*alt_site_homepage_image*

Vilniaus rajono savivaldybė surado sprendimą šilumos suvartojimą sumažinti ketvirtadaliu

decoration

Pastaraisiais metais, klimato kaita ir vis didėjančios energijos sąnaudos verčia savivaldybes ieškoti būdų kaip sumažinti viešųjų pastatų šiluminės energijos sąnaudas. Šilumos kainoms pasiekus dar vieną rekordą savivaldybės įvairiais būdais ieško būdų kaip mažinti šildymo bei elektros energijos sąnaudas: trumpinamos darbo valandos, išjungiami inžineriniai įrengimai, šiltinamos pastato sienos, naudojami saulės kolektoriai. Tačiau yra ir greitesnių ir efektyvesnių būdų taupyti energijos resursus pastatuose – per 1-2 mėnesius pastatuose įdiegti išmanias informacines valdymo sistemas ir gauti efektą jau sekantį mėnesį.

Vilniaus rajono savivaldybė nusprendė pradėti racionaliai eksploatuoti viešuosius pastatus: sutvarkyti šildymo sistemą ir įdiegti išmaniąją pastato valdymo sistemą, kurios pagalba parenkant ir palaikant patį racionaliausią pastato šildymo režimą per parą galima 10-30% sumažinti sąnaudas pastato šildymui.

Išlaidų mažinimo projektas 2022 m. gruodžio mėnesį buvo pradėtas švietimo įstaigose (gimnazijose, mokyklose, darželiuose), nes švietimo įstaigų pastatai ir jų inžinierinės sistemos pasižymi menku energijos vartojimo efektyvumu ir didelėmis jų priežiūros bei eksploatavimo sąnaudomis. Projektą padeda įgyvendinti išmanių informacinių sistemų kūrėja „Informatikos ir ryšių technologijų centras“ bendrovė.

I-as išmaniosios šilumos vartojimo valdymo sistemos etapas realizuotas 10-yje Vilniaus rajono švietimo įstaigų (Vilniaus r. Avižienių, Kalvelių Stanislavo Moniuškos, Kalvelių „Aušros“, Nemenčinės Gedimino, Nemėžio šv. Rapolo Kalinausko, Pagirių, Rudaminos „Ryto“, Rudaminos Ferdinando Ruščico ir Zujūnų gimnazijose bei Vilniaus r. Pagirių „Pelėdžiuko“ lopšelyje-darželyje).

Įstaigose buvo įdiegti elektroniniai inžinerinių sistemų stebėjimo ir valdymo pastato kompiuteriai, temperatūros davikliai, kita reikiama įranga.

Pasiekti projekto rezultatai nudžiugino – per pirmuosius išmaniosios sistemos veikimo mėnesius, išlaidos šiluminei energijai sumažėjo apie 26 proc. ir vien tik per sausio mėn. buvo sutaupyta virš 20 000 Eur.

Vilniaus rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Alberto Narvoiš teigimu, viešasis sektorius Lietuvoje turi eiti skaitmenizavimo keliu ir brangstant šilumos energijai, energetinių resursų analitikos ir valdymo sistemos yra pirmasis pasirinkimas didinant energetinį pastato efektyvumą. „Turime ieškoti sprendimų, kurie taupytų savivaldybės resursus ir valdyti vykstančius procesus. Vilniaus rajono energetinio efektyvumo didinimo projektą planuojama tęsti ir prie taupančios kaštus viešųjų pastatų sistemos prijungti kitas savivaldybės įstaigas“, – akcentavo Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas.

 

Asociatyvi nuotr. freepik.com


Įvertinkite naujieną