*alt_site_homepage_image*

Toliau tęsiamas gatvių apšvietimo infrastruktūros modernizavimas: modernūs LED šviestuvai bus įrengti dar dešimtyje seniūnijų

decoration

Europos Sąjungos logotipas

Siekdama užtikrinti gyventojų saugumą tamsiu paros metu ir sumažinti energijos suvartojimą gatvių apšvietimui, Vilniaus rajono savivaldybė 2020 m. pradėjo įgyvendinti gatvių apšvietimo modernizavimo projektą. Šiuo metu elektrą taupantys šviestuvai jau apšviečia 5-ių seniūnijų gatves, šviesiau ir saugiau taps dar 10-tyje seniūnijų.

Gatvių apšvietimo modernizavimo projektai finansuojami iš Europos Regioninės plėtros fondo ir įgyvendinami pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 13 prioriteto „Veiksmų, skirtų COVID-19 krizei įveikti, skatinimas ir pasirengimas ekonomikos atgaivinimui“ įgyvendinimo priemonę Nr. 13.1.2-LVPA-T-116 „Gatvių apšvietimo modernizavimas“. Finansuojama kaip ES atsako į COVID-19 pandemiją priemonė.

Vilniaus rajono savivaldybė padengė ir toliau padengs apie 50 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų.

Projekto I etapo metu gatvių apšvietimo modernizavimas jau atliktas Mickūnų, Nemėžio ir Rudaminos seniūnijose. Seni ir neefektyvūs šviestuvai pakeisti naujais moderniais LED technologijų šviestuvais.

Dar šių metų pirmame pusmetyje darbai bus atlikti ir Pagirių bei Riešės seniūnijose. Visi I etapo darbai kainuoja apie 1,6 mln. Eur. Savivaldybė skyrė 0,8 mln. Eur.


Modernūs šviestuvai nušvies dar daugiau gatvių

Gatvių apšvietimo modernizavimo projektas startavo ir kitose seniūnijose. Savivaldybei pavyko gauti finansavimą dar 10 seniūnijų apšvietimo infrastruktūros modernizavimui (II etapas). Projekto metu atnaujinamas apšvietimas keičiant senus šviestuvus ir įrengiant naujus modernius LED šviestuvus, keičiamos senos atramos, kabeliai ir įrengiami nauji Bezdonių, Buivydžių, Dūkštų, Juodšilių, Kalvelių, Marijampolio, Medininkų, Nemenčinės, Rukainių, Šatrininkų seniūnijų teritorijose.

Rangos darbai jau įgyvendinti Buivydžių ir Kalvelių seniūnijose, taip pat šiuo metu vykdomi rangos darbai Rukainių ir Šatrininkų seniūnijose. Kitose seniūnijose dar vyksta rangos darbų pirkimas. 

Iš viso projekto II etapo metu bus modernizuota/naujai įrengta virš 1900 šviestuvų, kuriuos pakeis išmanieji ir taupesni LED šviestuvai. Darbams atlikti skirta 2,5 mln. Eur. Projekto lėšomis bus finansuojamos visos esamos gatvių apšvietimo sistemos modernizavimo išlaidos, pavyzdžiui, šviestuvų keitimas, atramų atnaujinimas, rekonstravimas, perstatymas, panaikinimas ar naujų įrengimas pakeičiant esamas ir kt.

Skaičiuojama, kad pagal dabartines aukštesnes elektros kainas, investicijos į gatvių apšvietimo modernizavimą atsipirks labai greitai, o Vilniaus rajone tamsiuoju paros metu taps gerokai šviesiau. Atlikus gatvės apšvietimo modernizavimą Vilniaus rajone bus užtikrintas kokybiškas gatvių apšvietimas, sumažintas energijos sunaudojimas ne mažiau kaip 40 proc.

Kokiose seniūnijose vyks gatvių apšvietimo infrastruktūros modernizavimas rasite čia.


Investicijos į apšvietimą – tai investicijos į saugumą

Vilniaus rajono savivaldybė deda visas pastangas, kad rajono viešoji infrastruktūra būtų saugi ir atitiktų gyventojų poreikius ir tai daroma maksimaliai, kiek tik leidžia finansinės galimybės. Gatvių apšvietimui skiriama vis daugiau lėšų iš Savivaldybės biudžeto, taip pat išnaudojamos visos galimybės gauti papildomą finansavimą iš valstybės ir Europos Sąjungos struktūrinių fondų.

2019-2022 m. Vilniaus rajono gatvių apšvietimui įrengti bei modernizuoti buvo investuota apie 8,3 mln. Eur. 2023 m. iš Vilniaus rajono savivaldybės biudžeto apšvietimui modernizuoti ir įrengti skirta apie 2,5 mln. Eur, šiais metais – 2,9 mln. Eur.

Verta pabrėžti, kad Vilniaus rajono savivaldybė prižiūri virš 2,5 tūkst. km viešųjų vietinės reikšmės kelių. Tai vienas didžiausių vietinių kelių tinklas visoje šalyje. Nemaža dalis automobilių kelių ir gatvių Vilniaus rajone priklauso valstybinės reikšmės keliams, kurių tiek apšvietimu įrengimu, tiek kelio remontu, rūpinasi AB Lietuvos automobilių kelių direkcija. Savivaldybė, pagal finansines galimybes, prisideda prie Kelių direkcijos projektų. Pvz., 2022 m. įgyvendintas reikšmingas projektas valstybiniame kelio ruože Vilnius-Šumskas. Nors atnaujinimo darbus vykdė ir finansavo šio kelio savininkė – Kelių direkcija, Vilniaus rajono savivaldybė skyrė virš pusė milijono Eur, kad šiame ruože būtų įrengtas apšvietimas, takai, lietaus nuotekų tinklai.  

Vilniaus rajono savivaldybė taip pat ženkliai prisideda prie valstybinių kelių Bukiškis–Sudervė–Dūkštos ir Naujoji Vilnia–Rudamina–Vaidotai gerinimo finansavimo. Planuojamas daugiau kaip 8 km kelio Bukiškis–Sudervė–Dūkštos atkarpos kapitalinis remontas. Šiame ruože taip pat bus įrengti pėsčiųjų ir dviračių takai, apšvietimas bei lietaus vandens nuvedimas. Savivaldybė prisidės prie projekto ir skirs iki 400 tūkst. Eur.

Reikšmingas apšvietimo projektas dar 2019 m. buvo įgyvendintas Nemenčinėje. Šio miesto seniūnija, pasinaudodama partnerystės su privačiu sektoriumi galimybėmis (ESCO modelis) modernizavo miesto gatvių apšvietimą, pakeisdama šviesos šaltinius šiuolaikiškos LED technologijos pagrindu veikiančiais šviestuvais.


Įvertinkite naujieną