Sniegui betirpstant pasimato ne tik bundanti gamta, bet neatsakingų asmenų paliekamos įvairios šiukšlės. Išėję pasivaikščioti į mišką galime nesunkiai pastebėti, kad dar yra žmonių, kurie pasirenka nesudėtingą ir neteisėtą kelią, atsikratydami šiukšlėmis gamtoje, tokiu būdu nuodijant supančią florą ir fauną. Aplinkosaugininkai primena, kad už šiukšlinimą gresia administracinė atsakomybė.
Ką daryti pastebėjus pažeidimą?
G, pastebėję neatsakingai šiukšlėmis atsikratantį asmenį, pirmiausiai turėtų paprašyti asmens šiukšles surinkti. Jei pažeidėjas tai atsisako padaryti, pagal esamas galimybes reikėtų nufotografuoti šiukšlių atsikračiusį asmenį, automobilio numerius, užfiksuoti teritorijos koordinates ir pranešti Vilniaus rajono savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriui tel. (8 5) 240 1308, (8 5) 240 1050, el. paštu vrsa@vrsa.lt, Aplinkos apsaugos departamento Pranešimų priėmimo tarnybos telefonu (8 5) 273 2995, 112 arba el. paštu ppt@aad.am.lt.
Kokios baudos gresia?
Pagal Administracinių nusižengimų kodeksą už aplinkos teršimą numatytos baudos taikomos pagal išmetamų atliekų kiekį, jų pavojingumą ir užterštos teritorijos statusą. Aplinkos užteršimas nepavojingomis atliekomis gali užtraukti baudą nuo 30 iki 2 400 Eur. Už aplinkos teršimą pavojingosiomis atliekomis numatytos 60–2 900 Eur baudos.
Primename, kad buitines atliekas, plastiką, metalą, kartoną, popierių ir stiklą galite išmesti tam skirtuose rūšiavimo konteineriuose. O tokias atliekas, kaip automobilių padangos, statybinės ar stambiosios atliekos, galite nemokamai priduoti stambiųjų atliekų surinkimo aikštelėse.
Administracinių nusižengimo kodekse numatytos baudos už aplinkos teršimą (ne tik miško) skirstomos pagal išmestų atliekų kiekį, jų pavojingumą ir užterštos teritorijos statusą. Pagal Atliekų tvarkymo įstatymą atliekos skirstomos į pavojingąsias ir nepavojingas. Pavojingosiomis laikomos tokios atliekos, kurios pasižymi aplinkai toksiškomis arba ardančiomis savybėmis, pavyzdžiui, asbestinis šiferis. Buitinės atliekos paprastai laikomos nepavojingomis.
Pabrėžiame, kad aplinkosaugininkai nuolat vykdo prevencinius reidus, atlieka planinius ir neplaninius patikrinimus. Kai nustatomi aplinkos teršimo atvejai, sklypų savininkai yra įpareigojami perduoti šiukšles teisėtiems atliekų tvarkytojams, o bešeimininkes šiukšles sutvarko savivaldybės administracija.
Taip pat primename, kad visi Vilniaus rajono gyventojai privalo laikytis 2017-03-31 Vilniaus rajono savivaldybės tarybos sprendimu Nr. T3-127 patvirtintų Vilniaus rajono savivaldybės tvarkymo ir švaros taisyklių reikalavimų. Pažymėtina, kad šių taisyklių reikalavimų nesilaikymas užtraukia administracinę atsakomybę pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 366 str.
Prasidėjo padangų keitimo metas: kur dėti senas padangas?
Primename vairuotojams, kad transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto paslaugas teikiančios įmonės privalo nemokamai iš transporto priemonių naudotojų (fizinių asmenų – gyventojų) priimti transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto metu susidariusias padangų atliekas.
Jeigu tokioje įmonėje keičiate padangas naujomis, ten galite palikti atitarnavusias senąsias. Jas turi priimti visos įmonės, nepriklausomai nuo dydžio, veiklos formos – ar yra individualios, ar bendrovės, ar teikia paslaugas pagal pažymą.
Padangų pardavėjai taip pat privalo nereikalaudami papildomai sumokėti priimti vartotojo atiduodamas senas padangas, jeigu atiduodamos padangų atliekos skirtos tam pačiam transporto priemonės tipui ir jų skaičius (skaičiuojant vienetais) atitinka perkamų naujų padangų skaičių.
Daugiau skaitykite čia.
Būkite pilietiški, nešiukšlinkite, o pastebėjus šiukšlintojus ir aplinkos teršėjus, praneškite Vilniaus rajono savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriui tel. (8 5) 240 1308, (8 5) 240 1050, el. paštu vrsa@vrsa.lt arba Skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112.
Asociatyvi nuotr. unsplash.com