kaires_puses_index
 
 
  
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

Vilniaus rajono bibliotekininkai paminėjo Tautodailės metus

Š. m. rugsėjo 2 d. Vilniaus rajono savivaldybės Centrinė biblioteka organizavo seminarą, skirtą Tautodailės metams paminėti „Vilniaus krašto tradiciniai amatai. Verbų rišimo ir natūralios sudėties kremo gamybos edukacinis užsiėmimas“. Seminaras Centrinės bibliotekos ir struktūrinių padalinių darbuotojams vyko Mažųjų Lygainių struktūriniame padalinyje. Susitikimo metu taip pat buvo pristatyta Janinos Norkūnienės knyga „Vilniaus krašto vestuvių apeigos ir tradicijos“.


Čekoniškių verbų ir buities seklyčios vedėja Janina Norkūnienė papasakojo apie unikalias Vilniaus kraštą garsinančias įvairiaspalves verbas, jų rišimui naudojamus augalus. Iš viso verbų gamybai meistrai naudoja per 50 įvairių laukinių ir kultūrinių augalų rūšių, o viršūnėms – 11 augalų. Šiandien verbas rišančių žmonių galima sutikti bet kuriame Lietuvos kampelyje. Žemaitijos ar Suvalkijos verbos – daili kadagių, žilvičių puokštelė, kartais papuošta sausomis gėlytėmis. Kaimyninėje Lenkijoje – įprastos spalvotu ryškiu popieriumi, dirbtinėmis gėlėmis puoštos šakelės, o Vilniaus krašto verbos – kruopščiai supintos, įvairių raštų ir spalvų, su viršūnėlėse išdidžiai pasipūtusiomis smilgų puokštėmis.

Ponia Janina į paskaitą atsivežė glėbį įvairiausių augalų ir seminaro dalyviai kiekvieną jų galėjo apžiūrėti, pauostyti, susipažinti su gydomosiomis savybėmis.

Paskaitos pabaigoje J. Norkūnienė pristatė savo knygą „Vilniaus krašto vestuvių apeigos ir tradicijos“. Tai unikalus leidinys, iliustruotas tikromis, gyvenimiškomis ir nepagražintomis dvidešimtojo amžiaus Vilniaus krašto gyventojų nuotraukomis, o siužetas nusodrintas krašto kaimuose skambėjusiomis to meto dainomis.

Po paskaitos visi dalyvavo edukaciniuose užsiėmimuose: viena grupė rišo verbas, kita – gamino iš žolelių kremą.

Tautodailininkė Janina Norkūnienė pristatė gamybos procesą, kaip patiems pasigaminti kremą. Pasirodo, jog kremo gamybai būtinas ingredientas – kiaulės taukai, geriausiai – nuo žarnų. Reikia vaško, truputį natūralaus sviesto ir įvairių žolelių. Anot tautodailininkės Janinos, mums gamta duoda be galo daug, tik mes ne viską mokame iš jos paimti.

Verbų rišimo edukaciją pravedė tautodailininkės Irena Jodko ir Janina Zamara. Papasakojo, kokios žolelės naudojamos verbų rišimui. Samanos, bruknienojai, pataisai, katpėdėlės, šlamučiai, kraujažolės, kiškio ašarėlės, bitkrėslės, motiejukai ir daug kitų žolių, kurios džiovinamos nepraranda savo spalvos ir formos. Viršūnėms naudojamos dirsės, nendrės, lendrūnai, paprastosios miglės, baltosios smilgos, šunažolės. Žolynai verboms renkami įvairiausiu metų laiku, ne tik vasarą, nes nuo rinkimo laiko labai priklauso augalų išvaizda ir spalva. Jie džiovinami pastogėje sukabinti kuokšteliais arba paskleisti – svarbu, kad džiūdami nesusirangytų. Verbų kompozicijos labai priklauso nuo augalų spalvos. Tautodailininkė rodė, o dalyviai klusniai vykdė ir viską atkartojo ant savo verbų. Visi džiaugėsi rezultatais.

Seminaro aplinka ir atmosfera buvo puiki, o dalyviai gavo naudingos ir įdomios informacijos, išbandė save praktiniuose užsiėmimuose.

Inf. ir nuotr. VRSCB


Shadow up