kaires_puses_index
 
 
  
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

Valstybės, Karaliaus Mindaugo karūnavimo ir Tautiškos giesmės dienos minėjimo atgarsiai Vilniaus rajone

Liepos 6-oji – tai pilietiškumo, vienybės bei pasididžiavimo savo valstybe diena. Dėkojame visiems prisijungusiems bei dalyvavusiems Valstybės, Karaliaus Mindaugo karūnavimo ir Tautiškos giesmės dienos minėjimo renginiuose Vilniaus rajone.


 

Iškilmingai paminėta Valstybės diena 

Liepos 6-ąją Nemenčinės daugiafunkcinis kultūros centras, prisimindamas Lietuvos praeitį bei  ilgaamžes valstybingumo tradicijas, minėjo Lietuvos Valstybės dieną. Vykstant Nemenčinės daugiafunkcinio kultūros centro renovacijai, šiemet renginys buvo organizuojamas artimiausiai miesto esančiame Nemenčinės daugiafunkcinio kultūros centro Kabiškių skyriuje.

Šventinis renginys prasidėjo nuo iškilmingo vėliavos įnešimo į sausakimšą Kabiškių koncertų salę. Tradiciškai šią užduotį atliko Lietuvos kariuomenės Generolo A. Ramanausko kovinio rengimo centro kariai. Nuskambėjus paskutiniams Lietuvos himno akordams, prasidėjo šventinis koncertas.

Kaip žinia, liepos 6–oji – tai pat ir tautinio kostiumo diena. Nemenčinės daugiafunkcinis kultūros centras šiemet vykdo Lietuvos Kultūros Tarybos dalinai finansuojamą projektą „Tautinis kostiumas – mano regiono atspindys“. Tai respublikinis konkursas, skirtas vaikams ir jaunimui, kurio metu dalyviai turėjo savo rankomis papuošti lėlių porą savo regioną atspindinčiais tautiniais drabužiais. Konkurse dalyvavo vaikai iš visų Lietuvos etnografinių regionų. Visi dalyviai buvo pakviesti į šventinį koncertą, kurio metu ir apdovanoti nugalėtojai. Vaikų rankomis sukurtos tautinės lėlės Valstybės dieną tapo ypatingomis šventinio koncerto scenos dekoracijomis.

Įgyvendinant minėto projekto sumanymą, į koncertą buvo pakviesti meno kolektyvai iš Aukštaitijos, Dzūkijos, Suvalkijos, Mažosios Lietuvos ir Žemaitijos etnografinių regionų. Scenoje pasirodė pagyvenusių žmonių šokio kolektyvas „Trepsis“, vokalinis ansamblis „Gija“, etnografinis ansamblis „Samylų senolė“, kanklininkė Vaiva Tulabaitė, folklorinis ansamblis „Degulė“. Gausiai į koncertą susirinkę žiūrovai turėjo išskirtinę galimybę išgirsti folklorą, tarmišką kalbėjimą bei pamatyti visų Lietuvos etnografinių regionų tautinius drabužius vieno koncerto metu. Publikai geriau suprasti tai, ką mato scenoje, padėjo net iš Mažosios Lietuvos etnografinio regiono su šeima atvykusi mokytoja Ilona Tulabienė, kuri sudomino žiūrovus  vaizdingu pranešimu apie tautinio kostiumo istoriją, regionų drabužių išskirtinius bruožus, tautinio rūbo įtaką šiuolaikinei madai. Taip pat galima buvo pasigrožėti ponios Ilonos kurtų delmonų ir jos tautinių lėlių paroda.

Koncertui artėjant prie pabaigos, ir žiūrovai, ir iš visos Lietuvos į Vilnijos kraštą suvažiavę atlikėjai, rankose laikydami ąžuolo šakelę, kaip niekad vieningai traukė paskutinę koncerto dainą „Žemėj Lietuvos ąžuolai žaliuos...“. Ąžuolo šakelės vėliau buvo supintos į vienybės vainiką. Tai tarsi simbolis, rodantis, kad visi mes nors esame skirtingi, bet vieningi, o vienybėje – ypač stiprūs.

Pasibaigus meninei minėjimo daliai, visi susirinkę buvo pakviesti toliau kartu švęsti Valstybės dieną ir pasivaišinti prie lietuviškomis vaišėmis nukrauto stalo bei pažaisti tradicinių senovinių lietuvių žaidimų, drauge padainuoti, pabendrauti. 

Artėjant 21 val. visi buvo raginami važiuoti prie Nemenčinės piliakalnio ir prisijungti prie akcijos „Tautiška giesmė aplink pasaulį“. Piliakalnio papėdėje uždegtas simbolinis laužas, kuris netrukus visus pakvietė į Tautiškos giesmės giedojimą ir iškilmingą vėliavos pakėlimo ceremoniją. Liudydami savo meilę ir pagarbą tėvynei, ant saulėlydžio apšviesto Nemenčinės piliakalnio šimtai susirinkusiųjų vieningai kartu su viso pasaulio lietuviais giedojo Vinco Kudirkos sukurtą Tautišką giesmę.

