kaires_puses_index
 
 
  
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

„Veiksmo savaitė BE PATYČIŲ“ Vilniaus rajono mokyklose

 Patyčios?! Tik ne Valčiūnų vidurinėje mokykloje

Kovo 14 - 20 dienomis jau 7-ą kartą organizuojama „Veiksmo savaitė BE PATYČIŲ“, iki šiol žinoma pavadinimu „Savaitė BE PATYČIŲ". Projekto iniciatoriai - emocinės paramos telefonu tarnyba „Vaikų linija" - kviečia nelikti abejingais ir prisijungti prie akcijos, kuri siekia neleisti pamiršti apie tai, kas yra draugiškas ir pagarbus bendravimas bei kodėl yra taip svarbu ugdyti vaikų toleranciją ir empatiją jau nuo pat mažens. Šiemetinės „Veiksmo savaitės BE PATYČIŲ“ pagrindine tema VšĮ „Vaikų linija“ pasirinko „Padėk man užaugti be patyčių“.

Naujausi tyrimai rodo, kad Lietuvoje kas ketvirtas vaikas mokyklinio amžiaus patyrė smurtą, kas penktas vaikas smurtavo prieš draugus, o tai reiškia, kad tie patys vaikai, kurie patyrė smurtą, vėliau smurtavo prieš kitus.

Akcijos tikslas buvo ne per vieną savaitę sumažinti patyčias, apginti tuos, iš kurių tyčiojamasi, bet pakviesti mokyklas ir kitas ugdymo įstaigas prisiimti atsakomybę dėl įsigalėjusių patyčių ir pažeminimų bei visiems kartu paieškoti priemonių, kurios užtikrintų saugią mokymosi aplinką. Tokiam kilniam tikslui neliko abejinga ir Valčiūnų vidurinė mokyklos bendruomenė.

Mokiniai, pagal amžių suskirstyti į grupes, visos akcijos metu diskutavo smurto, agresijos bei jų prevencijos klausimais.

Labiausiai karštų diskusijų, „perpintų“ trumpais žaidimais, filmukais buvo sulaukta mažiausiųjų grupėje – pradinukų klasėse.

Susitikimo pradžioje mažiausieji „savaip“ paaiškino tokias sąvokas kaip „smurtas“, „pyktis“, agresija“, vėliau nupiešė vaikų siluetus ir nuspalvino tas vietas, kur, pasak jų, slypi pyktis.

Pamokėlės pabaigoje vaikams buvo parodytas Hanso Christiano Anderso, Danijos pasakų kūrėjo vaizdo įrašas „Bjaurusis ančiukas“.  Vaikai visą dėmesį skyrė pagrindiniam pasakos herojui - bjauriajam ančiukui, kuris buvo visų išjuoktas, atstumtas, pažemintas. Matydami ančiuko kančias, daugelio vaiko akyse sukosi ašarą.

Pasakysime, gaila? Ne! Mes sakome, bravo! Nes tai liudija apie mūsų vaikų jautrumą nuskriaustiesiems, kenčiantiems.

Išanalizavus pasakos motyvus, mažieji vienbalsiai tarė, kad negalima spręsti apie kitus tik pagal išorinę išvaizdą, drabužius ar turtus.

Vyresnių klasių mokiniai atliko praktinį uzsiėmimą „Skundimas ar pagalbos prašymas“. Užsiėmimo metu buvo diskutuota kuo skiriasi skundimas nuo pagalbos prašymo?

Paskutinis akcijos „Savaitė be patyčių“ akordas nuskambėjo mokyklos aktų salėje, kur penktadienį susirinko mokiniai ir kartu su mokyklos socialine padagoge bei psichologe Vidute Ališauskaite apibendrino renginį.

Visos akcijos „Savaitė be patyčių“ metu mokiniai stengėsi būti paslaugūs, tolerantiški, padėti vieni kitiems. Jie įsitikino, kaip smagu ir gera gyventi be patyčių. Tikėkimės, kad gerumas, paslaugumas, tolerancija nedings pasibaigus akcijai.

Božena Tyčino, mokyklos socialinė pedagogė

 


Veiksmo savaitė „BE PATYČIŲ 2016“ Maišiagaloje

Jau septintą kartą Maišiagalos Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo gimnazija atsiliepė į „Vaikų linijos“ iniciatyvą organizuoti „Veiksmo savaitę BE PATYČIŲ“. Akcijos tikslas visais įmanomais būdais atkreipti dėmesį į patyčių problemą bei skatinti pagarbius ir draugiškus vaikų bei suaugusiųjų tarpusavio santykius. Organizuodami "Savaitę BE PATYČIŲ" siekėme formuoti nuostatą, kad patyčios nėra normalus elgesys.

