kaires_puses_index
 
 
  
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

Išverstas unikalus Vilniaus apylinkių tautosakos rinkinys

Neries regioninio parko direkcijos archyve bei Lietuvių tautosakos rankraštyne jau beveik dešimtmetį saugomas 2002 - 2006 m. šviesaus atminimo Idos Stankevičiūtės surinktas gausus, turbūt iki šiol didžiausias ir išsamiausias sostinės apylinkių tautosakos rinkinys. Jame - beveik pusantro tūkstančio autentiškų tautosakos vienetų, užrašytų Vilniaus ir Trakų rajonų bei Elektrėnų savivaldybės teritorijose. Rinkinyje gausu lokaliosios geografijos pavadinimų, pasakojimų, legendų, padavimų ir mitologinių pasakų. Iš vietinių gyventojų lūpų išgirstuose pasakojimuose veikia ne tik žmonės, bet ir pilkapynų bei piliakalnių gyventojai, kipšiukai, laumės, žalčiai ir net Padalec - raudonas gyvačių karalius su aukso karūna, pasirodantis kartą per 7-erius metus... Rinkinys taip pat turtingas informacija apie vietos užkalbėtojus ir užkalbėjimus, gydymus ir nužiūrėjimus, senojo tikėjimo maldininkus ir tradicijos tęsėjus…


 

Net 842 iš 1408 tautosakos vienetų rinkinyje buvo užrašyti originalo, t. y. vietine Lietuvos lenkų kalba. Tokia tautosaka, originalo kalba užrašyta iš Lietuvos lenkais save laikančių Vilniaus apylinkių pateikėjų, yra unikali ir ypač vertinga. Rinkinys jau daugelį metų tarnavo kaip svarbus mokslinis šaltinis akademikams, tiriantiems Vilniaus apylinkes kalbos, folkloro, etnologijos ir istorijos aspektais.

Toks vertingas rinkinys, kol kas žinomas tik siauram mokslininkų ratui, prašyte prašėsi būti pristatytas platesnei auditorijai. Tam, kad jis taptų suprantamas visiems, ypač vietos kalbos nemokantiems, Neries regioninio parko direkcija šiemet žengė pirmąjį žingsnį rinkinio viešinimo procese. Bendradarbiaujant su doc. dr. Kristina Rutkovska, minėti 842 tautosakos vienetai išversti į lietuvių kalbą, o vertimas – suredaguotas, pateikti kritiniai komentarai. Prie šio projekto finansine parama prisidėjo Lietuvos kultūros taryba prie Kultūros ministerijos, Vilniaus rajono ir Elektrėnų savivaldybių administracijos.

Visą rinkinį, užrašytą originalo kalba ir pateiktą kartu su lietuvišku vertimu, bus galima perskaityti Neries regioninio parko direkcijos internetinėje svetainėje www.neriesparkas.lt. Kitąmet regioninio parko teritorijoje taip pat planuojama rengti temines ekskursijas ir žygius, sukurtus remiantis tautosakos rinkinyje esančiais pasakojimais ir padavimais. O artimiausių kelerių metų planuose – ir grožinės knygos, parašytos šios tautosakos pagrindu, išleidimas...  Tad domėkitės, sekite naujienas, ir kartu palaikykime unikalaus ir vertingo mūsų tautos paveldo gyvybingumą.

Shadow up