kaires_puses_index
 
 
  
  

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

Vilniaus krašto etnografinis muziejus minėjo 20-ąjį veiklos jubiliejų

Prieš du dešimtmečius įsteigtas Vilniaus krašto etnografinis muziejus praėjusį šeštadienį, vasario 8 d., iškilmingai, būryje savo ištikimiausių draugų ir bičiulių, minėdamas 20-ąsias savo veiklos metines, pristatė lankytojams projekto „Vilniaus krašto paveldas, kultūra ir tradicijos per objektyvo prizmę“ metu surengtą  fotografijos parodą „Fotografija mūsų kultūros atspindys“.


Vilniaus krašto etnografiniame muziejuje, įsikūrusiame Nemenčinės mieste, gausus būrys svečių sveikino muziejininkus gražaus jubiliejaus proga. Pasidžiaugti aktyvia muziejaus veikla bei per dvidešimtmetį nuveiktais darbais atvyko Europarlamentaras, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos lyderis Valdemar Tomaševski, Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė, Ministro Pirmininko patarėja Leokadija Počikovska, Vilniaus rajono savivaldybės vicemerė Teresa Demeško bei Tarybos nariai Edmund Šot, Zygmunt Ždanovič, Vilniaus rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus atstovai, kolegos iš muziejaus filialų, Nemenčinės miesto ir Nemenčinės seniūnai Artur Komarovski ir Valerija Stakauskaitė bei ilgamečiai muziejaus partneriai ir draugai iš Ščytno ir Vengoževo miestų muziejų (Lenkija).

Prasidėjus renginiui, vedantieji – muziejaus direktorius Algimant Banevič bei Kunigo prelato Juzefo Obrembskio muziejaus darbuotoja Monika Urbanovič pristatė muziejaus įkūrimo istoriją, trumpai papasakojo apie čia vykdomą veiklą bei išsakė padėkas bendražygiams ir visiems tiems, kas prisidėjo prie muziejaus įkūrimo, dovanojo muziejui eksponatų bei investavo savo laiką ir pastangas.

Atvykę svečiai sveikino muziejaus bendruomenę su gražiu muziejaus veiklos jubiliejumi, o Europarlamentaras Valdemar Tomaševski, Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė bei vicemerė Teresa Demeško padėkos raštais apdovanojo muziejaus kolektyvą už nuoširdų kasdienį darbą, ieškojimus kaip muziejų daryti gyvu, aktualiu ir patraukliu lankytojams.

Šventinę renginio nuotaiką sukūrė Maišiagalos kapela „Kapela Dworska“ ir folkloro ansamblio „Sużanianka“ pasirodymai, Pavelo Dombrovskio sukurto filmo peržiūra bei projekto metu „Vilniaus krašto paveldas, kultūra ir tradicijos per objektyvo prizmę“ surengta fotografijos paroda „Fotografija mūsų kultūros atspindys“, kurios vienas pagrindinių tikslų – stiprinti Vilniaus krašto kultūros ir istorijos paveldo patrauklumą bei atkreipti bendruomenės dėmesį į fotografų kūrybą. Savo kūrybą parodoje pristatė: Ara Nersisianas, Aurelija Sivilevičiūtė, Eva Pšichodska, Genadij Fedorovič, Henryk Selevič, Janina Voleišo, Marijan Dzvinel, Renata Kovaliuk, Ryšard Sudenis, Vojciech Klimaševski, Zenonas Voiničius, Pavel Dombrovski.

Vilniaus krašto etnografinis muziejus kaupia, saugo ir pristato lankytojams eksponatus liudijančius Vilnijos krašto gyventojų buitį bei papročius. Muziejus, įsikūręs buvusios gaisrinės patalpose, kur sovietmečiu veikė kultūros centras, veikia nuo 2000 metų. Jo ekspozicija buvo įrengta žmonių savanoriškų dovanojimų dėka. Esami muziejaus eksponatai kasmet papildomi organizuojamų kraštotyrinių ekspedicijų metu. Tarp muziejaus eksponatų galima išvysti senovinius buities ir namų apyvokos daiktus, amatininkų ir žemdirbių įrankius, rūbus, baldus, dokumentus, knygas bei meno kūrinius. Pasak muziejaus direktoriaus Algimanto Banevičiaus, muziejinės įstaigos pradžia nebuvo lengva – trūko eksponatų, specialistų, metodinės literatūros, patirties. Tačiau buvo užsidegimas ir noras sudokumentuoti šio specifinio daugiakultūrinio Lietuvos regiono kultūrą ir buitį.

Vilniaus rajono etnografijos muziejus turi 6 įsteigtus filialus. Vienas seniausių – Čekoniškių verbų ir buities seklyčia, teikianti lankytojams autentišką, išsamią informaciją apie tradicinius amatus, dainuojamąjį folklorą, liaudies mediciną, lokalinį dialektą bei kitas autentiško folkloro sritis. Net du filialai susikūrė ir sėkmingai veikia Maišiagaloje. Tai – Kunigo prelato Juzefo Obrembskio muziejus ir Tradicinių amatų centras, kuris įsikūrė gražiai atnaujintame Houvaltų dvare. Taip pat yra įsteigti ir Sužionių bei Glitiškių filialai. Jauniausias filialas yra šiuo metu Ažulaukėje kuriamas Vilniaus krašto švietimo muziejus. Dabar Vilniaus krašto etnografiniame muziejuje ir jo penkiuose filialuose dirba 31 darbuotojas.

Vilniaus krašto etnografinio muziejaus filialai vis labiau populiarėja tarp lankytojų, kurių skaičius kasmet auga. Gerokai išaugo ir organizuojamų renginių skaičius ir įvairovė. Muziejaus veiklos mastas labai platus: parodos (tapyba, keramika, karpiniai, fotografijos, odininkystė, skulptūra, kalvystė ir kt.), konferencijos, literatūriniai skaitiniai, poezijos vakarai, folkloriniai pasirodymai, amatų dirbtuvės, edukaciniai užsiėmimai, knygų mugės, dalyvavimas Kaziuko mugėse Lietuvoje ir užsienyje, etnografinės-pažintinės ekskursijos, žygiai, koncertai, valstybinių ir kalendorinių švenčių minėjimai – tai tik dalis Vilniaus krašto etnografijos muziejaus darbuotojų organizuojamų renginių.

Daugiau aktualios informacijos apie Vilniaus krašto etnografijos muziejų ir jo filialų veiklą kviečiame skaityti muziejaus internetiniame puslapyje www.vkem.lt.

 

Nuotr. Marijan Dzvinel

Shadow up