*alt_site_homepage_image*

Stelmachovski Andžej

decoration

Andžej Stelmachovski (Andrzej Stelmachowski) (1925-01-28 – 2009-04-06) – lenkų teisininkas, politikas, visuomenės veikėjas.

Poznanės universitete baigė teisės mokslus. Dėstė Lenkijos universitetuose. Buvo civilinės ir žemės ūkio teisės profesorius. 1989-1991 m. ėjo Lenkijos Senato maršalkos pareigas. 1991-1992 m. buvo Lenkijos švietimo ministras. Nuo 2007 m. vasario – Lenkijos Respublikos prezidento Lecho Kačynskio patarėjas. Yra daugelio publikacijų ir kelių knygų teisės klausimais autorius.

1990-2008 m. prof. A. Stelmachovski vadovavo jo iniciatyva Lenkijoje įsteigtai draugijai „Wspólnota Polska“ („Lenkų draugija“), kurios svarbiausias tikslas – teikti įvairią paramą už Lenkijos ribų gyvenantiems lenkams. Po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo, jo vadovaujama draugija teikė ypač didelę pedagoginę ir finansinę paramą Vilniaus krašto švietimo įstaigoms. Daugelis mokyklų gavo naują įrangą mokyklų kabinetams, bibliotekoms. Taip pat gauta daug vaizdinių priemonių, informacinės ir kitokios technikos, sportinio ir ūkinio inventoriaus. Šimtai vaikų nemokamai vyksta į Lenkiją: vasaros poilsiui, į kraštotyros ekskursijas, į sportines varžybas, dainų ir šokių ansambliai važiuoja į koncertinius turus. Pedagogai vyksta į Lenkiją kelti kvalifikacijos. Nemažai paramos taip pat buvo skirta Vilnijos kultūros, žemės ūkio, verslo plėtrai, socialinėms paslaugoms vystyti ir pan.

Prof. A. Stelmachovsk nominuotas Polonia Restituta Didžiuoju kryžiaus ordinu už išskirtinius pasiekimus švietimo, mokslo, sporto, kultūros, meno, ekonomikos, krašto apsaugos ir socialinės veiklos, valstybės tarnybos srityje (1992), taip pat Grigaliaus Didžiojo Riterio ordinu (2006) ir Baltojo erelio ordinu (2009) – seniausiu ir garbingiausiu Abiejų Tautų Respublikos ir Lenkijos Respublikos valstybinių apdovanojimu už ypatingus nuopelnus civiliams ir kariškiams taikos ir karo metu, nepriklausomai nuo jų tautybės ar kilmės.

Vilniaus rajono savivaldybės tarybos 2002 m. spalio 30 d. sprendimu Nr. T3-108 už ypatingus nuopelnus Vilniaus rajono švietimui prof. Andžejui Stelmachovskiui buvo suteiktas Vilniaus rajono garbės piliečio vardas.

Mirė 2009 m. balandžio 6 d. Varšuvoje, eidamas 84 metus. Palaidotas Varšuvos Povonzkų (Powązki) kapinėse.

Pažymėti klaidą
Loading