kaires_puses_index
 
 
  
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

Planuojamas žmogaus biologinės stebėsenos tyrimo antrasis etapas

Informuojame, kad Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija kartu su kitomis sveikatos ir mokslo institucijomis š. m. spalio 20-22 dienomis įgyvendins antrąjį Žmogaus biologinės stebėsenos tyrimo etapą. Šis Sveikatos apsaugos ministerijos inicijuotas tyrimas padės išsiaiškinti, kokį poveikį žmonių sveikatai padarė 2019 m. spalio 16 d. kilęs gaisras Alytaus padangų perdirbimo įmonėje „Ekologistika“.  


Pirmojo tyrimo etapo metu LR Registrų centro Gyventojų registras atsitiktinės atrankos būdu atrinko 400 asmenų, kurie buvo pakviesti dalyvauti tyrime. Atranka vyko tarp Alytaus miesto ir rajono (tik labiausiai nukentėjusiose rajono gyvenvietėse) gyvenančių asmenų, kurie galimai yra patyrę gaisro metu susidariusių pavojingų cheminių medžiagų poveikį sveikatai. Vilniaus, Kauno, Klaipėdos bei Šiaulių miestų ir rajonų gyventojai buvo pakviesti dalyvauti tyrime rezultatų palyginamumo tikslu. Dalyvauti tyrime buvo pakviesti ir 42 Vilniaus rajono gyventojai iš Maišiagalos, Rukainių, Kalvelių, Rudaminos, Bezdonių, Pagirių, Nemėžio, Sudervės, Avižienių, Juodšilių, Mickūnų, Lavoriškių, Zujūnų seniūnijų. 

Pirmajame tyrimo etape iš pakviestųjų asmenų atvyko 81 asmuo (apie 20 proc.), todėl antrajame tyrimo etape kvietimai bus siunčiami visiems, kurie nesudalyvavo pirmajame etape. Pakartotinai kvietimus gaus 33 Vilniaus rajono gyventojai. Kvietimus žadama išsiųsti artimiausiu metu. 

Organizatoriai ragina nepraleisti progos sudalyvauti unikaliame biomedicininiame tyrime. Pakviestųjų dalyvavimas – tai ne tik didelis indėlis vertinant pavojingų cheminių medžiagų poveikį žmonių sveikatai, bet ir galimybė visapusiškai išsitirti organizme galimai esančias pavojingų medžiagų koncentracijas. Tokio pobūdžio bei apimties tyrimai nėra atliekami Lietuvos gydymo įstaigose ar kitose šalies laboratorijose.

Atrinktiems asmenims tyrimai atliekami nemokamai

Pavojingų cheminių medžiagų koncentracijos bus tiriamos žmonių biologinėse terpėse: kraujyje ir šlapime. Visi tyrime dalyvaujantys asmenys užpildys parengtą anketą (duomenis apie gyvenamosios ir darbo aplinkos rizikos veiksnius, sveikatos būklę ir sveikatos istoriją, socialinius ir ekonominius veiksnius, gyvenseną, amžių, lytį, ūgį, svorį ir kt.). Tyrimų rezultatai leis nustatyti skirtingą aplinkos poveikį patyrusių žmonių biologinėse terpėse susikaupusias pavojingų cheminių medžiagų koncentracijas bei įvertinti sąsajas tarp šių koncentracijų ir tyrime dalyvaujančių asmenų sveikatos rodiklių.

Tyrimo dalyviams pageidaujant, individualūs tyrimo rezultatai bus pateikiami asmeniškai, o nuasmeninti ir apibendrinti rezultatai, laikantis asmens duomenų apsaugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų, bus viešinami pateikiant juos valstybės politiką cheminių medžiagų ir preparatų valdymo srityje formuojančioms institucijoms, visuomenės sveikatos priežiūros specialistams, Lietuvos mokslo bendruomenei bei plačiajai visuomenei.

Tyrimo iniciatorius ir užsakovas – Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija. Tyrimo organizatoriai ir vykdytojai: Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Neuromokslų institutas, Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos Medicinos centras, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos bei Nacionalinis kraujo centras, kuris talkina deleguodamas savo darbuotojus kraujo mėginių paėmimui ir suteikia tam saugos reikalavimus atitinkančias patalpas. Visuomenės sveikatos biurai apskrityse prisideda viešinant informaciją apie tyrimą.

Tyrimo koordinatorius: Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija.

El. paštas ir telefonas pasiteiravimui – monitoringas@nvspl.lt, (8 5) 210 5762.

Raginame pasinaudoti nemokamo tyrimo galimybe ir pasitikrinti sveikatą.

 

 


Inf. Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija
Nuotr. pixabay.com

 

Shadow up