kaires_puses_index
 
 
  
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

Alkoholizmo prevencija: išskirtinė Savivaldybės pagalba visuomenei

Alkoholizmas – pavojinga lėtinė liga, žalojanti fizinę bei psichologinę sveikatą, visuomeninę gerovę ir moralę, neretai pasiglemžianti gyvybes. Skaudžias alkoholizmo pasekmes tenka patirti svaigalais piktnaudžiaujančių šeimų nariams, ypatingai vaikams. Siekianti užkirsti kelią besaikio alkoholio vartojimui bei skaudžioms jo pasekmėms Vilniaus rajono savivaldybė ėmėsi aktyvių veiksmų kovai su alkoholizmu.


Priklausomybės nuo alkoholio problema dideliu mastu gaubia visą šalį. Liūdna statistika byloja, kad vienas 15 metų ir vyresnis Lietuvos gyventojas suvartoja 15,4 litrų absoliutaus alkoholio per metus. Šis kiekis dvigubai didesnis negu Pasaulinės sveikatos organizacijos rekomenduotina neperžengti riba (7 litrai absoliutaus alkoholio). Pažymėtina, kad gijimas nuo priklausomybės nėra lengvas, tai ilgalaikis procesas, reikalaujantis noro ir pastangų.

Nuo 2016 m. sausio, Savivaldybės merės Marijos Rekst iniciatyva, Vilniaus rajono gyventojams yra kompensuojama gydymo nuo alkoholizmo paslauga. Per praeitus metus dėl gydymo nuo alkoholizmo, vadinamojo kodavimosi paslaugos, savo noru pagalbos kreipėsi 33 asmenys. Ši kovos su alkoholizmu priemonė sulaukė didelio pasisekimo ir net 70% žmonių, kurie pasinaudojo kodavimusi, negrįžo prie alkoholio vartojimo. Nustojus piktnaudžiauti alkoholiniais gėrimais, žymiai pagerėjo situacija šeimoje, į šeimas grąžinami vaikai, asmenys pradėjo integruotis darbo rinkoje.

Ši prevencinė priemonė, kodavimosi paslaugos kompensavimas, bus tęsiama ir šiais metais. Asmuo, deklaravęs savo gyvenamąją vietą Vilniaus rajone bei trokštantis išsigydyti nuo pražūtingos alkoholio priklausomybės, gali kreiptis į vietos seniūniją arba tiesiogiai į Savivaldybės Socialinės rūpybos skyrių. Reikalingi dokumentai: prašymas dėl apmokėjimo už kodavimosi paslaugą, pažyma dėl suteiktos medicininės paslaugos, apmokėjimo kvitas.

Propaguojant blaivybės idėjas, dar 2015 metais Vilniaus rajono savivaldybės taryba priėmė sprendimą uždrausti prekybą alkoholiniais gėrimais įvairių rajono švenčių ir masinių renginių metu, o ypač tų, kuriuose dalyvauja nepilnamečiai (etnokultūriniai festivaliai, koncertai, teatro spektakliai, cirkas, sportiniai renginiai, o taip pat valstybinės ir religinės šventės). Švietimo įstaigose nuolat vykdomos prevencinės priklausomybės ligų programos. Didelis dėmėsis skiriamas padidintos rizikos šeimoms, pozityvios tėvystės skatinimui. Sustiprintas bendradarbiavimas su bendruomenėmis, asociacijomis ir kitomis institucijomis dėl alkoholinių gėrimų prieinamumo mažinimo.

Vilniaus rajono savivaldybė stengiasi skatinti sveiką gyvenimo būdą bei laisvą nuo alkoholio gyvenamą ir socialinę aplinką. Kodavimas – vienas iš žingsnių į blaivybę. Siektina, kad kuo didesnė visuomenės dalis būtų informuota apie pagalbos paslaugas priklausomiems nuo alkoholio asmenims, kurie trokšta išsigydyti, pakeisti savo gyvenimą, atgauti savivertę bei tikrąsias gyvenimo vertybes.

Shadow up