kaires_puses_index
 
 
  
  

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

Sosnovskio barštis – žmonių sveikatai pavojingas invazinis augalas

Visoje Lietuvos teritorijoje sparčiai plintantis pavojingas Sosnovskio barštis kelia didelį susirūpinimą ir žmonėms, ir valdžios institucijoms. Todėl primename apie būtinybę privatiems savininkams tvarkyti žemės sklypus, o tuo pačiu ir naikinti invazinį augalą – Sosnovskio barštį.


Atkreipiame dėmesį, kad pagal Vilniaus rajono savivaldybės Tvarkymo ir švaros taisyklių 7 punkte nurodytus reikalavimus draudžiama asmenims priskirtose teritorijose palikti netvarkomą, apleistą, nešienautą, piktžolėtą nuosavybės teise priklausančią, nuomojamą ar kitaip valdomą žemę ar mišką. Žemės sklypų savininkai privalo tvarkyti žemės sklypus, o tuo pačiu ir naikinti invazinį augalą – Sosnovskio barštį.

2019 metais kovodamos su Sosnovskio barščio plitimu Vilniaus rajono seniūnijos, kuriose šis invazinis augalas yra paplitęs, paskyrė įspėjimus 93 sklypų savininkams. 79 sklypų savininkai gavę įspėjimus sutvarkė (nušienavo) Sosnovskio barštį, 14 sklypų savininkams buvo surašyti protokolai pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 366 str. ir jiems paskirtos administracinės nuobaudos.

Siekiant išvengti Sosnovskio barščio plitimo, Vilniaus rajono savivaldybė ir toliau vykdys neprižiūrėtų žemės sklypų kontrolę. Prašome sklypų savininkus (fizinius ir juridinius  asmenys),  kuo skubiau išnaikinti pavojingus augalus savo valdose.

Primename, kad Sosnovskio barštis yra sunkiai išnaikinamas, nes išaugina ir subrandina daug sėklų. Tai nepaprastai vislus, gajus, nereiklus augalas. Sistemingai naikinant sunyksta tik po 5–10 metų. Sosnovskio barštis pradedamas naikinti gegužės mėnesį. Šis invazinis augalas gali būti naikinamas mechaniniais būdais (pjovimas, šaknų nukirtimas, gilusis arimas) ar purškiami įvairiais herbicidais. Geriausių rezultatų duoda sisteminiai glifosatų grupės herbicidai, bet jų negalima naudoti vandens telkinių pakrantėse, gyvenamosiose vietovėse, saugomose ir draudžiamose zonose. Tačiau, jeigu augalai išaugę apie 50 cm, herbicidai jiems jau nebeveiksmingi. Taip pat primename, kad tvarkant teritoriją būtina imtis visų atsargumo priemonių – naikinant barščius reikia vilkėti neperšlampamais drabužiais, dėvėti pirštines, užsidėti akinius, t. y. apsaugoti visas atviras kūno dalis. Geriausia tą daryti ankstyvą rytą ar vėlyvą vakarą, kai saulės spinduliai ne tokie aktyvūs.

Sosnovskio barštis buvo įvežtas į Lietuvą iš Kaukazo kaip eksperimentinis silosinis augalas. Jo žiedynai yra skėčio formos, panašūs į milžiniškų krapų, žydi baltai. Užaugančio iki 3 ar net 5 metrų aukščio augalo lapai yra maistingi, tinka gyvuliams šerti, bet labai kenksmingi žmogui. Sosnovskio barštis yra nuodingas visas – ir kotas, ir lapai, ir žiedai. Prisilietus gresia antro laipsnio nudegimas. Jei Sosnovskio barščio sulčių patenka į akis, gali grėsti apakimas, o įkvėptos jo žiedadulkės gali sukelti apsinuodijimo jausmą. Ypač pavojingas vaikams. Jeigu pabuvus šalia Sosnosvskio barščio pasireiškia panašūs simptomai, nedelsiant būtina kreiptis į gydytoją.

Sosnovskio barščio, kaip ir kitų invazinių augalų rūšių, įvežimas, perkėlimas, prekyba ar kitoks platinimas yra draudžiamas.


Nuotraukos: canva.com

Shadow up