kaires_puses_index
 
 
  
  

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

Rudens melodijų sūkuryje. Romansų popietė Rudaminoje

Romansai visais laikais buvo labai populiarūs. Šios dainos ir šiandien lengvai suranda savo klausytojus. Visi, kas šeštadienį, paskutinę rudens dieną, atvyko į Rudaminą, galėjo tuo įsitikinti. Rudaminos daugiafunkcinis kultūros centras pakvietė visus norinčius šeštadienio popietę praleisti kartu su romansu. Lapkričio 30 d. čia įvyko renginys „Rudens melodijų sūkuryje...“. Jame dalyvavo kolektyvai iš Vilniaus ir Vilniaus krašto, kurie klausytojams pristatė romansus įvairiomis temomis. Toks susitikimas tapo tradicija, nes jis vyko jau trečią kartą.


Romansas – lyrikos žanras, jausmingas dainuojamasis eilėraštis, išreiškiantis trumpalaikes nuotaikas, meilės išgyvenimus. Paprastai dainuojamas solo, pritariant gitarai, armonikai arba kitam muzikos instrumentui. Atsirado Ispanijoje, vėliau paplito daugelyje šalių. Lietuvoje romansai pradėti kurti XX a. I pusėje. Svarbiausi romansų motyvai – kitam ar kitai atiduota širdis, pradingusi meilė, ryžtas amžinai mylėti, mirties su mylimuoju pasirinkimas. Romansas iš esmės yra melodramiškas, juo siekiama sugraudinti, sujaudinti.

Su savo menine programa pasirodė svečiai iš Vilniaus – Pašilaičių bendruomenės kapela „Žirginėliai“. Šiam kolektyvui vadovauja Valentinas Miškeliūnas. Kapelos repertuarą sudaro dainos, turinčios prasmingus žodžius, dainos, kurios „kabina“ širdį ir kurias smagu dainuoti. Kolektyvas nesistengiam stebinti žiūrovų. Jis tiesiog dainuoja, nes smagu pabūti drauge su žmonėmis, kurie gyvena muzika. Dalijasi savo džiaugsmu su kitais, nes žino, kad pasidalytas džiaugsmas auga.

Kolektyvas „Gija“, veikiantis prie Rudaminos daugiafunkcinio kultūros centro, vadovaujamas Leono Pamerneckio, padainavo tokias gražias dainas, kaip: „Aš pamilau lauko gėlę“, „Bangos sudaužė“, „Menu aš tas dienas“.

Daugelis iš mūsų žino dainas, kurioms žodžius parašė iškilūs poetai. Romanse lemiamą žodį taria tekstas, melodija dažnai būna pritaikoma „kokia tinka“. Nors ir melodija turi didelę reikšmę. Vyrų vokalinis ansamblis „Seni draugai“ iš Buivydiškių, vadovaujamas kompozitoriaus Petro Garšvos padainavo romansus, kurių autoriai yra žinomi. Kolektyvas atliko tokias dainas, kaip: „Ryto varpai“ (žodžiai K. Gailiaus, muzika M. Žalneravičiaus), „Mano vienintelis žmogau“ (muzika Žano Pjero Ferlano), „O mylimos moterys“ (žodžiai B. Mackevičiaus, muzika M. Žalneravičiaus) i „Žvaigždė vakarė“ (žodžiai B. Braždžionio, muzika A. Vilčinsko). Ansambliui akomponavo kompozitorius, aranžuočių autorius ir kolektyvo vadovas Petras Garšva.

Lietuvių liaudies tradicinės dainos santūrios, jose nėra kraujo ir aistros, to baisaus neramumo, kuris kartais priverčia ir nusikalsti. Nėra ir to siautulingo džiaugsmo, kuris nesirūpina formos dailumu. Svarbu išdainuoti visus ašarų upelius, kurie nuplautų meilės žaizdas. Tokią galią turi romansai. Romansai kartais gali būti žiaurūs. Tokias dainas apie žmogaus jausmus dainavo folkloro grupė „Verdenė“ iš Zujūnų, kuriai vadovauja Rasa Kauzonaitė. Žiūrovai taip pat turėjo galimybę išgirsti dainuojamą romansą žemaitiška tarme.

Su rusų ir kitų tautų romansais visus supažindino vokalinis ansamblis „Harmonija“ iš Marijampolio. Šiam kolektyvui vadovauja ne tik Vilniaus krašte, bet ir visoje Lietuvoje žinoma romansų atlikėja Liubovė Nazarenko.

„Tautinės raiškos sambūris“ iš Vilniaus, vadovaujamas Juozo Timo, pristatė romansus, kuriais šaukte šaukė žmogų sulėtinti pašėlusiai greitą gyvenimo tempą. Kolektyvas padainavo tokias dainas, kaip: „Prisiminimai“, „Kodėl taip greitai bėga metai“, „Be saulės blyksnių“ ir „Mes jau kiti“.

Liaudies dainas apie meilę padainavo vokalinis ansamblis iš Vaidotų „Ballada“, kuriam vadovauja Teresa Koltan. Šis kolektyvas padainavo nepaprastai gražias ir jausmingas dainas lietuvių ir lenkų kalbomis. „Ballada“ taip pat pagerbė didįjį Vilniaus krašto veikėją Janą Mincevičių ir atliko jo sukurtą dainą apie mūsų Vilniaus grožį „Gdzie Wilenka wśród wzgórz“.

Susitikimas su romansais vyko malonioje atmosferoje. Visi buvo geros nuotaikos. Žiūrovai galėjo ne tik linguoti muzikos ritmu, bet ir bandyti dainuoti kartu su kolektyvais. Renginio pabaigoje visi sukosi šokyje.

Šį gražų koncertą organizavo Rudaminos daugiafunkcinis kultūros centras. Vedėjais buvo: Teresa Koltan – Vaidotų kultūros centro vadovė ir Rasa Kauzonaitė – ansamblio „Verdenė“ iš Zujūnų vadovė.

 

Andžej Aškelovič
Nuotraukos: autorius


Shadow up