kaires_puses_index
 
 
  
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

Europos kinas – kultūrų dialogai

Šiuo metu visoje Europoje šurmuliuoja jaunimas – vyksta renginiai Europos dienai paminėti. Prie šios iniciatyvos jungiasi ir projektas „Europos kinas – kultūrų dialogai“, keliaujantis po Lietuvos mokyklas, kviesdamas mokinius atsiverti tarpkultūriniam dialogui. Apie tarpkultūrinio bendravimo ypatumus su projekto koordinatore Lina Užkuraityte gegužės 7 dieną daug diskutavo Vilniaus r. Rudaminos F. Ruščico gimnazijos šeštų-aštuntų klasių mokiniai.


 

Moksleiviai žiūrėjo profesionalių režisierių sukurtus trumpo metro meninius filmus ir diskutavo, kuo skiriasi bendraamžių vertybės ir elgesys skirtingose šalyse, bei analizavo, kas jiems padeda bendrauti su kitų tautybių žmonėmis ir kokių savybių reikia, kad pavyktų susikalbėti. Mokiniai žaidė „vertybių mugę“ – lapeliuose rašė vertybes ir „keitėsi“ su draugais. „Supratau, kad reikia mylėti visus ir nesvarbu, kas tu ir iš kur...“, „supratau, kad yra dalykų, kurių nenupirksi už pinigus...“, „man su kitais padeda draugauti kultūringumas...“ - taip kalbėjo dalyvavę projekte mokiniai.

„Šis projektas išskirtinis tuo, kad mes ne tik žiūrime filmus ir juos aptariame, bet ir sukuriame įvairias situacijas, kuriose vaikai dalyvauja iš karto ir gali išbandyti save praktiškai „čia ir dabar“. Vaikai pajunta, ką reiškia būti kitokiu ar stengtis priimti kitokį, žaisdami pajunta, kad kalbėjimas apie tam tikras vertybes ir praktinis jų įgyvendinimas kartais skirtingi dalykai“, - sakė projekto vadovė L.Užkuraitytė. 

Filmo „Atsiprašau“ (olandų režisierius Dave Schram) peržiūra nepaliko abejingų IIG-IIIG klasių moksleivių. Filme nagrinėjamos asmeninės atsakomybės ir mėginimo neišsiskirti iš bendraamžių temos bei kuo viskas gali pasibaigti, jei galvosi, kad manęs neliečia tai, kas vyksta šalia. Šio filmo peržiūra ir aptarimas pamokose buvo prasmingas ir todėl, kad visoje Lietuvoje vyksta projektas „Gegužė – mėnuo be patyčių“. Lietuvių kalbos mokytojai vyresniųjų klasių mokiniams pasiūlė pasamprotauti apie keliamas filme problemas įspūdžių rašiniuose. Moksleiviai žiūrėdami filmą sutiko, kad tokie reiškiniai kaip patyčios, pagarbos trūkumas, santykiai šeimoje aktualūs ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Europos šalyse. „Abejingumas – didžiausias nusikaltimas. Kiekvienas iš mūsų esame atsakingas už savo poelgius. Kai netenkame žmogaus, atsiprašyti jau būna per vėlu“, - mąstė IIG klasės mokinė. „Filmas man patiko, supratau, kad reikia branginti aplinkinius, skriaudžiamiems reikia padėti, nepraeiti pro šalį“, „manau, nors visi esame skirtingi ir turime trūkumų, turėtume būti tolerantiški vieni kitiems, elkimės taip, kaip norėtume, kad su mumis elgtųsi“, - dalinosi savo mintimis IIIG klasės vaikinai. Dialogas – tai pokalbis. Pokalbis tarp skirtingų kultūrų, bendruomenių, skirtingų kartų narių. Ko reikia, kad jis vyktų? Mokiniai sako – „būti kantriam ir atidžiam“.

Pristatytas mūsų gimnazijoje projektas „Europos kinas – kultūrų dialogai“ vyks dar keletą savaičių ir aplankys mokyklas Kaišiadorių, Šaulių, Anykščių, Utenos ir kituose rajonuose. Projektą iš dalies remia Lietuvos Kultūros Taryba. Projektą įgyvendina Všį „KINO SAGA“.

Rudaminos F. Ruščico gimnazijos
lietuvių kalbos mokytoja Danutė Mikalauskienė

Shadow up