kaires_puses_index
 
 
  
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

Informacija gyventojams apie skydliaukės apsaugą įvykus branduolinei ar radiologinei avarijai

Rengiantis Baltarusijos atominės elektrinės veiklos pradžiai vis dažniau žiniasklaidoje pasirodo informacija apie skydliaukės apsaugą nuo radioaktyviojo poveikio naudojant jodo tabletes. Siekiant užtikrinti, kad gyventojai gautų teisingą informaciją, Radiacinės saugos centras parengė rekomendacijas gyventojams kaip ir kada teisingai bei saugiai kalio jodido (KI) tabletės turi būti vartojamos.


Įvykus branduolinei ar radiologinei avarijai aplinkoje gali pasklisti radioaktyvus jodas, kuris, jo įkvėpus ar gavus su maistu, kaupiasi skydliaukėje ir ją žaloja. Siekiant apsaugoti skydliaukę nuo žalingo radioaktyvaus jodo poveikio gali būti vartojamos jodo tabletės. Tačiau gyventojai turi žinoti, kad kalio jodido (KI) tabletės skydliaukės apsaugai gali būti vartojamos tik tada, kai gaunama patikima informacija, jog aplinkoje kyla radioaktyvaus jodo pasklidimo grėsmė. Kalio jodido tabletes rekomenduojama vartoti likus mažiau kaip 24 val. iki galimo radioaktyviojo jodo įkvėpimo ar patekimo su maistu. Blokuoti skydliaukę kalio jodidu dar yra veiksminga praėjus 2 valandoms nuo radioaktyviojo jodo įkvėpimo ar patekimo su maistu, bet ne vėliau kaip praėjus 8 valandoms. Naudoti kalio jodido tabletes kitu nei nurodyta laiku gali būti žalinga. Todėl, įvykus branduolinei ar radiologinei avarijai, būtina sekti Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijas dėl kalio jodido tablečių vartojimo ir jų laikytis.

Vienkartinė kalio jodido tablečių dozė yra: naujagimiams iki 1 mėn. – ketvirtis tabletės (16 mg), kūdikiams nuo 1 mėn. iki 3 metų – pusė tabletės (35 mg), vaikams nuo 3 iki 12 metų – viena tabletė (65 mg), vaikams nuo 12 metų ir suaugusiems 2 tabletės (130 mg). Tokia vienkartinė dozė apsaugo skydliaukę nuo radioaktyvaus jodo poveikio 24 valandas. Naujagimiams iki 1 mėnesio amžiaus, nėščiosioms ir krūtimi maitinančioms moterims bei vyresniems nei 60 metų amžiaus žmonėms rekomenduojama vartoti tik vieną paros dozę. Kitoms gyventojų grupėms, jei nebus galimybių juos saugiai evakuoti iš užterštos zonos, gali būti rekomenduojama vartoti dar vieną paros dozę. Tabletės ištirpinamos vandenyje ar kūdikių skystuose maisto produktuose ir vartojamos nedelsiant, nes greit suskyla veiklioji medžiaga.

Skydliaukės apsaugai netinka vartoti vaistinėse parduodamus spiritinius ar vandeninius jodo tirpalus, purškalus su jodu, maisto papildus su jodu, nes jie neapsaugo nuo radioaktyviojo jodo žalingo poveikio dėl juose esančio mažo stabiliojo jodo kiekio. Spiritinis jodo tirpalas skirtas tik išoriniam vartojimui, kuriame esantis jodas veikia stipriai oksiduojančiai ir toksiškai, gali sukelti cheminius audinių nudegimus ir apsinuodijimą, todėl jokiais būdais negali būti vartojamas geriant.

 

 

Inf. VšĮ Vilniaus rajono centrinės poliklinikos administracijos
Nuotr. pixabay.com

 

 

Shadow up