kaires_puses_index
 
 
  
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

Užgavėnių šventė Vilniaus rajone

Užgavėnės ir Apdovanojimų įteikimas Grigaičiuose

Š. m. vasario 6 d. Grigaičių skyriuje vyko Užgavėnių šventė ir Apdovanojimų bendruomenės nariams įteikimo renginys. Šventės garbingais svečiais buvo: Vilniaus Rajono Savivaldybės vicemeras Česlav Olševski, Vilniaus Rajono Savivaldybės Tarybos narys Tadeuš Andžejevski, kunigas, dekanas Vojciech Gorlicki, LR seimo vicepirmininko Jaroslavo Narkevič padejėja Tatjana Čepukoit, Šatrininkų seniūnas Veslav Starikovič, Naujosios Vilnios seniūnas Jurij Gridiuško, Šatrininkų seniūnaičiai, Grigaičių Bendruomenės nariai, verslininkai.

Apdovanojimą už gražiausiai per Kalėdas papuoštą sodybą gavo Halinos ir Romualdo Žamoit šeima. Taip pat buvo apdovanoti Šatrininkų seniūnijos gyventojai už kalėdinį apšvietimą, kiemų papuošimą. Tatjana Čepukoit apdovanojo Šatrininkų gyventojus padėkos raštais už aktyvumą ir vykdomą veiklą Šatrininkų Seniūnijoje. 

Užgavėnių programą su Užgavėnių personažais (persirengėliais) paruošė ir pristatė vokalinis ansamblis „Wiosna“ (meno vadovužas Gžegožu Jurgelevič). Po oficialios vakaro dalies ir svečių tartų sveikinimo žodžių visų susirinkusiųjų laukė vaišės ir diskoteka. 

Administratorė Halina Starikovič


 


Užgavėnės Rudaminoje

Vasario 6 d. Rudaminos seniūnijoje vyko linksma Užgavėnių šventė. Šventė prasidėjo nuo Rudaminos Ferdinando Ruščico gimnazijos scenoje suvaidintų lietuviškų vestuvių, kurias inscenizavo liaudies dainų ir šokio ansamblis „Zgoda“. 

Kadangi pagal tradiciją prieš gavėnią reikia linksmintis kiek jėgos leidžia, renginio organizatoriai pasirūpino ne tik penu sielai, bet ir kūnui, pasiūlydami atvykusiesiems įvairiausių atrakcijų mugę, sporto varžybas ir gausias vaišes. 

„Zgoda“ (vadovas Henrik Kasperovič), kaip ir dera Vilniaus krašto ansambliui, neapsiribojo vienu kūriniu ir po lietuviškų vestuvių inscenizacijos pristatė įvairių Lenkijos regionų šokius, dainas, vainikuodami pasirodymą įspūdinga mazurka. 

Publika negailėjo plojimų kolektyvui, kuriame šoka ir dainuoja Rudaminos gyventojų vaikai ir anūkai. Dera pabrėžti, kad Užgavėnių išvakarėse „Zgoda“ pasirodė LRT programoje „Duokim garo!“,  kur kartu su kitais tautinių mažumų kolektyvais varžėsi su atlikėjais iš Mažosios Lietuvos. Pasirodė visai gerai. Tą įrodė ir už kolektyvą atiduoti žiūrovų balsai. 

Anaiptol tai nebuvo koncerto pabaiga. Scenoje pasirodė gimnazijos pradinių klasių mokiniai – pristatė Užgavėnių vaidinimą, o jį pradėjo iškilmingas Užgavėnių jojimas ant improvizuoto žirgo. Užgavėnio vaidmenį puikiai atliko 3b klasės mokinys Maksimilianas Bastin. Apie Užgavėnes dainavo ir skaitė eiles mažiausi koncerto dalyviai - mažyliai iš vietos lenkų lopšelio-darželio. Karštais plojimais susižavėję ir susijaudinę rudaminiečiai dėkojo vaikams, o ko gero - ir auklėtojoms, kurios įdėjo nemažai pastangų, ruošdamos savo auklėtinius pasirodymui.

Renginyje dalyvavo LR Seimo pirmininko pavaduotojas Jaroslav Narkevič ir Vilniaus rajono savivaldybės vicemeras Česlav Olševski. 

Rudaminos seniūnijos seniūnas Juzef Šatkevič keliais sakiniais papasakojo apie Užgavėnių istoriją, o renginio vedėja Monika Jodko - apie Venecijoje vykstantį margaspalvį karnavalą, kuris kaip tik rengiamas paskutinėmis dienomis prieš gavėnią. 

