kaires_puses_index
 
 
  
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

Rastas būdas kovai su šimtakojų antplūdžiais

Avižienių seniūnijoje esančio Lindiniškių kaimo gyventojai gali lengviau atsipūsti – mokslininkai nustatė masinių geltonjuosčių šimtakojų sankaupų priežastis ir pateikė galimus būdus kovai su jų antplūdžiais. Pusmetį trūkusius ekologijos ir biologijos tyrimus, kurių vertė siekia 9 tūkst. eurų, užsakė ir apmokėjo Vilniaus rajono savivaldybė.


Lietuvos hidrobiologų draugijos atliktų tyrimų metu, Barberio tipo gaudyklėmis Lindiniškių kaimo teritorijoje pagauta apie 3000 individų geltonjuosčių šimtakojų. Nustatytas skirtingas šimtakojų pasiskirstymas tiek teritorijoje, tiek sezono metu. Geltonjuosčiai šimtakojai, palyginus su kitais šliaužikais, nėra kenkėjiški, tačiau gyventojus trikdo šių besiraitančių padarų gausa prie namų ar net name bei jų nemalonus kvapas.  

Entomologai nustatė, kad šie bestuburiai mėgsta šilumą ir yra ypač aktyvūs šiltuoju metų laiku. Gyvena įvairiuose biotopuose, daugiausia atvirose pievose, ypač gausiai randami pamiškėje, apleistose teritorijose, nedirbamuose laukuose ir nešienaujamose pievose. Kaip potencialias slėptuves mokslininkai išvardina dirvožemiu užverstas senų namų, lentpjūvių, medžių liekanas, tamsias vietas.

Ši šimtakojų rūšis pasižymi unikalia savybe – migracijomis. Jos vyksta dėl oro pasikeitimo, pvz. kritulių, nes didėja drėgmė jų gyvenamosiose vietose. Pavasarį kylanti lauko temperatūra, sekanti po švelnios žiemos, skatina masinius šimtakojų pasirodymus. Atėjus veisimosi periodui, šimtakojai dešimtimis keliauja šiaurės rytų kryptimi, o sutikę kliūtį, lipa ja aukštyn. Stebėtose Lindiniškių, Nemėžio, Papiškių gyvenvietėse šimtakojų antplūdis registruotas ten, kur ilgus metus buvusi apleista teritorija tapo naujų statybų vieta.

Verta pabrėžti, kad geltonjuosčių šimtakojų nerasta prie dirbamų laukų ar sodybose, kurias supanti aplinka sutvarkyta. Mokslininkai nurodo, kad populiacijos plitimą padėtų sureguliuoti kompleksas ekologinių priemonių, tokių kaip nuolat pjaunama žolė pastatų kaimynystėje, tinkamas kompostavimas, žemės ūkio paskirties žemės puoselėjimas.

Todėl viena iš svarbesnių priemonių kovoje su šimtakojais – palaikyti švarą ir tvarką gyvenamojoje aplinkoje ir gretimoje teritorijoje.

Galutinę geltonjuosčio šimtakojo populiacijos reguliavimo priemonių nustatymo ataskaitą galima rasti čia

Shadow up