilniaus rajone veikiančiais bei Vilnijos krašto kultūrą ir tradicijas puoselėjančiais muziejais.


Vilniaus rajone aktyvią kultūrinę veiklą vykdo Nemenčinės Vilniaus krašto etnografinis muziejus, Vladislavo Sirokomlės muziejus Bareikiškėse, Maišiagalos kunigo J. Obrembskio muziejus, o taip pat Čekoniškių kaimo verbų ir buities seklyčia ir šiai metais naujai atidarytas ir savo veiklą pradėjęs vykdyti Tradicinių amatų centras Houvalto dvare Maišiagaloje.

Vilniaus krašto puoselėtojus bei kultūrine veikla besidominčius piliečius Nemenčinėje įsikūręs etnografinis muziejus stebina bei džiugina 16-ą metų. Muziejuje eksponuojami bei saugomi senoviniai buities ir namų apyvokos daiktai, amatininkų ir žemdirbių darbo įrankiai, anų laikų rūbai, baldai, senoviniai dokumentai, knygos bei meno kūriniai. Muziejuje taip pat įrengta pastovi ekspozicija, kurioje galima susipažinti su J. Milošo ir V. Dovnarovičiaus medžio drožiniais, Vilniaus krašto pirkia. Vilniaus krašto etnografiniame muziejuje eksponuojami kūriniai yra geros valios žmonių dovanos muziejui. Taip pat, eksponatai savo vietą muziejuje randa kasmet vykdomų Lietuvos ir Lenkijos jaunimo atstovų kraštotyrinių ekspedicijų metu. Sekti Vilniaus krašto etnografinio muziejaus veiklą galima muziejaus Facebook paskyroje: https://pl-pl.facebook.com/mew.vkem

Vilniaus rajono pietryčiuose visuomenės kultūriniu aktyvumu rūpinasi Vladislavo Sirokomlės muziejus, įsikūręs Bareikiškėse, kur XIX a. viduryje gyveno bei kūrė didis poetas Vladislavas Sirokomlė. Šiandien muziejus glaudžiai bendradarbiauja su Vilniaus rajono turizmo informacijos centru, kuriame teikiamos turistinio inventoriaus nuomos paslaugos, veikia keramikos studija, amfiteatras. Čia  kasmet gegužės mėnesį vyksta renginių savaitė „Sirokomlės lyra“. Šiais metais renginių ciklo savaitės „Sirokomlės lyra“ pradžia sutapo su tarptautine Muziejų diena. Vladislavo Sirokomlės muziejuje vykdomi edukaciniai užsiėmimai, kurių metu lankytojai gali sukurti molinius darbelius namams, dovanoms ar tiesiog dvasiškai pailsėti ramioje aplinkoje. Taip pat vyksta kaligrafijos užsiėmimai – dirbama rašant ant popieriaus plunksna, žvakių liejimo, šiaudinių žaislų gamybos bei pynimo iš laikraščių užsiėmimai. Daugiau apie Vladislavo Sirokomlės muziejaus veiklą bei teikiamas paslaugas galima sužinoti čia: http://tic.vrsa.lt/page&u=edukacija.

Maišiagaloje nuo 2013 metų veikia kunigo J. Obrembskio muziejus, kuris įsikūręs Kunigo Prelato Juzefo Obrembskio klebonijos namuose. Muziejuje ne tik eksponuojamos relikvijos bei nuotraukos, bet ir nuolat vaikams ir jaunimui organizuojami kultūrinio, istorinio ir dvasinio pobūdžio renginiai bei susitikimai. Šis muziejus yra Vilniaus krašto etnografinio muziejaus filialas.

Aktyviai savo veiklą vykdo ir Čekoniškių verbų ir buities seklyčia. Tai dar vienas Vilniaus krašto etnografinio muziejaus filialas, kurio pagrindinę veiklą sudaro lokalinio etnokultūrinio palikimo paieška, kaupimas bei sukauptos informacijos sklaida. Verbų ir buities seklyčia – socialinė, kultūrinė bei edukacinė institucija teikianti lankytojams autentišką, išsamią informaciją apie dainuojamąjį folklorą, tradicinius amatus, liaudies mediciną, lokalinį dialektą bei kitas autentiško folkloro sritis. Čekoniškių verbų ir buities seklyčios veikla daugeliui žinoma dėl autentiškų, Vilniaus kraštui būdingų verbų. Seklyčia turi savo etnografinį verbų rišėjų ansamblį „Cicha Nowinka“, kuris lankytojams bei svečiams gyvai demonstruoja verbų rišimo procesą, iš anksto užsiregistravusiems pristato meninę programą, kurioje skamba Vilniaus krašte surinktos lenkų, lietuvių bei baltarusių dainos. Ansamblis taip pat vykdo edukacinius verbų rišimo užsiėmimus įvairaus amžiaus lankytojams. Čekoniškių kaimo verbų ir buities seklyčioje verbų pynėjos visada pasiruošusios pasidalinti savo žiniomis bei įgūdžiais, kuriuos nė kartą yra įvertinusi Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

2016 metais Maišiagaloje savo veiklą pradėjo Tradicinis amatų centras Onufrijaus Houvalto atnaujintuose rūmuose. Tradiciniame amatų centre vykdomi tradicinių amatų užsiėmimai: verbų pynimas, keramika, medžio drožyba, karpinių menas, muilo gaminimas, puodininkystė. Amatų centras yra Vilniaus krašto etnografinio muziejaus filialas.

Vilniaus rajone veikiantys muziejai tai tikras kultūros, tradicinių amatų bei istorijos branduolys. Kviečiame apsilankyti Vilniaus rajono muziejuose bei susipažinti su muziejų veikla puoselėjančia kultūrą bei ilgaamžes Vilniaus krašto tradicijas.


Parengta remiantis Vilniaus rajono turizmo informacijos centro informacija 

Shadow up