Vėliau Užgavėnės persikėlė į mokyklos kiemą. Ten iki valiai šėlo persirengėliai: ragana ant šluotos, velnias su šakėmis, Kanapinis ant paspirtuko, Lašininis, jaunavedžių pora, žiemos šeimininkė ir čigonai, kurie vaidmenis atliko vietos ansamblio „Gija“, ansamblio „Borovianka“ iš Juodšilių ir kolektyvo „Przyjaciółki“ iš Kalvelių nariai. Nepritrūko šiame būryje ir simpatiškos „daktarėlės“, kuri gydė ligonius „stebuklinga“ mikstūra. Persirengėliai vaišino atvykusius į Užgavėnes blynais, stipriomis trauktinėmis ir… pupomis, kurios neva turi gydomųjų savybių. 

Ansamblio „Rudomianka“, gimnazijos, Rudaminos seniūnijos bendruomenės ir lenkų lopšelio-darželio kiemeliuose, beje, pastarasis buvo pavadintas „Čigonai iš darželio“, siūlė svečiams įvairiausių vaišių. Galima buvo paragauti lašinių, naminių dešrų, blynų, saldumynų - spurgų ir bandelių. Nepritrūko ir žagarėlių, o ansamblio „Rudomianka“ nariai visus norinčius tiesiai iš garuojančios lauko virtuvės vaišino grikių koše ir karšta arbata. 

Svarbus kiekvienas Užgavėnių ritualas - žiemos simbolio - Morės - deginimas arba skandinimas. Ir šis ritualas Rudaminoje buvo atliktas kaip pridera. Aplink degančią ant laužo Morę linksminosi visi Užgavėnių dalyviai, norėdami kuo greičiau atsisveikinti su žiema. Būta ir sportinių varžybų - pvz., virvės traukimo, - dalyvavo ir vaikinai, ir merginos. Visi norintys galėjo pasivažinėti briè­ka, o „Čigonų iš darželio“ pradėtos linksmybės truko iki sutemų. 


Informacija paruošta pagal Jan Levicki tekstą

Autoriaus nuotr.

 


Užgavėnių linksmybės Nemenčinės neįgaliųjų dienos užimtumo centre

Vasario 9 dieną, antradienį, Nemenčinės neįgaliųjų dienos užimtumo centro rytas prasidėjo nuo blynų ir žagarėlių kepimo. Lankytojai labai noriai prisidėjo prie šių vaišių ruošimo, nes Užgavėnių jie laukė labai nekantriai.

Linksmai nusiteikę neįgalieji suskubo persirengti bei pasipuošti pačių darytomis kaukėmis. Visi besišypsantys kartu ėjo į kiemą denginti Morę. Varydami žiemą linksmai plojo ir šaukė: „Žiema, žiema, bėk iš kiemo!..” Šventėje netrūko nei juoko, nei linksmybių. Šventės dalyviai taip pat turėjo galimybę išbandyti savo jėgas įvairiose užduotyse. Geros nuotaikos nesugadino net prasidėjęs lietus. Pilni įspūdžių ir kupini geros nuotaikos visi sugrįžo į centrą pasistiprinti pačių keptais gardumynais.

Vėliau linksma Užgavėnių šventė tęsėsi centro salėje su įvairiais konkursais bei šokiais.Morę sudeginti – Žiemą išvaryti!

Šiemet žiema taip ir taikosi užpulti iš pasalų. Visą gruodį tęsėsi rudeniški orai, tačiau sausį paspirgino ne juokais. Na, o vasaris klastingai šypsosi tarsi vasaros pranašas, pateisindamas pavadinimo kilmę,  tik nežinia, žiema visam pasitraukė, ar dar sugrįš su trenksmu, todėl Kalvelių “Aušros” gimnazijos mokiniai surengė teismo procesą ir teisė ne ką kitą – žiemą. Jos interesus gynė Lašininis, o Kanapinis siekė, kad žiema būtų nuteista ir užleistų vietą pavasariui. Išklausėme svarių argumentų, smagiai pašokome ratelius, parungtyniavome ir galiausiai Kanapinio iškovota pergalė prieš Lašininį lėmė teisėjų nuosprendį: “Morę sudeginti – Žiemą išvaryti”. Kad smagiau būtų žiemą varyti, pasikvietėme Kalvelių vaikų darželio auklėtinius, mokinių tėvelius ir Vilniaus rajono priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos atstovus, kurie padėjo uždegti Morę. Sudeginę žiemos simbolį – persirengėliai linksmai skanduodami “Mes, čigonai Lietuvos, norim blynų ir kavos, jei ne blynų ir kavos, tai bent eurą iš algos” patraukė į Kenos užkardą. Gavę skanumynų, vaikai grįžo į gimnaziją ir toliau šventė prie vaišių stalo.

Ši nuotaikinga Užgavėnių šventė yra projekto “Tradicijų pynė” dalis. Mums svarbu išsaugoti savo krašto paveldą, skatinti bendruomeniškumą, todėl į šią etnokultūrinę šventę įtraukėme ne tik gimnazijos bendruomenę, bet ir socialinius partnerius. Tikimės, kad ir toliau sėkmingai vykdysime bendruomenės projektą.


