*alt_site_homepage_image*

Savivaldybės atstovai apsilankė Bukiškyje dėl invazinių šliužų

decoration

Šiandien Vilniaus rajono savivaldybės administracijos ir Vilniaus universiteto (VU) Gyvybės mokslų centro atstovai susitiko Bukiškio gyvenvietėje aptarti pastebėtą invazinių šliužų paplitimą Mėtų, Šiaulio ir Liepų gatvėse. Savivaldybė kartu su biologijos specialistais ir bendruomenės atstovais sieks nustatyti jų buveines, jų gausumą bei žada numatyti jų naikinimo priemones.

Dar 2017 m. įsigaliojo įstatymas kovai su invazinėmis rūšimis Lietuvoje. Kovoti su šiais invaziniais gyvūnais yra sudėtinga, kadangi jie labai sparčiai dauginasi ir užima vis daugiau teritorijos. Tačiau kovoti – būtina.

Todėl Savivaldybė, reaguodama į gaunamus gyventojų pranešimus apie pastebimus šliužus Bukiškio gyvenvietėje, pasirašė sutartį su Vilniaus universiteto (VU) Gyvybės mokslų centru dėl invazinės rūšies (Luzitaninio ariono) populiacijos gausos reguliavimo veiksmų plano parengimo. 

Šiandien įvyko pirmasis susitikimas, kuriame kartu su VU Gyvybės mokslų centro Biomokslų instituto biologijos mokslų daktare Grita Skujiene ir jaunesniuoju laborantu Mantu Adomaičiu susitiko Vilniaus rajono savivaldybės atstovai: Vietinio ūkio skyriaus vyr. specialistė Jolanta Volodko, Avižienių seniūnė Regina Pečiulienė ir Viešosios tvarkos skyriaus vyr. specialistė Regina Tauginienė.

Susitikimo metu buvo atliktas teritorijos tyrimas, apžiūrėtos apylinkės bei pabendrauta su vietos gyventojais.

Pasak biologijos mokslų daktarės G. Skujienės, svarbu išsiaiškinti iš kurių pusių yra šliužų plitimo grėsmės bei bendruomeniškai spręsti šią problemą. Čia svarbus ir gyventojų konsultavimas apie tai, kokias priemones naudoti, siekiant išnaikinti invazinius šliužus savo valdose. Vieni iš būdų – juos rinkti, naikinti druska, paruošti gaudykles ar kt., taip pat naikinti galima ir cheminiais būdais. Visgi, veiksmingiausia – sunaikinti kiaušinių dėtis, kadangi suaugę šliužai gyvena vienus metus. Apsišarvojus kantrybe, naikinti šliužus reikia visada – pavasarį ieškoti mažų šliužų, vėliau gaudyti kiekvieną suaugusį, atidžiai ieškoti kiaušinių dėčių, patikrinant įvairias galimas jų slėptuves.

Atvykę Savivaldybės ir Gyvybės mokslo centro atstovai apžiūrėjo gyventojų nurodytas vietas, kuriose pastebima daugiausiai šliužų bei sutarta dėl tolimesnių veiksmų – gyventojams bus teikiamos rekomendacijos apsaugai nuo šliužų bei ir toliau rengiamas populiacijos gausos reguliavimo veiksmų planas.

Siūlome susipažinti su Vilniaus universiteto mokslininkų G. Skujienės ir M. Adomaičio parengtomis rekomendacijomis apsaugai nuo invazinių šliužų. Rekomendacijas rasite čia. 


Įvertinkite naujieną