kaires_puses_index
 
 
  
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

Tarptautinis projektas „Ekologinės grėsmės ir Baltijos jūros apsauga bei turtai“

2016 metais Vilniaus r. Marijampolio M. Lukšienės gimnazija dalyvauja tarptautiniame projekte apie Baltijos jūros išteklius, apsaugą, ekologiją. Projektas vienija dvi mokyklas iš kaimyninių valstybių – Lietuvos ir Lenkijos. Lenkijai atstovauja Zespołu Szkół w Pasłęku, o Lietuvai – Vilniaus r. Marijampolio M. Lukšienės gimnazija.


2016 m. sausio mėnesį Lenkijos mokykla dalyvavo viešame konkurse, kurį inicijavo ir rėmė Lenkijos – Lietuvos jaunimo mainų fondas Varšuvoje. Projekto sumanytojai numatė suorganizuoti du susitikimus Lietuvoje ir Lenkijoje, kurių metu kartu su mokiniais rinkti ir sisteminti medžiagą apie Baltijos jūros ekologines problemas bei išteklius. Šio projekto mintis gimė sėkmingai įvykdžius bendrą eTwinning projektą „Mes ir jūs – europiečiai”, kuris buvo įvertintas tarptautiniu lygmeniu – gavo visus nacionalinių agentūrų bei tarptautinius vadinamuosius „kokybės ženklelius“. Kadangi mokyklos jau buvo užmezgusios kontaktus, rašyti naują projektą nebuvo sunku. Projekto rezultatas – informacinis leidinys apie Baltijos jūros išteklius, ekologines grėsmes ir apsaugą. Susitikimai buvo numatyti šių metų balandžio ir gegužės mėnesiais.

Balandžio 18-22 dienomis svečiai iš Paslenko miestelio svečiavosi Lietuvoje. Pusdienį projekto dalyviai leisdavo prie kompiuterių, kadangi reikėjo rinkti, sisteminti ir apdoroti informaciją apie Baltijos jūros išteklius, o po pietų visada keliaudavo į pažintines ekskursijas. Buvo apžiūrėtos senosios barokinės ir klasicistinės bažnyčios, Katedra, Rotušė, Prezidentūra, užsukta į Vilniaus universitetą, užkopta į Gedimino pilies kalną, pasigrožėta miesto panorama. Taip pat buvo aplankytos Rasų kapinės, kur lenkų mokiniai ir mokytojai pagerbė istorinės asmenybės J. Pilsudskio atminimą. Buvo parodyta Bastėja, užsukta į Užupį, apžiūrėta Angelo skulptūra, paanalizuoti „Užupio Respublikos“ įstatymai, paskaitytos eilės prie poeto A. Mickevičiaus paminklo, dirstelėta į šv. Onos bažnyčią, pasigrožėta Bernardinų sodu, užkopta į Trijų Kryžių kalną, nuo kurio atsivėrė visas Vilniaus grožis, ilgam išliksiantis svečių atmintyje.

Savaime suprantama, kad visiems svarbu prisiliesti prie savo tautos istorijos, tad ekskursija Valdovų rūmuose tikrai nenuvylė: mokiniams buvo pasakota ne tik apie Vilniaus miesto įkūrimą, bet ir bendros ATR valstybės gyvenimą, lietuvių ir lenkų santykius, valdovus, besirūpinančius kultūriniu, ekonominiu, politiniu, socialiniu valstybės augimu. Mokiniai apsilankė ir istorinėje Lietuvos sostinėje Trakuose, kur pilyje dalyvavo edukacinėje pamokoje apie LDK galybę, pilies istoriją ir dabartį. Romantiškai pasivaikščioję su skėčiais po miestelio apylinkes, pasifotografavę, visi patraukė ragauti tradicinių karaimų patiekalų –  kibinų. Aišku, lietuvaičiams jų skonį ne kartą jau teko patirti, tačiau svečiai juos valgė pirmą kartą. Nusivylusių tikrai nebuvo –  kibinai patiko visiems.

