kaires_puses_index
 
 
  
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

Gyventojams pristatytos geltonjuosčių šimtakojų atbaidymo priemonės

Balandžio 6 d. Avižienių seniūnijoje vykusiame susirinkime su vietos bendruomene pristatyti tyrimų dėl geltonjuosčių šimtakojų sankaupų Lindiniškių gyvenvietėje rezultatai ir galimi būdai kovai su jų antplūdžiais.


Lietuvos hidrobiologų draugija 7 mėn. vykdė ekologijos ir biologijos tyrimus Vilniaus rajono gyvenvietėse, bet daugiausiai dėmesio skirta Lindiniškių kaimui. Barberio tipo gaudyklėmis, kurios buvo išdėstytos 7 kaimo vietose,  pagauta apie 3 000 individų geltonjuosčių šimtakojų. 9 tūkst. eurų vertės tyrimai, kuriuos užsakė ir apmokėjo Vilniaus rajono savivaldybė, padėjo nustatyti užsiveisusios geltonjuosčio šimtakojo populiacijos priežastis ir pateikti problemos sprendimo būdus.

Kaip rodo tyrimai, pavasaris ir šiltėjantys orai skatina masinius šimtakojų pasirodymus. Pastebėta, kad probleminėmis vietovėmis yra pamiškės, naujų statybų objektai, tuo tarpu senoje kaimo dalyje didelio šimtakojų antplūdžio nepastebima. Miškuose šimtakojų pastebėta nedaug. Geltonjuosčiai šimtakojai nėra kenkėjiški, tačiau gyventojus trikdo šių besiraitančių gyvių gausa, krebždanti tiek gyvenamųjų namų išorėje ir viduje, tiek atvirose pievose, sutraiškius juos išsiskleidžiantis nemalonus kvapas. Būdinga savybė – migracijos. Apytikslė gyvenimo trukmė – iki 5 metų. Gyventojų teigimu, 2016 m., palyginus su 2015 m., šimtakojų kiekis Lindiniškių gyvenvietėje sumažėjo beveik perpus.

Geriausios sąlygos veisimuisi: drėgnesnės vietos, apleistos teritorijos, nedirbami laukai ir nešienaujamos pievos. Pasak mokslininkų, susikaupusios augalinės kilmės liekanos šimtakojams yra puikiu masalu. Spėjama, kad visoje Lietuvoje galimas didelis šimtakojų paplitimas, kadangi daug žemių yra neprižiūrimų – apleisti laukai, dirvonuojantis gruntas.

Susitikime dalyvavę entomologai bei Vilniaus rajono savivaldybės administracijos Vietinio ūkio skyriaus specialistai ragino gyventojus palaikyti švarą ir tvarką supančioje aplinkoje, nes tai – ne tik gamtai saugi apsisaugojimo priemonė, bet ir vienas iš efektyvių būdų sumažinti populiacijos dauginimosi procesą. Avižienių seniūnas Michail Bortkevič pažymėjo, kad kartu su Viešosios tvarkos skyriumi buvo inicijuotos apleistų sklypų savininkų paieškos. Buvo surasti ir įspėti dėl gresiančios baudos net 10 netvarkomų sklypų valdytojai, 2 surasti nepavyko. Seniūnas patikino, kad situacija bus nuolat stebima.

Kovoje su šimtakojais padėti gali tokios paprastos priemonės, kaip sklypo perimetro aparimas, pjaunama žolė pastatų kaimynystėje, tinkamas kompostavimas, žemės ūkio paskirties žemės arimas ir priežiūra. Mokslininkai kvietė gyventojus nenaudoti cheminių preparatų, kurie gali pakenkti sveikatai. Biologiniai preparatai irgi ne pati geriausia išeitis – jų efektyvumui būtina tam tikra šiluma, drėgmė, todėl jų naudojimas mūsų sąlygomis nėra efektyvus, o ir kaina pakankamai didelė.

Jeigu nuspręstumėte kovoje su geltonjuosčiais šimtakojais naudoti cheminius preparatus, pateikiame nuorodą į Biocidinių produktų, skirtų kovai su kenkėjais namų aplinkoje, duomenų bazę: https://biocidai.nvsc.lt/index.php?pro_pav=&liu_data_isd_nuo=&liu_data_isd_iki=&med_cas=&med_pav=&liu_nr_pilnas=&tp_id%5B%5D=54&galioja=1&fmt=HTML&liu_gaves_asmuo=
bei žemės ūkyje naudojamų augalų apsaugos produktų sąrašą: http://www.vatzum.lt/lt/veikla/veiklos-sritys/augalu-apsaugos-produktu-registravimas/#raap

Mokslininkai šią geltonjuosčių šimtakojų problemą planuoja pristatyti tarptautinėje konferencijoje, kur taip pat tikisi sulaukti patarimų. Šį tyrimą mokslininkai ir toliau tęs savarankiškai bei stebės, kaip kinta populiacijos dydis Lindiniškių kaime ir kitose vietovėse. 

 


Shadow up