kaires_puses_index
 
 
  
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

Keliaujame po Vilniaus rajoną – unikalų ir tradicijų kupiną Lietuvos kampelį

Artėjant ilgajam švenčių savaitgaliui kviečiame nepabūgti galimai lietingo oro ir kartu su šeima apsilankyti Vilniaus rajono kultūros, istorijos bei gamtos vietovėse.


Vilniaus rajono savivaldybės taryba siekdama identifikuoti Vilniaus rajono kultūros ir gamtos paveldo objektus ir vietoves, turinčias gamtinę, kultūrinę, estetinę, istorinę vertę, pritaikytas lankymui ir suaktyvinti jų populiarinimą tikslinėse rinkose bei išnaudoti turimus resursus rinkodaros srityje Tarybos posėdžio metu patvirtino Vilniaus rajono savivaldybės lankytinų vietų sąrašą, kurį sudaro 7 muziejai, 35 sakraliniai objektai, 11 parkų, draustinių, gamtos paminklų ir takų, 5 piliakalniai ir pilkapiai bei kitos žymios ir turistų pamėgtos lankytinos vietovės.

Daugelis apsilankiusių Vilniaus rajone neabejoja, jog šis kraštas yra savitas, ryškus bei turtingas nuostabaus grožio gamtovaizdžiais, istorijos, architektūros, gamtos paminklais, etnografiniais kaimais. Vilniaus rajone yra daug įdomių vietovių ir kultūrinių įstaigų, kurios daugelį metų reprezentuoja šio krašto istoriją, unikalų kultūrinį paveldą, tapusį neatsiejama šio krašto dalimi. Visiems norintiems pažinti rajono kultūrinį ir istorinį paveldą platus Vilniaus rajono lankytinų vietovių sąrašas suteikia galimybę įdomiai ir naudingai praleisti laisvalaikį. Gausybė parkų, muziejų, dvarų, paminklų, meno objektų ir kitų kultūrinių įstaigų siūlo kultūrinio pažinimo įvairovę.

Pateikiame Jums 10 įdomiausių bei turistų ir gyventojų labiausiai pamėgtų Vilniaus rajono vietų, kurios be abejonės praplės Jūsų akiratį bei suteiks galimybę puikiai praleisti laiką.

Kultūrinio paveldo mėgėjams susipažinimą su Vilniaus rajono istorija, kultūra, senoviniais amatais siūlome pradėti nuo 2016 metų naujai restauruotų Maišiagalos Houvalto rūmų, kuriuose veikia tradicinių amatų centras. Čia lankytojams organizuojamos tradicinės amatų dienos, vykdomos edukacinės programos vaikams ir suaugusiems, kurių metu dalyviai susipažįsta su įvairių tautų kultūra, išmoksta senųjų amatų subtilybių: pinti verbas, karpyti karpinius, marginti margučius, gaminti muilą, žaislus, įrankius. Čia taip pat rengiamos ekspozicijos, parodos, organizuojamos paskaitos ir konferencijos. Vilniaus krašto velykinių liaudies tradicijų dirbtuvėse Tradicinių amatų centre š. m. balandžio 12 d. dalyvavo ir Jos Ekscelencija Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Nepaliks abejingų ir trisdešimt kilometrų nuo Maišiagalos nutolęs Vilniaus krašto etnografinis muziejus, įsikūręs Nemenčinėje, reprezentuojantis Vilniaus krašto kultūrinę ir istorinę įvairovę. Tarp muziejaus eksponatų galima išvysti senovinius buities ir namų apyvokos daiktus, amatininkų ir žemdirbių įrankius, rūbus, baldus, dokumentus, knygas bei meno kūrinius. Lankytojams siūloma įsitraukti į edukacinę veiklą: dalyvauti keramikos ir audimo edukacinėse dirbtuvėse.

Tęsiant pažintį su Vilniaus rajono kultūriniu paveldu, siūlome apsilankyti viename iš Vilniaus krašto etnografinio muziejaus filialų – Čekoniškių kaimo verbų ir buities seklyčioje. Verbų ir buities seklyčia vykdo socialinę, kultūrinę bei edukacinę veiklą, leidžiančią lankytojams susipažinti su tradiciniais amatais, liaudies medicina, lokaliniu ir savitu dialektu bei kitomis autentiško folkloro sritimis. Čia taip pat lankytojai gali išvysti ir tik Vilniaus kraštui būdingų verbų ekspoziciją bei kartu su verbų rišėjų ansambliu „Cicha Nowinka“ įsitraukti į verbų rišimo procesą ir meninę programą, kurioje skamba Vilniaus krašte surinktos lenkų, lietuvių bei baltarusių dainos.