Džiugu, jog Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną, drauge su Nemenčinės ir apylinkių bendruomene šventė svečiai iš visų Lietuvos etnografinių regionų, Lietuvos kariuomenės generolo A. Ramanausko kovinio rengimo centro kariai vadovaujami vyr. srž. G. Masiulio, piliakalnio teritoriją renginiui paruošę Nemenčinės seniūnijos darbuotojai kartu su seniūne V. Stakauskaite, Nemenčinės daugiafunkcinio kultūros centro darbuotojai, svečiai iš kitų Lietuvos vietovių.

Respublikinio tautinių lėlių konkurso „Tautinis kostiumas – mano regiono atspindys“ lauretai:
Aukštaitija - Joriui Strupas ir Rustė Strupaitė;
Dzūkija - Anastasija Dunec;
Mažoji Lietuva – Vaiva Tulabaitė;
Suvalkija – Augustinas Gužys ir Kamilė Juodytė;
Žemaitija – Žaiginio P. Šivickio mokyklos - daugiafunkcio centro 8 klasės mokiniai.

 

Ana Ludoitienė
(nuotraukos NDKC)

 


 

Juozapinės kalnas – Karaliaus Mindaugo karūnavimo šventės vieta

Liepos 6-ąją Lietuvoje yra švenčiama pirmojo suvienytos Lietuvos valstybės valdovo, kunigaikščio Mindaugo vainikavimo karaliumi šventė – Valstybės diena. Nuo šių metų taip pat yra švenčiama oficialiai patvirtinta Tautiškos giesmės diena. Šventiniai renginiai vyko ne tik sostinėje, bet ir visoje šalyje ir už jos ribų.

Prie šventinių minėjimų prisijungė ir Vilniaus rajonas. Rajono gyventojai buvo pakviesti į Juozapinės kalną. Juozapinės kalnas – tai trečiasis pagal aukštį Lietuvos taškas (292,90 m virš jūros lygio) esantis apie 23,5 km į pietryčius nuo Vilniaus, netoli Baltarusijos sienos (~4 km), apie 1 km į pietvakarius nuo Medininkų gyvenvietės, Medininkų aukštumoje. Iki 2004 m. Juozapinės kalnas buvo laikomas aukščiausiu Lietuvos tašku. Nauji tyrimai nustatė, kad Juozapinės kalnas yra beveik 1 metru žemesnis nei netoliese esantis (450 m nutolęs) Aukštojas ir (apie 10 km į vakarus nutolęs) Kruopynės kalnas. Šiuo metu Juozapinės kalne stovi 1990 m. pastatytas paminklinis akmuo skirtas Lietuvos karaliui Mindaugui. Taigi Karaliaus Mindaugo karūnavimo dienos minėjimų vieta buvo pasirinkta neatsitiktinai.

Svečiai turėjo galimybę ne tik grožėtis nuo kalno atsiveriančiais vaizdais, bet ir žavėtis įvairių kolektyvų pasirodymais. Prieš Juozapinės kalne susirinkusią publiką pasirodė folklorinis ansamblis „Verdenė“ (vad. Rasa Kauzonaitė) ir vyrų vokalinis ansambli „Seni draugai” (vad. Petras Garšva) veikiantis Zujūnų kultūros centre, ansamblis „Gija“ (vad.  Leonas Pamerneckis) veikiantis Rudaminos daugiafunkciniame centre bei mišrusis choras „Pagirių dainoriai“ (vad. Janina Pamarnackienė) veikiantis Vaidotų kultūros centre. Šventės svečiai galėjo išgirsti šių ansamblių atliekamas labai gražias patriotines dainas apie Lietuvą. Visi norintys turėjo galimybę dalyvauti šventinėje viktorinoje apie Lietuvą. Nugalėtojai buvo apdovanoti suvenyrais su mūsų šalies simboliais.

Šventės kulminacija tapo bendras Tautiškos giesmės giedojimas. Tokiu būdu Vilniaus rajono gyventojai prisijungė prie nacionalinės akcijos, kuri spėjo tapti tradicija, nes šiais metais buvo organizuojama jau dešimtą kartą. Sugiedojus himną į dangų buvo paleisti balionai, kurių spalva priminė Lietuvos valstybės vėliavos spalvas.

Minėjimų pabaigoje visi dalyviai buvo pavaišinti skania sriuba. Tą dieną netrūko taip pat laužo, prie kurio puikiai leido laiką visi šventės dalyviai.

Į šventę Juozapinės kalne atvyko taip pat garbingas svečias, LLRA-KŠS Seimo narys Česlav Olševski. Seimo narys džiaugėsi būdamas šią ypatingą dieną kartu su Vilniaus rajono gyventojais. Pasveikino visus su šia gražia švente. „Turime didžiuotis, kad gyvename Lietuvoje – daugiatautėje valstybėje“, – pasakė LR Seimo narys.

Pagrindinis šventės organizatorius – Rudaminos daugiafunkcinis centras. Minėjimus organizuoti padėjo Vilniaus rajono savivaldybė, Medininkų seniūnija ir Vilniaus rajono turizmo informacijos centras. Rengininio vedėja – Rasa Kauzonaitė – ansamblio „Verdenė“ vadovė.

Organizatoriai nuoširdžiai dėkoja Jonui Griežei iš Mindaugo kolegijos, Verkių gėlių turgaus direktoriui Andriui Lesevičiui ir vainikų pynėjoms bei Medžiotojų draugijos pirmininkui Algiui Petrauskui.

Andžej Aškelovič


Shadow up