*alt_site_homepage_image*

Pavojingas sveikatai asbesto turinčias atliekas (šiferį) privaloma atiduoti teisėtiems atliekų tvarkytojams

decoration

Aplinkos apsaugos departamento inspektoriai, pastaruoju metu susidūrė neteisėtai palaidotomis asbesto turinčiomis šiferio atliekomis. Taigi AAD primena, kad suskaldytos asbesto atliekos yra pavojingos sveikatai ir šias atliekas reikia tvarkyti atsakingai, kitu atveju gresia administracinė atsakomybė ir žalos aplinkai atlyginimas.

„Gyventojai, nusprendę pakeisti asbesto stogo dangą, kitaip dar vadinamą šiferiu, dažniausiai pradeda ją skaldyti ar laužyti ir taip susidaro smulkios šiferio dalelės, itin pavojingos žmogaus sveikatai.  Pasitaiko ir tokių atvejų, kai nebereikalingą šiferį gyventojai suskaldo ir maišydami su kitomis statybinėmis medžiagomis, naudoja takelių nelygumams užpildyti, bet net nesusimąsto, kad jiems ar jų artimiesiems, tai gali būti kenksminga. Todėl noriu paraginti visus elgtis atsakingai ir asbesto atliekas atiduoti atliekų tvarkytojams, taip pasirūpinsite ne tik gamta, bet ir jūsų šeimos gerove“,  – sako Aplinkos apsaugos direktorius Raimondas Sakalauskas.

Aplinkosaugininkas pabrėžia, kad gyventojai, norėdami atsikratyti asbestine stogo danga (šiferiu), gali kreiptis į savivaldybei priklausančias stambiųjų atliekų surinkimo aikšteles arba į privačius atliekų tvarkytojus, kad atliekos būtų priduotos teisėtai ir saugiai. Atliekų surinkimo aikšteles Lietuvoje galite rasti čia.

O, įmonėse susidariusios pavojingosios atliekos turi būti perduotos atliekų tvarkytojams, su kuriais yra sudarytę sutartis. O tos įmonės, kurių veikloje per metus susidaro pavojingųjų atliekų (išskyrus pavojingas komunalines atliekas) ir (ar) daugiau nei 12 tonų nepavojingųjų atliekų, bei toms įmonėms, kurios įpareigotos vykdyti Statybinių atliekų tvarkymo taisyklėse numatytą atliekų apskaitą, privalo vykdyti ir atliekų apskaitą per vieningą gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinę sistemą (GPAIS).

Asbestinis šiferis dėl savo techninių savybių (tvirtumo, lankstumo, atsparumo karščiui) bei nesudėtingos ir nebrangios gavybos anksčiau Lietuvoje buvo plačiai naudotas statybose.

Kol asbesto turintys statiniai ar gaminiai yra neliečiami, asbestas didesnio pavojaus nekelia. Didelis pavojus atsiranda asbesto turinčius statinius, konstrukcijas ir gaminius laužant, ardant ar apdorojant, kai aplinkoje pasklinda labai smulkios, akimi nematomos skaidulos.

Įkvepiamos asbesto skaidulos lyg adatėlės susminga į kvėpavimo takų audinį ir tampa įvairių nepagydomų vėžinių susirgimų bei asbestozės priežastimi.

Atliekant asbestinių stogų (šiferio) dangų ir kitų gaminių, turinčių sudėtyje asbesto, šalinimo, griovimo ar remonto darbus, būtina laikytis saugaus darbo reikalavimų ir užtikrinti, kad asbesto plaušeliai nepakliūtų į aplinką. Šios atliekos turi būti surinktos atskirai, kad nesusimaišytų su kitomis atliekomis.

Birios (asbesto plaušelius išskiriančios) statybvietėje susidariusios asbesto turinčios statybinės atliekos turi būti sudrėkinamos ir pakuojamos į sandarią plastikinę tarą (dvigubus plastikinius maišus, statines, konteinerius ar kt.).

Supakuotos asbesto turinčios statybinės atliekos turi būti ženklinamos pagal Atliekų tvarkymo taisyklių reikalavimus ir statybvietėje gali būti laikinai laikomos ne ilgiau kaip 6 mėnesius nuo jų susidarymo, tačiau ne ilgiau kaip iki statybos darbų pabaigos.

Asmenims, išmetusiems pavojingas atliekas, į aplinką gresia administracinė atsakomybė pagal LR administracinio nusižengimų kodekso 247 straipsnį už aplinkos teršimą pavojingomis atliekomis. Be to, gali tekti atlyginti ir gamtai padarytą žalą, kurios tarifas siekia 10426 eurus už 1 toną.

Primename, kad apie aplinkos apsaugos pažeidimus galite pranešti AAD Pranešimų priėmimo tarnybos telefonu (8 5) 273 2995 arba telefonu 112.

Aplinkos apsaugos departamento informacija


Įvertinkite naujieną