Lietuvių kalbos mokytoja Daiva Pugačiovienė

 


 Užgavėnių šventė Maišiagalos vaikų lopšelyje-darželyje

,,Žiema, žiema, bėk iš kiemo!..” – taip šaukiant galėjote išgirsti antradienį eidami palei Maišiagalos vaikų lopšelį-darželį. Lašininis ir Kanapinis, čigonės, vilkai, ožiukų pulkas ir kiti persirengėliai vijo šaltąją žiemą. Didelis būrys triukšmautojų, blynų valgytojų šoko, dainavo, trepsėjo ir pavasarį kvietė. Visas negandas, pykčius, nuoskaudas ir liūdesį kartu su žiemos simboliu More sudegino. Puikiai nusiteikusius persirengėlius dar labiau pradžiugino ,,namų šeimininkė” direktorė I. M. Matveiko, atnešusi pilną krepšį vaišių. O privargusių ir linksmų Užgavėnių dalyvių laukė pilnos lėkštės darbščių virėjų prikeptų blynų. Taip smagiai atšventus paskutiniąją žiemos šventę, jau ir pavasario lengviau bus laukti! 


Aukl
ėtoja Daina Jermak

 


Užgavėnių šventė Buivydžiuose

Vasario 9 dieną, antradienį, prie Buivydžių gimnazijos buvo švenčiamos Užgavėnės. Susirinko ir dideli ir maži, nes Užgavėnes mėgsta visi. Tai didelė džiaugsmo, juoko, linksmumo, burtais, papročiais apipinta diena. Ir tikrai netrūko nei juoko, nei šmaikštumo. Linksmus žaidimus, konkursus, organizavo kūno kultūros mokytojas T. Mincevič. Dalyvavo, kas tik netingėjo. Nestokojo geros nuotaikos jauniausieji šventės dalyviai – darželinukai. Jų išradingos kaukės tikrai įbaugino žiemą.

Per Užgavėnes reikia ne tik pasilinksminti iš širdies, bet ir sočiai prisivalgyti. Skanūs blynai suteikė energijos. Visi linksminosi, šoko aplink laužą. Užgavėnių apeigomis išvaromas visas blogis, o sudeginus Morę, išvaroma žiema ir pakviečiamas pavasaris. Kad jis čia pat, patvirtino žaidimų metu pasirodžiusi saulė.

Gražaus renginio organizatoriams: gimnazijos direktorei H. Ravdo, seniūnui M. Narunecui, Nemenčinės daugiafunkcinio kultūros centro Buivydžių skyriaus administratorei K. Klimaševskai didžiausia padėka – dalyvių šypsenos ir gera nuotaika. Juk darni bendruomenė – šviesesnė kaimo ateitis. 

 


Užgavėnių linksmybės Glitiškėse

Vasario 6 dieną prie Glitiškių dvaro praūžė linksmos „Užgavėnių vestuvės“. Susirinkusieji palydėjo žiemą, linksmai belaukdami „jaunųjų“ kortežo, vaišinosi ant laužo virta žolelių arbata, pagaminta gardžia Užgavėnių koše ir tradiciniais įvairiausiais blynais.

Šventės dalyviai taip pat turėjo galimybę išbandyti savo jėgas ivairiose užduotyse. Laimėtojams atiteko ,,barankų'' karoliai bei moliniai suvenyrai. Vaikų džiaugsmui į šventę atvyko arklio traukiamas vežimas, kuriuo jie iki valios prisivažinėjo, o svarbiausia - galėjo pasimėtyti paskutinio ,,sniego'' gniūžtėmis. Kanapinis be problemų nurungė Lašininį ir susirinkusiųjų šūksniais ir dainomis palydint, ant didžiulio laužo sudegino Morę, taip išvejant „iš kiemo“ žiemą. Paskelbta, kad nuo šiol Glitiškėse prasidėjo PAVASARIS!!!

Renginio organizatoriai nuoširdžiai dėkoja visiems šventės dalyviams, aktyviems ir pasyviems žiūrovams, persirengėliams, užgavėninės košės virėjoms ir blynų kepėjoms – rajono centrinės bibliotekos Glitiškių filialo darbuotojoms. Dėkojame Nemenčinės seniūnui p. Edvardui Puncevič už dešreles, kuriomis buvo pagardinta užgavėnių košė, ūkininkui p. Valerijonui Kuliešiui - už medieną dideliam laužui, p. Janui Bronickiui arkliuko savininkui ir vežikui,  visiems Nemenčinės daugiafunkcinio kultūros centro Glitiškių skyriaus darbuotojams už aktyvų dalyvavimą ir visapusišką pagalbą. Ypatingas ačiū šventės finansiniam rėmėjui - Paberžės seniūnui p. Genrikui Gerulskiui.

Elena Sartatavičiūtė  Shadow up