Lietuvos partnerių apsilankymas Lenkijoje buvo suplanuotas 2016 m. gegužės 23-27 d. Lenkijoje buvo numatyta paanalizuoti Baltijos jūros ekologinių grėsmių, užterštumo temas, apie kurias pasakojo ir Gdansko universiteto dėstytoja daktarė Aleksandra Dudkovska. Ir svečiuose buvo panaši tvarka: po įnirtingo darbo visų laukė pažintinės išvykos. Visų pirma, mokiniai apžiūrėjo Paslenko miestelio centre esančią pilį, į kurios teritoriją įžengė pro gotikinio stiliaus vartus. Šv. Josefo graikų katalikų bažnyčioje klausėsi šios religinės bendruomenės kunigo pasakojimų apie bažnyčios įkūrimą ir tikinčiųjų gyvenimą šiuose kraštuose, o katalikiškoje šv. Bartalomėjaus bažnyčioje ne tik žavėjosi jos interjeru, bet ir klausėsi vargoninko atliekamų J. S. Bacho kūrinių.  Aistmarių pakrantėje pasivaikščioję ir netgi išdrįsę išsimaudyti Vyslos įlankos vandenyse, mokiniai apžiūrėjo senamiestį. Visus pakerėjo Fromborko Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų ir Šv. Andriejaus arkikatedra bazilika – gotikinė bažnyčia, pastatyta 1329–1388 m. buvusios senosios medinės katedros vietoje. Šioje bažnyčioje dirbo didysis astronomas ir humanistas M. Kopernikas, kurio palaikai perlaidoti katedros rūsiuose. Visus be galo sužavėjo 17 amžių menančių ir vis dar veikiančių vargonų koncertas, beje, buvo atlikti ne tik klasikiniai, bet ir šiuolaikiniai kūriniai.  

Taip pat mokiniai turėjo unikalią galimybę pamatyti prieš pusantro šimto metų ežeringame Lenkijos Mozūrijos krašte įrengtą retą technikos stebuklą – Ostrudos-Elblongo kanalą. Įdomus šis kanalas tuo, jog dalį nuo Ostrudos iki Elblongo apie 80 km nusidriekusio kanalo sudaro bėgiai. Laivai, plaukiantys šiuo maršrutu, turi įveikti apie 100 m aukštį ir dalį kelio rieda bėgiais. Šis kanalas yra ne tik vienas vertingiausių technikos paminklų Lenkijoje, bet ir vienintelis toks vandens kelias visoje Europoje. Gilų įspūdį paliko Štuthofas. Balio Sruogos aprašytame nacių koncentracijos stovykloje dalyvavome edukacinėje ekskursijoje: mums buvo parodyti barakai, kuriuose gyveno lagerio kaliniai, papasakota apie protu nesuvokiamus žiaurumo proveržius, kankinimo būdus, pamatėme siaubą keliančią dujų kamerą bei krematoriumus. Vesterplatėje pagerbėme pirmųjų Antrojo pasaulinio karo aukų atminimą, nes būtent čia 1939 m. rugsėjo 1-ąją įsiveržė hitlerinės Vokietijos kariniai padaliniai ir prasidėjo didysis karas. Mus emociškai sukrėtė šios dvi istorinės vietos, kurios priminė projekto dalyviams istorijos vadovėliuose skaitytas datas.

Kur kas linksmiau buvo Gdanske, kur visi susižavėję žvalgėsi po senamiesčio grožybes: pamatė miesto prieplauką su žymiuoju senoviniu (1895 m.) kranu, vadinamu Žuvėdros vardu, taip pat jų akį patraukė goreljefas – Sobieskio karūna su Lietuvos-Lenkijos herbu ant karališkosios koplyčios. Didžiausias dienos iššūkis buvo užlipti daugiau nei 800 laiptelių į šv. Mergelės katedros viršų. Nors lipome ilgai ir sunkiai, teko ne vienam įveikti aukščio ir tamsos, siaurų patalpų baimę, tačiau atsivėrusi panorama buvo tikrai verta šios kelionės. Ne ką mažiau sujaudino ir Malborko (Marienburgo) pilis – tai didžiausia Europoje plytinė viduramžių pilis, kurioje 1274-1457 m. buvo įsikūrusi Didžiojo Kryžiuočių ordino būstinė. Malborko pilis yra įtraukta į UNESCO Pasaulio kultūros paveldo sąrašą. Pilies viduje mokiniai apžiūrėjo gyvenamuosius apartamentus, sargų stebėjimo postus ir koridorius, koplyčią, Žiemos ir Vasaros menes ir kitas patalpas. Apie muziejuje eksponuojamus viduramžių ginklus, skulptūras, amatininkų dirbinius, gintaro papuošalus pasakojo audio gidas, kurio įdomaus pasakojimo teko klausytis beveik 3 valandas, kurios visai neprailgo net ir tiems, kurie istorija nelabai domisi. Elblungo mieste, deja, teko apsiverkti – taip sunku buvo skirtis mūsų projekto dalyviams, kurie per šį mėnesio laikotarpį labai susidraugavo. Visgi vėlai vakare išvykome namo, į gimtąjį Marijampolį. 

Projektas baigėsi, tačiau draugystė tikrai nesibaigia. Lietuviai pamilo Lenkiją, o lenkai – Lietuvą.


Edita Kazakevičiūtė – Etlioglu,
Vilniaus r. Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijos
lietuvių kalbos mokytoja metodininkė

 

 

Shadow up