kaires_puses_index
 
 
  
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

Visuotinė inkilų kėlimo akcija „Paukščiai grįžta namo“

„Medžių viršūnėse saulę giesmėmis palydi juodi ir ne juodi strazdai, jiems entuziastingai prieš lekiant miegot į nendrynus pritaria varnėnai, melancholiškai pašvilpauja sniegenos ir jau nuo žemės pakyla dar silpnutis, vos vos jaučiamas, bet tas taip seniai lauktas pavasario žemės kvapas.“ (M. Čepulis).


Kartu su pavasariu į mūsų šalį grįžo tūkstančiai sparnuočių ir nekantraudami puolė dairytis, kur čia lizdelį susisukus ar kokį jaukesnį inkilėlį susiradus. Gerai buvo senovėje, kai miškų plotai Lietuvoje siekė net septyniasdešimt procentų, dabar gi, mažėjant miškų plotams, taip pat dėl miškų valymo darbų mažėjant senų medžių, kur nesunku drevėje įsikurti, reikia paukščiams pagelbėti ir inkilų į medžius kuo daugiau įkelti. Pirmoji Lietuvoje inkilų kėlimo akcija vyko 1923 m., organizavo ją vienas žinomiausių Lietuvos gamtininkų prof. T. Ivanauskas. Nuo to laiko beveik kiekvieną pavasarį  miškų urėdijos, pedagogai, gamtos mylėtojai gamina ir į medžius miškuose bei parkuose kelia paukštelių namus. Prie šios iniciatyvos kasmet prisideda ir Maišiagalos Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo gimnazija, jau daugelį metų bendradarbiaujanti su Dūkštų girininkija.

Šiais metais inkilų kėlimo akcija buvo kiek kitokia nei visuomet – dėl karantino ir pandemijos esame izoliuoti vieni nuo kitų, tad inkilus keliame kiekvienas atskirai, o ne susibūrę draugėn, kaip darydavome anksčiau. Prie visuotinės inkilų kėlimo akcijos „Paukščiai grįžta namo“ pakviestos prisijungti ir kitos Vilniaus rajono mokyklos. Džiugu, kad į kvietimą atsiliepė Kalvelių S. Moniuškos gimnazija ir Šumsko pagrindinė mokykla. Įgyvendinti akciją labai pagelbėjo ir Neries regioninio parko gamtininkai Saulius Pupininkas bei Tadas Bujanauskas, sukūrę mokomąjį filmuką apie inkilų gaminimo, kabinimo ypatumus ir inkilų gyventojus. Filmuką galite pažiūrėti paspaudę nuorodą: https://www.youtube.com/watch?v=rCZF6nIHewM&ab_channel=SauliusPupininkas

Organizuodami šią akciją siekėme atkreipti mokinių dėmesį į aplinką, kurioje gyvename, skatinti mokinius konkrečiais darbais prisidėti prie šios aplinkos išsaugojimo: keliant inkilus paukščiams parkuose, miškuose, savo kieme ir visur, kur šlama medžiai ir čiulba paukščiai. Manome, kad savo tikslą pasiekėme. Tuo galima įsitikinti peržiūrėjus gausybę nuotraukų, kuriose spindi laimingi vaikų veidai ir šviečia plačios šypsenos.

Dėkojame visiems akcijoje dalyvavusiems mokiniams ir mokytojams!

 

Maišiagalos Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo gimnazijos
geografijos vyresnioji mokytoja Daiva Petkauskienė

 

Shadow up