Norint pažinti Vilniaus krašto garsių poetų kūrybą, siūlome apsilankyti Vladislovo Sirokomlės muziejuje, įsikūrusiame Bareikiškių kaime. Memorialinis muziejus įamžino poeto Vladislavo Sirokomlės kūrybingiausius gyvenimo metus. Būtent čia poetas sukūrė dvidešimt keturis savo kūrinius. Lankytojams suteikiama galimybė ne tik pažinti poeto gyvenimo ir kūrybos istoriją, bet ir įsitraukti į edukacinius užsiėmimus. Poeto garbei yra rengiami poezijos susitikimai „Sirokomlės lyra“ bei organizuojamos XIX a. literatūros pamokos, kurių metu akcentuojama Vladislovo Sirokomlės kūryba. Bareikiškių dvarelyje veikiantis muziejus kartu su Vilniaus rajono turizmo informacijos centru siūlo ir kitus edukacinius užsiėmimus: susipažinimą su kaligrafija, užsiėmimus molinių puodų dirbtuvėje ir kt. Svečiai turi unikalią galimybę susipažinti su poeto kūryba ir pajusti ypatingą dvarelio aurą.

Architektūrinio paveldo mylėtojams siūlome apsilankyti viename iš seniausių Lietuvos dvarų, įsikūrusiame vaizdingoje vietovėje prie Gerėjos upės – Liubavo dvaro malūne – muziejuje. Liubavo dvaras susijęs su kilmingųjų valdovų istorija. Unikaliame akmens mūro dvaro malūne įkurtas muziejus. Technikos paveldo paminkle pasakojama beveik pusės tūkstančio metų dvaro istorija, pristatoma Liubavo dailė, architektūra, tarpukario dvaro gyventojai, malūnininkai, technologiniai procesai, demonstruojama autentiška malūno įranga. Nuotr. Gintaras Karosas

Gamtos mylėtojams pažintį su Vilniaus krašto gamta siūlome pradėti Neries regioniniame parke. Regioniniame parke yra 1 gamtinis rezervatas, 11 draustinių, daugiau kaip 30 valstybės saugomų gamtos ir kultūros paveldo objektų. Net 87 % regioninio parko užima miškai. Čia lankytojus pasitiks ir palei upės krantus stūksantys aukšti piliakalniai, alkakalniai, šimtamečiai ąžuolai, senovės gyvenvietės ir gausybė pilkapynų menančių senus laikus, žmonių gyvenseną, papročius bei tikėjimą. Nuotr. S. Pupininkas

Unikalią geografinę ir gamtinę reikšmę turi Europos geografinis centras. Pasak mokslininkų, Europos geografinio centro apibrėžimą ir gravitacijos centrų metodą, Europos geografinis centras yra Purniškių kaime. Europos geografinio centro aplinkai išsaugoti įsteigtas kraštovaizdžio draustinis, kuriame rasite Girijos ežerą, vieną seniausių Lietuvos piliakalnių – Bernotų piliakalnį ir alkakalnį. Europos geografinį centrą puošia memorialinis akmuo, Europos Sąjungos valstybių vėliavos ir balto granito kolona su žvaigždžių karūna, pasaulio šalis žyminti aikštelė. Centro lankytojai turės galimybę gauti pažymėjimą, patvirtinantį jų buvimą Europos geografiniame centre.

Tęsiant  Vilniaus krašto gamtos objektų ir vaizdų pažinimą, siūlome pasigrožėti pasakiškais apylinkių vaizdais iš aukščiausios Lietuvos vietos – Medininkų Aukštojo kalno. Kalvos aukštis siekia 293,84 m., todėl jam buvo suteiktas baltų mitologijos dievo Aukštojo vardas. Čia pat galima apsilankyti ir Medininkų pilyje, kuri buvo pastatyta XIV a. valdant Lietuvos Didžiajam kunigaikščiui Gediminui.

Aktyvaus laisvalaikio mėgėjams siūlome apsilankyti Riešės k. esančiame Lietuvos žirgyne, kuris savo lankytojams siūlo visus metus aktyviai praleisti laisvalaikį jodinėjant žirgais, pasivažinėjant karietomis po žirgyno apylinkes. Žirgyne organizuojamos pažintinės ekskursijos supažindinant su lietuviškomis žirgų veislėmis, žirgų psichologija ir elgsena.

Vilniaus rajono kultūrinis paveldas, gamtos vaizdai ir pramogų įvairovė suteikia svečiams ir rajono gyventojams galimybę pažinti Vilniaus krašto istoriją

Kviečiame susipažinti su Vilniaus rajono savivaldybės lankytinų vietų sąrašu bei nepraleisti progos pažinti ir pamatyti Vilniaus rajono gamtos ir kultūros lobynus.

 

„...didžiausia gėda visiškai nepažinti krašto, kuriame gyvename, arba, dar blogiau, geriau pažinti svetimus kraštus nei savąjį.“

Vladislovas Sirokomlė

Shadow up