„Savaitė be patyčių“ – tai 5 dienos, 5 skirtingi „Dress kodai“ (apsirengimo būdai) ir geri darbai. Kiekvienos dienos užduotis – atspindėti dienos temą. Už tai atsakinga Gimnazijos mokinių taryba. Kiekviena diena turėjo sutartą dominuojančią spalvą, kurią Gimnazijos bendruomenė (mokytojai ir darbuotojai taip pat) atspindėjo aprangos detalėse.

Kiekvieną dieną už veiklų organizavimą ir vykdymą buvo atsakinga vis kita klasė. 6 klasės mokiniai organizavo „Draugystės paštą“ ir ragino mokinius rašyti gražius palinkėjimus, komplimentus, atsiprašymus ar padėkas mokiniams bei mokytojams. 7 klasės mokiniai vykdė akciją „Papuoškime medį gerumo delnais“. Ant iš popieriaus iškirptų įvairių spalvų rankų delnų mokiniai užrašė sentencijas, posakius, mintis apie draugystę, klasiokus, gimnaziją ir jomis papuošė gerumo medį. 8 klasė pakvietė prisijungti prie akcijos „Draugystė vienija“. Jos metu visi pynė įvairiaspalves apyrankes, o aštuntokai surišo jas į vieną „Draugystės apyrankę“. Gavome 78 metrų įvairiaspalvę pynę, kuria mokiniai labai didžiavosi. IG klasė organizavo „Nuotraukų koliažą“ draugystės tema. Mokiniai nešė nuotraukas iš klasių išvykų, nuotaikingų susibūrimų. Visą savaitę linksmos nuotraukos džiugino bendruomenės narius. IIG klasės mokiniai organizavo „Forumo teatro miniatiūras“, kurių metu vaidino situacijas apie patyčias bei ieškojo jų sprendimo būdų. IIIG ir IVG klasės mokiniai vykdė projektą „Bendraamžis – bendraamžiui“. Jo tikslas – padėti priešmokyklinio ugdymo grupės vaikams ir pradinių klasių mokiniams ugdytis atsakomybę už savo elgesį ir jo pasekmes, gebėjimą pasipriešinti neigiamai įtakai, padėti išvengti netinkamo elgesio bei spręsti konfliktus.

Pradinukai visą savaitę su savo šeimos nariais piešė piešinius parodai  „Mano šauniausia diena su šeima“. Darbai eksponuojami Gimnazijos fojė.

Savaitės viduryje gimnazijoje viešėjo Maišiagalos policijos nuovados specialistė Justyna Kučinskaja – Ostrovska, kuri 5-8 klasių mokiniams skaitė prevencinę paskaita „Patyčios ir smurtas tarp nepilnamečių“. Mokiniai aktyviai dalyvavo paskaitoje ir policijos pareigūnei uždavė įdomių klausimų.

Paskutinę dieną, penktadienį, 12 val. įvyko „Flashmob“ akcija – visi mokiniai drauge šoko „Gero oro šokį“. Vėliau klasėse vyko refleksija – „Draugystės pyrago diena su arbata“. Kiekviena klasė su savo vadovu aptarė savaitės veiklas, įspūdžius ir planus ateinantiems metams.

Veiksmo „Savaitė BE PATYČIŲ“ nėra skirta tam, kad kažką nuveikę per šią savaitę užmirštume patyčių prevenciją iki kitų metų. 2013 metų rudenį Gimnazijoje pradėta įgyvendinti Olweus patyčių prevencijos programa OPPP. Į ją įsitraukė visa Gimnazijos bendruomenė. Vyko mokymosi ir supervizijų užsiėmimai darbuotojams, klasių valandėlės mokiniams, jų metu buvo mokomasi, kaip atpažinti patyčias, jas stabdyti bei kokiomis priemonėmis prieš jas kovoti. 2014  metais atlikta mokinių apklausa parodė, kad patyčių Gimnazijoje sumažėjo 37,2  proc.  Pradėtą darbą tęsiame nuo 2015 m. rugsėjo įgyvendindami Olweus programos kokybės užtikrinimo sistemą (OPKUS) bei siekiame sertifikato pagal OPKUS.                 

Akcijos organizatorė ir koordinatorė
Maišiagalos Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo gimnazijos
socialinė pedagogė metodininkė Aida Lukšienė

Shadow up